آلمانمهاجرت به آلمان

پناهندگی معلولین به آلمان و حمایت‌هایی که دریافت می‌کنند

همان‌طور که می‌دانید، یکی از راه‌های مهاجرت که البته سخت‌ترین راه نیز محسوب می‌شود، مهاجرت از طریق پناهندگی است. این روش مهاجرتی برای معلولین به مراتب بسیار سخت‌تر از افراد عادی است. با این حال دولت آلمان برای افراد دارای معلولیت، حمایت‌هایی را در نظر گرفته است.

این حمایت‌ها باعث شده‌اند که پناهندگی معلولین به آلمان بسیار بیشتر از سایر کشورهای دنیا باشد؛ البته منظور از افراد دارای معلولیت، تنها کسانی نیستند که ما در ظاهر معلولیت و مشکلات جسمی یا روحی آنها را مشاهده می‌کنیم؛ حتی افرادی که دارای بیماری‌هایی مانند سرطان هستند نیز در کشور آلمان به عنوان معلول شناخته می‌شوند.

در آلمان فرقی نمی‌کند که فرد به صورت مادرزادی مشکل جسمی یا روحی داشته باشد یا بعد دچار این مشکل شود، تمامی افراد دارای معلولیت دارای حقوقی هستند که باید این حقوق رعایت شود؛ حتی اگر فرد یک پناهجو باشد.

برای اینکه بیشتر با پناهندگی معلولین به آلمان و حمایت‌های دولت آلمان از آنها آشنا شوید، این مطلب را تا انتها بخوانید.

پناهندگی معلولین به آلمان

پناهندگی یک روش مهاجرتی بسیار سخت است به خصوص در هفته‌ها و ماه‌های اول. تمامی پناهجویان با چالش‌های بسیار زیادی مواجه هستند و موانع زیادی در پیش روی آنها قرار دارد. معلولین به دلیل شرایطی که دارند، بیش از دیگران به کمک و حمایت نیاز خواهند داشت. با این حال دولت آلمان برای پناهجویانی که دارای معلولیت هستند، حمایت‌های خاصی را در نظر گرفته است.

این افراد می‌توانند در آلمان تقاضای کمک کنند و خدماتی دریافت کنند تا بتوانند مانند افراد سالم زندگی را بگذرانند.

پناهندگی معلولین به آلمان
معلولین در آلمان

چگونگی پذیرش پناهندگی معلولین به آلمان

دولت آلمان تنها به دلیل معلولیت فرد، پناهندگی او را نمی‌پذیرد؛ بلکه باید ثابت شود که این پناهجو به دلیل معلولیت در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته و زندگی او در خطر است. افرادی که مدارک مستندی داشته باشند که در معرض رفتارهای غیرانسانی قرار گرفته و دیگر قادر نیستند در کشور خود زندگی کنند، می‌توانند توسط دولت آلمان پذیرفته شده و تحت حمایت تکمیلی subsidiare Schutz  قرار بگیرند.

پناهندگی معلولین به آلمان و مراحل مختلف دریافت خدمات حمایتی

برای اینکه یک پناهجوی معلول بتواند از حمایت‌های دولت آلمان بهره‌مند شود، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد. این مراحل عبارت‌اند از:

1-    تشخیص معلولیت توسط یک پزشک متخصص

پناهجویانی که دارای معلولیت هستند، باید بلافاصله بعد از ورود خود به آلمان، درخواست پناهندگی خود و وضعیت سلامتی خود را به مقامات اداره‌های مهاجرت اطلاع دهند. در صورت نیاز می‌توانند درخواست کنند که در یک کمپ مخصوص افراد معلول اقامت داشته باشند.

این افراد می‌توانند کمک‌های مالی درخواست کرده و همچنین تحت مراقبت‌های پزشکی قرار بگیرند. این افراد برای اینکه بتوانند از خدمات حمایتی برخوردار شوند؛ باید توسط یک پزشک متخصص تحت معاینه قرار بگیرند.

در تمامی شهرهای آلمان، مراکز درمانی و انجمن‌های مختلفی وجود دارند تا پناهجویان معلول بتوانند از آنها برای روند پروسه مهاجرت خود و دریافت حمایت کمک بگیرند. به عنوان مثال پناهجویان در شهر هامبورگ در صورت داشتن بیمه درمانی می‌توانند به صورت رایگان ویزیت شوند.

همچنین این افراد می‌توانند از سایت‌های زیر برای دریافت حمایت کمک بگیرند.

·   جستجوی پزشک متخصص در شهر هامبورگ

http://www.kvhh.net/kvhh/arztsuche/index/p/274

·   دریافت خدمات پرستاری در شهر هامبورگ Pflege Stutz Punkte Hamburg

http://www.hamburg.de/pflegestuetzpunkte

·   انجمن گفتگو با پناهجویان دارای معلولیت  Dialog From GEflüchtete mit Behinderung

http://www.hamburg.de/forum-fluechtlingshilfe/4974700/gefluechtete-mit-behinderung/

·   انجمن سلامت روانی مهاجران و پناهجویان SeGeMi e.V.

http://www.segemi.org/beratung.html

·   مرکز پزشکی پناهجویان Mediburo Hamburg

http://www.medibuero-hamburg.org/de

·   مرکز حمایت و کمک به کودکان kinder kompass

www.kinderkompass-hamburg.de

www.medibuero-hamburg.org

 

2-    استفاده از مددیار قانونی در صورت لزوم

در مرحله دوم پناهندگی معلولین به آلمان، در صورتی که پناهجو فردی بالغ باشد که از نظر جسمی یا روحی قادر به انجام کارهای روزمره خود نیست، می‌تواند از یک مددیار کمک بگیرد.

مددیار قانونی کسی است که موارد مربوط به دارایی، مراقبت‌های بهداشتی و حتی دفاع از منافع معلول را در ادارات بر عهده می‌گیرد. این فرد می‌تواند از اعضای خانواده، دوستان، آشنایان و یا خیرین در کشور آلمان باشد. در غیر این‌صورت فرد می‌تواند با دریافت مشاوره برای خود یک مددیار قانونی داشته باشد.

در شهر هامبورگ؛ افراد پناهجو می‌توانند از طریق سایت‌های زیر برای داشتن یک مددیار قانونی اقدام کنند.

 •   اداره ویژه برای برخورداری از یک مددیار قانونی

http://www.hamburg.de/betreuungsstellen

 •   پرسش و پاسخ درباره مددیاری قانونی

http://www.hamburg.de/fragen-zur-betreuung/

‍‍‍پناهندگی معلولین به آلمان
حمایت آلمان از معلولین

3-    درخواست تشخیص معلولیت از اداره بهزیستی Versorgungsamt

در مسیر مهاجرت معلولین به آلمان؛ بعد از اینکه پناهجو درخواست پناهندگی کرده و اجازه اقامت موقت خود را دریافت کرد، باید معلولیت فرد و درصد این معلولیت تشخیص داده شود. این معلولیت معمولا بین 20 تا 100 درصد متغیر بوده و افرادی که دارای معلولیت بیشتری هستند، از خدمات و مزایای بیشتری نیز بهره‌مند خواهند شد.

افرادی که دارای GdB بالای 50 درصد باشند، دارای معلولیت شدید بوده و تشخیص میزان معلولیت یک فرد بر عهده بهزیستی Versorgungsamt است. در واقع اداره بهزیستی تعیین می‌کند که فرد تا چه اندازه در انجام کارهای خود ناتوان است.

پناهجویان برای درخواست اولیه تشخیص معلولیت خود می‌توانند از طریق این سایت اقدام کنند.

www.hamburg.de/antrag-markblaetter/83238/start

 

4-    دریافت کارت شناسایی معلولیت شدید

در مرحله بعد از پناهندگی معلولین به آلمان، اداره بهزیستی برای افرادی که درصد معلولیت آنها بیش از 50 است، یک کارت شناسایی صادر خواهد کرد. دارندگان این کارت شناسایی می‌توانند از خدمات متعددی مانند استفاده از وسایل نقلیه عمومی به صورت رایگان، تخفیف در مالیات، تخفیف بلیط سینما، تئاتر و… و مواردی از این قبیل برخوردار شوند.

بر روی کارت شناسایی حروف خاصی وجود دارد که هر حرف نشان نام داشته و با توجه به معلولیت فرد روی کارت درج شده است. این نشان‌ها عبارت‌اند از:

G برای معلولیت حرکتی

H برای ناتوانان

BI برای نابینایان

RF حق معافیت از پرداخت عوارض مربوط به صدا و سیما

aG برای افرادی که ناهنجاری‌های حرکتی دارند

B افرادی که مجاز به داشتن مددیار و همراه هستند

GI برای ناشنوایان

 

متقاضیان دریافت این کارت در شهر هامبورگ می‌توانند از طریق سایت‌های زیر اطلاعات کامل‌تری را کسب کنند.

www.hamburg.de/antrag-markblaetter/1/15696/faltblatt-schwerbehindertenausweis

http://www.hamburg.de/contentblob/7430746/0508c390262e3e7456f08255936feeae/data/broschuere-schweba-leichte-sprache.pdf

 

5-    دریافت حمایت برای پیوستن به اجتماع Eine Gliederung Hilfe

از مهم‌ترین مواردی که در فرایند پناهندگی معلولین به آلمان بسیار اهمیت دارد، پیوستن این افراد به اجتماع در آلمان است. پناهجویان معلول برای دریافت خدمات پیوستن به اجتماع باید درخواست خود را به مرکز خدمات اجتماعی Sozialen Dienstleistungs Zentrum واقع در دفتر منطقه Bezirk ارائه دهند.

این افراد بعد از ارائه درخواست می‌توانند از خدمات متعددی بهره‌مند شوند که عبارت‌اند از:

 •   حمایت از خانواده‌هایی که دارای فرزند معلول بین 3 تا 18 ساله هستند. (HfbK)
 •   استفاده از مددیار آموزشی در منزل (PBW)
 •   داشتن نیروی کمکی در منزل (WA)
 •   داشتن خدمات روان‌پزشکی اجتماعی سرپایی (ASP)
 •   استفاده از مهد کودک ویژه Fruh Forderung/Integration Kindergarten
 •   داشتن همراه در مدرسه برای کودکان معلول
 •   مددیار برای کارهای شخصی
 •   مجوز برای داشتن مسکن ارزان /فوری
پناهندگی معلولین به آلمان
پناهندگی معلولین به آلمان

6-    خود توانبخشی

در مساله پناهندگی معلولین به آلمان، حمایت معلولین از یکدیگر و تبادل اطلاعات و استفاده از تجربیات یکدیگر بسیار ارزشمند است؛ بنابراین پناهجویان معلول می‌توانند با سایر معلولین در این کشور ارتباط داشته و با یکدیگر اوقات فراغت بسیار خوبی داشته باشند.

برای اینکه معلولین بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند، می‌توانند از طریق انجمن‌های مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند. از جمله این انجمن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •   انجمن IRIs (IRIs e.V) انجمن مخصوص نابینایان یا کسانی که اختلالات بینایی دارند.

www.iris-hamburg.org

 •   انجمن زندگی مستقل (کمک‌رسانی به هم در هامبورگ) Autonom Leben e.V

www.autonomleben.de

 •   انجمن ناشنوایان هامبورگ

www.facebook.com/deafrefugeeswelcome

 •   انجمن مدد زندگی هامبورگ

www.ihhh.de

و..

جمع‌بندی

آلمان یکی از بهترین کشورهای دنیا برای مهاجرت و زندگی معلولین است؛ زیرا این کشور حمایت‌های بسیار خوبی از معلولین داشته و به آنها کمک می‌کند تا جای امکان کمبودی در زندگی نداشته باشند. به همین دلیل پناهندگی معلولین به آلمان نیز بسیار رواج دارد.

افراد پناهجویی که دارای معلولیت هستند، می‌توانند از خدمات حمایتی زیادی در این کشور بهره‌مند شده و با جامعه آلمان ادغام شوند. ما در این مقاله سعی کردیم تا درباره خدمات و حمایت‌های دولت آلمان از پناهجویان معلول صحبت کنیم و دلایل رواج پناهندگی معلولین به آلمان را تا حدودی توضیح دادیم.

در صورتی که تمایل دارید در خصوص پناهندگی معلولین به آلمان یا مهاجرت آنها به سایر کشورها بیشتر بدانید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: ویزای پزشکی آلمان 

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا