خبر هاتحصیل در کاناداکانادا

مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی در کانادا 

معمولا اکثر دانشجویان بین‌المللی که کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، به مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی و در نهایت دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور فکر می‌کنند، خبر خوب برای این دانشجویان این است که اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا بعد از ۱۰ سال، مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی را بررسی می‌کند. 

این خبر که در ۲۷ اکتبر ۲۰۲۳ منتشر شد، می‌تواند باعث جذب بیشتر دانشجویان به کانادا شود. بدین ترتیب این کشور یک موفقیت دیگر در جذب افراد توانمند کسب خواهد کرد. برای اینکه بیشتر با جزئیات این خبر آشنا شوید تا ادامه این مطلب همراه ما باشید. 

IRCC مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی را بررسی می‌کند

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC قصد دارد تا مجوز کار work permit بعد از فارغ‌التحصیلی را بررسی کند. در واقع با این تصمیم،  موسسات تعیین شده DLIs ملزم می‌شوند که نامه پذیرش هر دانشجو را مستقیما زیر نظر IRCC تایید کنند تا مطمئن شوند که تمامی مجوزهای تحصیلی تنها بر اساس نامه‌های پذیرش واقعی صادر می‌شوند. 

از طرفی IRCC تا ترم پاییز ۲۰۲۴ یک چارچوب برای DLI اتخاذ خواهد کرد تا درخواست‌های پذیرش تحصیلی به نفع DLI شود، همچنین این اداره اعلام کرد که در ماه‌های آینده ارزیابی معیارهای مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی PGWP را تکمیل کرده و برای تنظیم بهتر آن با نیازهای بازار کار کشور اصلاحاتی را انجام خواهد داد. 

بیشتر بخوانید: CIC NEWS

منظور از مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی چیست؟

دانشجویان بین‌المللی که یک برنامه تحصیلی را در کانادا گذرانده و فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند برای برنامه مجوز کار PGWP درخواست دهند. تحت این برنامه متقاضی می‌تواند با توجه به طول برنامه آموزشی خود تا ۳ سال در کانادا برای هر کارفرمایی کار کند. 

با استفاده از این برنامه دانشجویان می‌توانند تجربه کار حرفه‌ای کسب کرده و یک گام تا دریافت اقامت دائم کانادا جلوتر روند. معمولا دارنده PGWP در صورتی که یک سال در کد طبقه‌بنی ملی مشاغل (NOC)، تجربه کسب کند، واجد شرایط برای درخواست اقامت دائم کانادا خواهد شد. 

مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی
تحصیل در کانادا

معیارهای واجد شرایط بودن برای مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی چیست؟

افرادی واجد شرایط دریافت مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی یا PGWP هستند که:

۱- تحصیلات تکمیل شده آنها در یک برنامه آموزشی آکادمیک حداقل ۸ ماه طول کشیده باشد. 

۲- موسسه آموزشی در فهرست موسسات آموزشی DLI باشد. 

۳- برنامه تحصیلی باید دارای مدرک یا گواهی معتبر باشد. 

۴- موسسه باید یک رونوشت یا نامه رسمی ارائه داده و تایید کند که متقاضی شرایط لازم را برای تکمیل برنامه تحصیلی خود دارد. 

۵- فردی که از یک موسسه دولتی بعد از دوره متوسطه فارغ التحصیل شده است. مانند: کالج، دانشکده فنی، دانشگاه، CEGEP در کبک، یک مدرسه خصوصی بعد از متوسطه در کبک که مانند مدارس دولتی فعالیت می‌کند. دبیرستانی خصوصی که برنامه‌های واجد شرایط ۹۰۰ ساعت یا بیشتر را ارائه می‌دهد و منجر به دریافت دیپلم حرفه‌ای DEP یا گواهی حرفه‌ای تخصصی ASP می‌شود. مدرسه خصوصی کانادایی که مدارکی را تحت قوانین استانی اعطا می‌کند. 

نکته: 

نکته مهم اینکه کانادا در طول دوران کرونا از شرایط دانشجویی تمام وقت چشم‌پوشی کرد و ممکن است که معافیت‌هایی برا دانشجویانی که بین بهار ۲۰۲۰ و تابستان ۲۰۲۲ تحصیل را آغاز کرده‌اند، در نظر گرفته شود. همچنین ممکن است برای کسانی که در آخرین ترم تحصیلی خود مرخصی گرفته‌اند، استثنائاتی وجود داشته باشد. 

مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی
کار در کانادا

آمار رشد مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی PGWP

طبق گزارش‌ها و مطالعات آماری کانادا که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد، تعداد دارندگان PGWP هر ساله در حال افزایش است. طبق این آمار، تعداد کل دارندگان PGWP بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ از ۱۰۳۰۰ به ۶۴۷۰۰ افزایش یافت. 

دلیل رشد تعداد مجوزهای کار صادر شده در این سال‌ها این بوده است که به دانشجویان بین‌المللی اجازه کار و درآمد در کانادا را دهند. بیشتر دانشجویانی که موفق به دریافت این مجوز شدند از کشورهای چین و هند بودند که در سال ۲۰۰۸ ، ۵۱ درصد از کل مجوزهای صادر شده را از آن خود کرده‌اند که در سال ۲۰۱۸ این آمار به ۶۶ درصد رسید. 

جمع‌بندی

یکی از فرصت‌هایی که دولت کانادا به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد، مجوز کار بعد از فارغزالتحصیلی یا PGWP است که با هدف جذب بیشتر مهاجران و افراد توانمند انجام می‌شود. طبق آخرین اخبار، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا قصد دارد تا بعد از ۱۰ سال اصلاحاتی را در این برنامه اعمال کند. 

بدین ترتیب موسسات و دانشگاه‌هایی که مجاز به جذب دانشجویان بین‌المللی هستند، زیر نظر اداره مهاجرت دانشجویان بین‌المللی را پذیرش کرده و با توجه به نیاز بازار کانادا، مجوز کار برای آنها صادر خواهند کرد. 

برای اینکه بیشتر از اخبار مهاجرتی کانادا مطلع شوید، همچنان با ما همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: مجوز کار PGWP

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا