آمریکامهاجرت به آمریکا؛ آسان‌ترین و سریع‌ترین راه مهاجرت به آمریکا

انواع ویزای L1 آمریکا و شرایط دریافت هر کدام

یکی از ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا، ویزای L1 آمریکا است. این ویزا یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌های مهاجرت به آمریکا است و می‌تواند مانند سایر ویزاهای کاری، مزایای زیادی برای فرد داشته باشد.

در واقع ویزای L1 (Intracompany Transferee) مختص کسانی است که در ایالات متحده آمریکا شعبه‌ای ندارند و تصمیم دارند تا شعبه شرکتشان را در این کشور تاسیس کنند. افرادی که این ویزا را دریافت می‌کنند، خودشان یا کارمندانشان می‌توانند به ایالات متحده رفته و تجارت خود را در این کشور توسعه دهند.

برای اینکه بیشتر با ویزای L1 آمریکا، انواع آن و شرایط دریافت هر کدام آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا به انتها بخوانید.

ویزای L1 آمریکا چیست؟

ویزای L1 یک ویزای غیر مهاجرتی است. این ویزا برای آن دسته از افرادی است که در ایالات متحده آمریکا شعبه‌ای دارند یا اینکه می‌خواهند شعبه شرکت خود را در این کشور تاسیس کنند. دارندگان این ویزا می‌توانند خودشان به آمریکا بروند یا کارمندانشان را به آمریکا بفرستند و کسب‌وکار خود را در این کشور گسترش دهند.

ویزای L1 Intra Company Transfer مانند برخی دیگر از ویزاهای کاری، مزایای متعددی دارد و یک روش مناسب برای مهاجرت به آمریکا است. شرکت‌های غیرآمریکایی با این ویزا می‌توانند مدیران، مدیران اجرایی و یا متخصصین خود را به شعبه شرکتشان در آمریکا بفرستند.

البته این شعبه باید زیرمجموعه یا به عبارتی زیرشاخه شرکت اصلی باشد یا جزء شرکت‌های مادر باشد که زیرشاخه آن در خارج از ایالات متحده آمریکا است. کارمندانی که با کمک این ویزا به شعبه شرکت در آمریکا منتقل می‌شوند، باید حتما مدیر، مدیر اجرائی و یا جزء افرادی باشند که دارای دانش تخصصی است.

ویزای L1 آمریکا
مهاجرت به آمریکا

انواع ویزای L1 آمریکا

ویزای L1 دارای انواع مختلفی است که عبارت‌اند از:

1- ویزای L-1A Intra Company Transfer Executive or Manager برای کارمندانی که مدیر یا مدیر اجرایی هستند.

2- ویزای L-1 B Intra Company Transfer Specialized Knowledge برای افرادی که دارای دانش تخصصی هستند.

نکته:

ویزای L1 با تقاضای فردی صادر نمی‌شود و برای صدور آن باید شرکت تقاضای ویزا دهد. به شرکتی که از نظر قانونی، متقاضی صدور ویزا است Petitioner و به کارمندانی که این ویزا را دریافت کرده و به آمریکا منتقل می‌شوند، Beneficiary گفته می‌شود.

شرایط دریافت ویزای L1 آمریکا

همان‌طور که گفته شد، ویزای L1 آمریکا یک ویزای شرکتی است و لازم است که شرکت موردنظر در آمریکا یک شعبه یا شرکت مرتبط داشته باشد و حداقل یک سال سابقه فعالیت در آمریکا را داشته باشد. در صورتی که شرکت موردنظر کمتر از یک سال در آمریکا کار کرده باشد، باید برای دریافت یک نوع ویزای دیگر به نام New office تقاضا دهد.

مورد بعدی این است که باید ثابت شود که شرکت یا شعبه شرکت در کشور مبدا با شرکت یا شعبه شرکت در کشور آمریکا، دارای روابط شفاف و روشنی است. این رابطه می‌تواند به صورت‌های مختلفی باشد که عبارت‌اند از:

1- شرکت اصلی در خارج از آمریکا باید حداقل 50 درصد از سهام زیرشاخه خود را که در آمریکا واقع شده است، داشته باشد و یا برعکس.

2- شرکت‌ها (شرکتی که خارج از آمریکا است و شرکتی که در داخل از آمریکا است)، شرکت‌های برادر بوده و حداقل 50 درصد از هر کدام از این شرکت‌ها، تحت مالکیت یک شرکت به عنوان شرکت مادر باشد.

3- شرکت آمریکایی یک شعبه دائمی در خارج از آمریکا داشته باشد و یا برعکس

ویزای L1 آمریکا
مهاجرت به آمریکا با ویزای L1

علاوه بر این موارد، دارندگان این ویزای نیز باید دارای شرایط خاصی باشند که این شرایط عبارت‌اند از:

·   شرایط کارمند برای دریافت ویزای L1 آمریکا

کارمندانی واجد شرایط دریافت این نوع ویزا هستند که:

1- در 3 سال گذشته حداقل 1 سال به صورت پیوسته برای شرکت در خارج از آمریکا کار کرده باشند.

2- کار کردن کارمند باید به صورت رسمی، تمام‌وقت و منظم باشد. (فریلنسرها یا مشاوران نمی‌توانند این ویزا را دریافت کنند.)

3- موقعیت شغلی جدید در آمریکا نیز باید همین موقعیت شغلی در خارج از آمریکا باشد. (کارمند باید مدیر، مدیر اجرایی یا متخصص باشد که با این عناوین در شرکت مبدا و مقصد کار کرده باشد.)

4- حقوق این کارمندان می‌تواند توسط شرکت مبدا و یا شرکت آمریکایی پرداخت شود. گرچه داشتن قرارداد استخدامی یا انتصابی با شعبه آمریکایی ضروری نیست ولی شدنی است.

بیشتر بخوانید: ویزای EB3 آمریکا ویزایی برای متخصص‌ها و غیرمتخصص‌ها

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای L1 آمریکا

متقاضی یا متقاضیان دریافت ویزای L1 آمریکا برای دریافت این نوع ویزا باید مدارک خاصی را به سفارت ارائه دهند که این مدارک عبارتند از:

1- مدارک و شواهدی که نشان دهد تقاضای ویزای L1 برای موفقیت و پیشرفت شرکت بسیار مهم است.

2- کپی پاسپورت متقاضی و خانواده

3- رزومه متقاضی یا CV

4- توضیحات جامع و کامل درباره موقعیت شغلی متقاضی در شرکت آمریکایی

5- توضیحات جامع و کامل درباره موقعیت شغلی متقاضی در شرکت قبلی که خارج از آمریکا است.

6- اطلاعات کلی مربوط با شرکت قبل و شرکت جدید

ویزای L1 آمریکا
مهاجرت به آمریکا

نحوه دریافت ویزای L1 آمریکا

افرادی که متقاضی دریافت ویزای L1 آمریکا هستند، برای دریافت این ویزا باید مراحل زیر را طی کنند.

1- جمع‌آوری مدارک و اسناد مورد نیاز

در اولین مرحله برای اقدام به ویزای L1 آمریکا باید تمامی مدارک و اسناد برای دریافت این ویزا تهیه و جمع‌آوری شوند. این مدارک می‌توانند شامل شرح موقعیت شغلی، شرایط کاری و… باشند.

2- تکمیل فرم I-129 و فرم تکمیل L

فرم I-129  برای درخواست اقامت کارمندان غیر مهاجر بوده و تکمیل این فرم برای تقاضای ویزای L1 آمریکا ضروری است؛ همچنین متقاضی باید فرم تکمیلی L (L Supplement)  را نیز تکمیل کند؛ البته تقاضا برای این ویزا باید از طرف شرکت انجام شود و نه از طرف شخص کارمند.

از طرفی باید در فرم I-129 همه اسناد پیوست مانند شواهد و گواهی فعالیت در شعبه یا شرکت قبلی، CV و… ذکر شوند.

3- تقاضا برای ویزای L1

افرادی که به صورت تغییر موقعیت Change Of Status اقدام نمی‌کنند، باید به صورت حضوری به سفارت یا کنسولگری سفارت آمریکا در کشور مبدا رفته و برای دریافت ویزای L1 تقاضا دهند. در صورتی که امکان این کار وجود نداشته باشد، متقاضی می‌تواند مرحله تایید حضوری را در دیگر مراکز رسمی ویزای آمریکا انجام داده و با تایید فرم I-129، ویزای L1 برای او صادر خواهد شد.

جمع‌بندی

یکی از ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا، ویزای L1 است. این ویزا برای افرادی است که قصد دارند در آمریکا یک شعبه برای شرکت خود تاسیس کنند و یا اینکه تجارت خود را در این کشور توسعه دهند. با این ویزا فرد می‌تواند از طرف شرکت خود به شعبه شرکت در آمریکا رفته و در موقعیت شغلی خود مشغول به کار شود.

افرادی که با این ویزا به آمریکا مهاجرت می‌کنند، می‌توانند همسر و فرزندان مجرد خود را نیز به همراه داشته باشند. برای اینکه بیشتر با ویزای L1 آمریکا، انواع آن و شرایط دریافت آن آشنا شوید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: کلیرنس ویزای آمریکا چیست و چه نقشی در دریافت ویزای آمریکا دارد؟

منبع
lawmaks-irrasamg

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا