انگلیستحصیل در انگلیسخبر هاروش هامهاجرت به انگلیسویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی انگلیس و نحوه دریافت آن

کشور انگلیس علاوه بر اینکه یک کشور قدرتمند با جاذبه‌های گردشگری فراون است، دانشگاه‌های مهمی نیز دارد. 18 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر دنیا در انگلیس قرار دارند و همین باعث شده است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی داوطلب تحصیل در این دانشگاه‌ها شوند.

از طرفی تحصیل در دانشگاه‌های کشور به زبان انگلیسی است و این یک امتیاز مثبت برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. اما برای اقامت در انگلیس و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، ما باید ویزای تحصیلی انگلیس را دریافت کنیم. دریافت این ویزا نیز شرایط و مراحل خاصی دارد و تنها افرادی می‌توانند این ویزا را دریافت کنند که تمامی شرایط لازم را داشته باشند.

در ادامه این مطلب به شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی انگلیس خواهیم پرداخت.

 

ویزای تحصیلی انگلیس و انواع آن

ویزای تحصیلی انگلیسی یک مجوز برای یک اقامت کوتاه‌مدت در کشور انگلیس است که متقاضی در این اقامت در انگلیس تحصیل کند. این ویزا می‌تواند برای دانش‌آموزان یا برای دانشجویان صادر شود. در حالت کلی ویزای تحصیلی انگلیس 3 نوع است.  

1-    ویزای دانشجویی ویزیتور Short term study visa Tier 4

این ویزا برای دوره‌های آموزشی کمتر از 6 ماه صادر می‌شود و تا 11 ماه قابل تمدید است. دانشجویانی که این ویزا را دریافت می‌کنند، حداکثر یک هفته قبل از شروع دوره آموزشی می‌توانند وارد انگلیس شوند.

2-    ویزای دانشجویی عمومی General study visa Tier 4

این ویزا برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی صادر می‌شود یا به عبارتی برای دوره‌های آموزشی بالای 6 ماه است.

3-    ویزای کودکان child study visa Tier 4

افرادی 4 تا 17 ساله که می‌خواهند در یکی از مدارس انگلستان تحصیل کنند، می‌توانند با این ویزا اقدام کنند.

ویزای تحصیلی انگلیس
تحصیل در انگلیس برای دانشجویان بین‌المللی

مراحل دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

برای دریافت این ویزا، متقاضی باید چندین مرحله را طی کند.

1-    دریافت CAS

CAS نامه از دانشگاه مورد نظر است که یک سند الکترونیکی بسیار مهم بوده و حاوی اطلاعات محرمانه است. در این نامه اطلاعات شخصی متقاضی، جزئیات برنامه تحصیلی و مبلغ شهریه قابل پرداخت درج شده و در یکی از بخش‌های آن از متقاضی خواسته می‌شود که تمامی مدارک تحصیلی را ارائه دهد؛ همچنین ممکن است که لازم باشد تا متقاضی در یک آزمون مانند آیلتس شرکت کند.

زمانی که مدارک متقاضی را بررسی و درخواست او را پذیرفت، یک شماره CAS منحصر برای فرد صادر می‌شود.

2-    درخواست ویزای تحصیلی

بعد از دریافت CAS، متقاضی باید درخواست ویزای خود را به سفارت ارائه دهد.

3-    ارائه مدارک و انجام مصاحبه

در این مرحله متقاضی باید به سفارت یا کارگزاری معرفی شده، مراجعه کرده و مدارک را ارائه دهد؛ همچنین در این مرحله مصاحبه و انگشت‌نگاری انجام می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

برای دریافت این ویزا، متقاضی باید مدارک زیر را به سفارت ارائه دهد.

1-    فرم درخواست ویزای تحصیلی انگلیس

2-    پاسپورت معتبر

3-    عکس پاسپورتی

4-    CAS

5-    ارائه مدرک زبان برای متقاضیان بالای 18 سال

6-    اعلام محل سکونت

7-    پرداخت هزینه صدور ویزای تحصیلی که حدود 335 پوند انگلیس است.

8-    گواهی تمکن مالی

شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

متقاضیان تحصیل در انگلیس باید امتیاز لازم را برای دریافت این ویزا کسب کنند. افراد بالای 18 سال باید 40 امتیاز و افراد زیر 18 سال باید 30 امتیاز کسب کنند تا بتوانند ویزای تحصیلی انگلیس را دریافت کنند.

باید توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی انگلیس PBS (point base system) است و امتیازها برای این ویزا به‌صورت جدول زیر محاسبه می‌شود.

امتیازات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس
متقاضی مدرک زبان تمکن مالی CAS جمع امتیاز
متقاضی بالای 18 سال 10 امتیاز 10 امتیاز 20 امتیاز 40 امتیاز
متقاضی زیر 18 سال 10 امتیاز 20 امتیاز 30 امتیاز

 بیشتر بخوانید: تحصیل در آلمان 

ویزای تحصیلی انگلیس بدون نیاز به مدرک زبان

همان‌طور که قبلا به آن اشاره شد، افراد زیر 18 سال که برای تحصیل در مدارس انگلیس، متقاضی دریافت این ویزا هستند، نیازی به مدرک زبان ندارند. آن افرادی هم که در سن 17 سالگی هستند و برای تحصیل در کالج اقدام کرده‌اند، می‌توانند بدون مدرک زبان ویزای تحصیلی بگیرند؛ زیرا از این افراد یک آزمون آنلاین برای تعیین سطح آزمون گرفته می‌شود.

دسته بعدی افرادی هستند که بالای 18 سال دارند، این افراد در صورتی که ثابت کنند دوره تحصیلی قبلی را در یک کشور انگلیسی زبان یا به زبان انگلیسی گذرانده‌اند، نیازی به مدرک زبان برای اخذ این ویزا نخواهند داشت.

از طرفی برخی از دانشگاه‌های انگلیس برای پذیرش متقاضیان مصاحبه آنلاین دارند که اگر متقاضی موفق به گذراندن این مصاحبه شود، دیگر نیازی به مدرک زبان انگلیسی نخواهد بود.

تبدیل ویزای تحصیلی انگلیس به اقامت دائم

ویزای تحصیلی هیچ‌وقت به معنی اقامت دائم نیست و افرادی که دارای این ویزا هستند، بعد از پایان تحصیل، باید به کشور خود بازگردند؛ اما این افراد می‌توانند با داشتن این ویزا به سمت دریافت اقامت دائم بروند.

روش کار به این صورت است که افراد ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند و بعد از آن، اقامت دائم انگلیس را دریافت کنند. دانشجویانی که ویزای Tier-4 دارند، می‌توانند در تعطیلات تابستان یا کریسمس به‌صورت تمام‌وقت (20 ساعت در هفته) کار کنند. این دوره کارآموزی علاوه بر درآمد، باعث بهبود رزومه می‌شود.

این دانشجو می‌تواند بعد از اتمام تحصیل، با این رزومه شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل در انگلیس داشته باشد. ویزای کار یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای دریافت اقامت دائم انگلیس است. ویزای کار بعد از تحصیل که به آن PWS نیز می‌گویند، به دانشجویان این امکان را می‌دد که بعد از تحصیل به مدت 2 سال در انگلیس اقامت داشته و کار کنند.

بعد از این دو سال، فرد می‌تواند ویزای کار بگیرد. در صورتی که فرد به مدت 5 سال بعد از فارغ‌التحصیلی در انگلیس کار کند، می‌تواند برای اقامت دائم ILR اقدام کند.

میزان تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس، فرد باید بتواند هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را بپردازد. برای اثبات تمکن مالی، متقاضی باید مبلغ مشخصی را به مدت یک ماه در حساب بانکی خود داشته باشد و پرینت بانک را به سفارت ارائه دهد.

تمکن مالی شامل هزینه زندگی در انگلیس به مدت 9 ماه و هزینه تحصیل به مدت 1 سال است که با توجه به شهر و دانشگاه موردنظر این هزینه‌ها محاسبه می‌شوند.

مزایای تحصیل در انگلیس

افراد به دلایل متعددی انگلیس را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-    انگلیس دارای دانشگاه‌های شناخته شده بین‌المللی است.

2-    سطح آموزشی در مدارس و دانشگاه‌های این کشور از کیفیت بالایی برخوردار است.

3-    سیستم آموزشی انگلیس فرصت‌های خوبی برای فرد ایجاد می‌کند.

4-    دانشجویان اجازه کار در حین و بعد از تحصیل را دارند.

5-    برخی دانشگاه‌ها بورسیه تحصیلی و پشتیبانی مالی دارند.

6-    دانشگاه‌های انگلیس زیرساخت تحقیقاتی قوی دارند.

7-    انگلیس دارای سیستم پشتیبانی از دانشجویان بین‌المللی است.

8-    سیستم آموزشی انگلیس در سطح بین‌المللی از اعتبار بالایی برخوردار است.

9-    افراد شانس ورود به بازار کار را دارند.

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی ایتالیا

جمع‌بندی

تحصیل در کشور انگلیس مزایای متعددی دارد که همین مزایا باعث شده است که افراد زیادی متقاضی تحصیل در این کشور زیبا و مهم اروپایی باشند. برای تحصیل در این کشور، داشتن ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی الزامی است.

متقاضیان می‌توانند با داشتن این ویزا وارد انگلیس شده و به مدت معین در این کشور تحصیل کنند؛ البته دریافت این ویزا نیز شرایط و مراحل خاصی دارد که متقاضی باید با تمامی این موارد به‌خوبی آشنا باشد. ما در هلدینگ مهاجر مشاوره‌ها و خدمات لازم را به متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی انگلیس ارائه می‌دهیم تا بتوانند به‌راحتی ویزای خود را دریافت کرده و تحصیلات خود را ادامه دهند.

برای دریافت به‌روزترین اخبار و آخرین مقالات مهاجرتی، همراه مهاجر باشید.

منبع
موسسه ملک پورgo2trاسکورایز

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا