خبر هاکانادامهاجرت به کانادا؛ راه‌های مهاجرت به کانادا

ارزش و اعتبار پاسپورت کانادا و چگونگی دریافت آن

یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا، پاسپورت کانادا است. کانادا یکی از کشورهای توسعه یافته جهان است که از نظر رونق اقتصادی و سطح کیفیت زندگی مردم در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد. از طرفی این کشور یک کشور مهاجر پذیر است و شرایط بسیار خوبی را برای مهاجران فراهم کرده است.

دریافت اقامت دائم کانادا و همچنین پاسپورت کانادا برای مهاجران مخصوصا مهاجران ایرانی بسیار مهم است و همه به دنبال راه‌هایی هستند تا هر چه سریع‌تر این پاسپورت را دریافت کرده و از مزایای آن استفاده کنند؛ زیرا پاسپورت کانادا در مقایسه با پاسپورت ایران بسیار معتبر تر بوده و شرایط بسیار بهتری را برای مهاجران ایرانی فراهم می‌کند.

افرادی که قصد مهاجرت به کانادا و زندگی در این کشور مدرن و پیشرفته را دارند، باید قبل از هر چیز با چگونگی مهاجرت، چگونگی دریافت اقامت دائم و همچنین چگونگی دریافت پاسپورت کانادا آشنا شوند.

در ادامه بیشتر درباره ارزش و اعتبار پاسپورت کانادا صحبت خواهیم کرد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

پاسپورت کانادا
گردش به دور دنیا

پاسپورت کانادا و ارزش آن

پاسپورت یا گذرنامه کانادا، یکی از قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا است. این پاسپورت یکی از 10 پاسپورت معتبر دنیا بوده و امکانات و امتیازات زیادی را به دارندگان آن ارائه می‌دهد. یکی از مهم‌ترین مزایای پاسپورت کانادا این است که فرد می‌تواند با در دست داشتن این پاسپورت، بدون دریافت ویزا به 140 کشور دنیا سفر کند.

این مسئله نشان‌دهنده روابط دیپلماتیک دولت کانادا با کشورهای دیگر دنیا است و اطمینان خاطر بسیاری برای شهروندان فراهم می‌کند که در یک کشور امن بدون جنگ زندگی می‌کنند و می‌توانند با انگیزه بیشتری برای زندگی فردی، اجتماعی و اقتصادی خود تلاش کنند.

از طرفی افرادی که پاسپورت کانادا دارند، می‌توانند از تمامی حقوق شهروندی کانادا، مانند: داشتن حق رای، بیمه، تحصیل رایگان فرزندان، موقعیت شغلی خوب و… بهره‌مند شوند.

انواع پاسپورت کانادا کدام‌اند؟

با توجه به هدف متقاضی، پاسپورت کانادا در انواع مختلفی وجود دارد. این پاسپورت‌ها عبارت‌اند از:

1- پاسپورت معمولی (جلد آبی )

پاسپورت‌های معمولی که به آنها پاسپورت Blue نیز گفته می‌شود، برای شهروندان کانادا صادر می‌شوند. این پاسپورت‌ها برای سفرهای معمولی صادر می‌شوند. مثلا:

 •       سفرهای تفریحی، توریستی
 •       سفرهای تجاری

پاسپورت‌های معمولی 36 صفحه‌ای بوده و با توجه به سن متقاضی دارای اعتبار های متفاوتی هستند؛ یعنی اینکه:

 •       اگر سن فرد زیر 15 سال باشد، پاسپورت 5 سال اعتبار خواهد داشت.
 •       اگر سن فرد 16 سال یا بالای 16 سال باشد، پاسپورت 5 یا 10 ساله خواهد بود.
پاسپورت کانادا
پاسپورت جلد زرشکی

2- پاسپورت دیپلماتیک (جلد زرشکی)

پاسپورت‌های دیپلماتیک همان‌طور که از نامشان پیداست برای سیاستمداران صادر می‌شوند. سیاستمدارانی که این پاسپورت را دارند، از پرداخت مالیات‌های مسافرتی و تجاری معاف خواهند بود.

مدت زمان پاسپورت دیپلماتیک با نوع سفر متناسب بوده و به افرادی که دارای موقعیت‌های زیر هستند، صادر می‌شود.

 •       دیپلمات‌های کانادایی
 •       مقامات بلندپایه در دولت کانادا
 •       نمایندگان دولت کانادا
 •       سازمان‌های دولتی بین‌المللی که ماهیت دیپلماتیک دارند.
 •       افرادی که پستی سیاسی در خارج از کانادا دارند.

3- پاسپورت ویژه (جلد سبز)

پاسپورت‌های ویژه نیز برای افراد خاص صادر می‌شوند و اعتبارهای مختلفی می‌توانند داشته باشند.

 •       سناتورهای کانادایی
 •       اعضای پارلمان کانادا
 •       افرادی که به ماموریت رسمی می‌روند.
 •       افرادی که دارای یک پست در خارج از کانادا هستند.
 •       افرادی که توسط دولت کانادا استخدام شده و شغلی غیر دیپلماتیک دارند و باید سفر کنند.

4- پاسپورت موقت (جلد سفید)

در برخی از دفاتر دولتی کانادا که در خارج از کشور کانادا هستند، پاسپورت‌های موقت صادر می‌شود. حداکثر اعتبار این پاسپورت‌ها 1 سال است و معمولا برای افرادی با شرایط زیر صادر خواهد شد.

1- شهروندان کانادایی که نیاز فوری به پاسپورت کانادایی دارند.

2- افرادی که واجد شرایط دریافت پاسپورت‌های معمولی، دیپلماتیک یا ویژه هستند؛ اما به دلیل طولانی بودن فرایند صدور این پاسپورت‌ها، ناچار هستند که یک پاسپورت موقت داشته باشند.

شرایط دریافت پاسپورت کانادا

برای اینکه یک فرد بتواند پاسپورت کانادا را دریافت کند، باید شهروند کانادا باشد یا اقامت دائم این کشور را داشته باشد. مهاجرانی که به این کشور مهاجرت می‌کنند، می‌تواند از یکی از روش‌های زیر اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

1- مهاجرت از طریق استارتاپ

2- مهاجرت از طریق ازدواج

3- مهاجرت از طریق تولد

4- مهاجرت از طریق تحصیل

5- مهاجرت از طریق کار

6- مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

بیشتر بخوانید: ویزای کارآفرینی کانادا

پاسپورت کانادا
سفر به دور دنیا با پاسپورت کانادا

چگونگی تبدیل PR (اقامت دائم کانادا) به پاسپورت کانادا

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، افرادی می‌توانند پاسپورت کانادا را داشته باشند که اقامت دائم این کشور را دریافت کرده باشند. برای دریافت اقامت دائم کانادا نیز مراحل مختلفی وجود دارد.

در برخی از روش‌های مهاجرتی مانند مهاجرت از طریق استارتاپ یا تولد در کانادا، فرد از همان ابتدا اقامت دائم (PR) را دریافت می‌کند؛ اما در مواردی دیگر، متقاضی باید در 5 سال اخیر به مدت 3 سال در کشور کانادا زندگی کرده باشد؛ همچنین این فرد باید مالیات‌های خود را پرداخت کرده و مهارت زبانی کافی نیز داشته باشد.

چگونگی تمدید پاسپورت کانادا در ایران

همان‌طور که همه می‌دانیم، پاسپورت دارای مدت اعتبار می‌باشد و دارنده پاسپورت برای سفر باید به اعتبار پاسپورت خود توجه داشته باشد و در صورتی که کمتر از 6 ماه از اعتبار آن باقی مانده، نسبت به تمدید آن اقدام کند.

در صورتی که فرد در کشور کانادا حضور داشته باشد، کار برای او بسیار ساده است و می‌تواند به‌راحتی با مراجعه به دفاتر کانادایی نسبت به تمدید پاسپورت اقدام کند؛ اما اگر فرد در ایران حضور داشته باشد و اعتبار پاسپورت کانادایی او تمام شود، شرایط کمی متفاوت خواهد بود.

در ایران کنسولگری کانادا وجود ندارد و متقاضیان تمدید پاسپورت کانادا باید به کنسولگری کشورهای همسایه مانند پاکستان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان یا امارات بروند و در آنجا برای تمدید پاسپورت اقدام کنند.

مدارک لازم برای تمدید یا تعویض پاسپورت کانادا

افرادی که قصد تمدید یا تعویض پاسپورت کانادایی خود را دارند، باید مدارک زیر را برای این کار آماده کنند.

1- اپلیکیشن فرم

افراد بالای 16 سال که در خارج از کانادا حضور دارند و پاسپورت کانادایی آنها اعتبار کمی دارد یا مدت زمان کمی از ابطال آن گذشته است، باید فرم Simplified را پر کنند؛ اما اگر از زمان ابطال پاسپورت بیش از یک سال گذشته باشد، فرد باید فرم General را پر کند.

2- عکس

یکی دیگر از مدارک تمدید پاسپورت کانادا، 2 قطعه عکس 7*5  است که باید با توجه به آخرین استانداردهای اداره مهاجرت کانادا گرفته شده باشد و اطلاعات موردنیاز در پشت آن‌ها درج شده باشند.

3- پاسپورت قبلی

پاسپورت منقضی شده باید به‌صورت سالم به کنسولگری ارائه شود.

4- کپی کارت شهروندی کانادا

یکی دیگر از مدارک بسیار مهم برای تعویض یا تمدید پاسپورت کانادا، کپی کارت شهروندی کانادا است.

5- رسید پرداخت هزینه ثبت‌نام یا اپلیکیشن فی Application Fee

پرداخت هزینه و رسید آن یکی از مهم‌ترین مدارک برای تمدید پاسپورت کانادایی است.

جمع‌بندی

معمولا همه افراد برای خروج از کشورشان و سفر به یک کشور دیگر به پاسپورت یا همان گذرنامه نیاز دارند. برخی از گذرنامه‌ها از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و فرد می‌تواند با در دست داشتن آن به کشورهای زیادی در دنیا مهاجرت کند.

یکی از این پاسپورت‌ها یا گذرنامه‌های قدرتمند، پاسپورت کانادا است. افرادی که این پاسپورت را دریافت می‌کنند، می‌توانند با خیال راحت به کشورهای زیادی در دنیا مهاجرت کنند. این پاسپورت مزایای زیادی داشته و تنها به افرادی ارائه می‌شود که دارای تابعیت کانادا و یا اقامت دائم این کشور باشند.

برای آشنایی بیشتر با راه‌های مهاجرت به کانادا، دریافت اقامت دائم کانادا و همچنین دریافت پاسپورت کانادا، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید؛ همچنین برای دریافت آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی، با مهاجر همراه باشید. 

منبع
دادگران حق و عدالتموسسه مهاجرتی ایلیا

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا