ویزای تحصیلیآلمانتحصیل در آلمان

از مزایای تحصیل در آلمان تا معایب و مشکلات آن

یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل، کشور آلمان است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند؛ زیرا در کنار کیفیت آموزشی بالا، تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است و این مسئله از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان به شمار می‌رود.

با این حال در کنار مزایای متعدد، دانشجویانی که این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند با مشکلاتی نیز مواجه خواهند شد که بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی با این مشکلات نیز آشنا باشند.

اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های آلمان را دارید، خواندن این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد؛ بنابراین حتما این مطلب را بخوانید.

مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان یکی از پرطرفدارترین راه‌های مهاجرت به این کشور قدرتمند و زیبای اروپایی است؛ زیرا مزایای تحصیل در آلمان بسیار زیاد بوده و همین باعث شده است که این کشور مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی باشد. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان بدون پرداخت شهریه

یکی از مهم‌ترین و اولین مزایای تحصیل در آلمان این است که تحصیلات عالی در این کشور دولتی هستند و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در آلمان رایگان است. البته در این کشور موسسات آموزش عالی خصوصی نیز وجود دارند؛ اما این موسسات خصوصی کمتر از 5 درصد از کل دانشجویان آلمان را ثبت‌نام می‌کنند.

کشور آلمان سال‌ها از نظر سیاسی برای ممنوعیت شهریه برنامه‌ریزی کرده است با این حال به دلیل فدرال بودن و غیر متمرکز بودن آلمان، امکان جلب رضایت 16 فدرال کار سختی بود تا اینکه از سال 2014 تمامی ایالات آلمان توافق کردند که دسترسی به آموزش عالی رایگان برای همه دانشجویان آلمانی و بین‌المللی امکان‌پذیر باشد.

  • هزینه‌های مناسب زندگی در آلمان

هزینه‌های زندگی در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی مقرون‌به‌صرفه است و دانشجویان می‌توانند با پیدا کردن یک محل اقامت ارزان یا داشتن هم اتاقی این هزینه‌ها را کاهش دهند.

از طرفی داشتن پوشش درمانی، کارت رایگان حمل‌ونقل و… از مواردی هستند که هزینه‌های زندگی در آلمان را به شدت کاهش می‌دهند.

مزایای تحصیل در آلمان
زندگی دانشجویی
  • زیرساخت‌های عالی آموزشی در آلمان

تحصیلات عالی در آلمان در 3 زیرشاخه تعریف می‌شود.

  •       تحصیل در دانشگاه‌های آلمان
  •       تحصیل در دانشگاه‌های علوم کاربردی
  •       تحصیل در دانشکده‌های فنی، هنری، فیلم و موسیقی

بیشتر دانشگاه‌های دولتی آلمان از قرون وسطی در این کشور به وجود آمده‌اند و علاوه بر کیفیت آموزشی بسیار خوب، رشته‌های مختلف دانشگاهی را نیز ارائه می‌دهند. این دانشگاه‌ها زیرساخت‌های بسیار خوب و برنامه‌های درسی مطلوبی دارند.

مورد بعدی امکانات و تجهیزات دانشگاه‌های آلمان است که بر پایه فناوری مدرن بوده و همین مورد از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان به شمار می‌رود. از طرفی رشته‌ها و دوره‌های ارائه شده در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی آلمان گسترده بوده و همین باعث شده که دانشجویان زیادی مایل به تحصیل در آلمان باشند.

  1. مدرک معتبر بین‌المللی

تمامی دانشگاه‌های آلمان از معاهده بولونیا تبعیت می‌کنند. این امر باعث شده تا تمامی دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی مدرک واحدی دریافت کنند که به غیر از رشته‌های پزشکی، حقوق و داروسازی در سایر رشته‌های دانشگاهی صدق می‌کند.

  •       BA/BSc مدرک معادل 6 ترمی است.
  •       MA/MSc مدرک معادل 2 4 ترمی است.
  •       با توجه به برنامه دکتری معادل 4 تا 6 ترمی است.

5. امکان تحصیل به زبان انگلیسی

یکی دیگر از مزایای تحصیل در آلمان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. افرادی که به زبان آلمانی تسلط ندارند، می‌توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند. زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی است که در بیشتر مدارس دنیا به عنوان زبان دوم آموزش داده می‌شود.

مزایای تحصیل در آلمان
مهاجرت تحصیلی به آلمان

6. فرصت‌های شغلی خوب حین تحصیل در آلمان

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای تامین مخارج زندگی خود در حین تحصیل در آلمان کار کنند. این مسئله برای دانشجویان بین‌المللی که در اتحادیه اروپا هستند، آسان‌تر است و آنها محدودیتی برای کار ندارند؛ اما دانشجویانی که در اتحادیه اروپا نیستند، برای کار حین تحصیل در آلمان، باید درخواست دهند.

ساعات کار برای این دانشجویان 190 روز کامل یا 240 نیمروز در سال خواهد بود. البته دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، EEA یا سوئیس نمی‌توانند کار آزاد داشته باشند.

یکی دیگر از موارد قابل توجه این است که دانشگاه‌های متمرکز این کشور با شرکت‌های بزرگی توافق کرده‌اند تا برای دانشجویان دوره‌های کارآموزی برگزار کنند؛ گرچه همیشه این دوره‌ها منجر به دریافت حقوق نمی‌شوند؛ اما می‌توانند به یک شغل بسیار خوب بعد از تحصیل منجر شوند.

7. آشنایی با جنبه‌های مختلف زندگی در آلمان

دانشجویانی که تحصیل در کشور آلمان را انتخاب می‌کنند، با مردمی صمیمی مواجه خواهند شد که در عین حال بسیار قانونمدار بوده و حریم خصوصی خود و دیگران را حفظ می‌کنند. در این کشور احترام و نظم متقابل بخشی از برنامه روزانه است.

تنوع فرهنگی در آلمان زیاد بوده و فعالیت‌های فضای باز مانند ورزش، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، اسکی و… در این کشور بسیار اهمیت دارند و دانشجویانی که به این فعالیت‌ها علاقه‌مند هستند، می‌توانند اوقات فراغت بسیار خوب و مهیجی داشته باشند.

در واقع باشگاه‌های ورزشی، تاتر و سینما در کشور آلمان بسیار پرطرفدار بوده و بخش مهمی از زندگی دانشجویی هستند.

اکثر شهرهای این کشور بستر مناسبی برای تحصیل در رشته‌های هنری هستند و موقعیت‌های بسیار خوبی را برای دانشجویانی که به هنر علاقه‌مند هستند، ایجاد می‌کنند. معمولا آلمانی‌ها اجتماعات کوچکی دارند و دوست دارند در فضاهای کوچک‌تری روابط و مهمانی‌های صمیمانه داشته باشند.

این کشور دارای پارک‌ها و فضاهای سبز زیبایی بوده و از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آلمان می‌توان به حمل‌ونقل عمومی عالی در این کشور اشاره کرد و افرادی که بتوانند با هزینه کم برای ثبت‌نام،  کارت سفر رایگان دریافت کنند، می‌توانند از مزایای استفاده از حمل‌ونقل عمومی بهره‌مند شوند

8. امکان دریافت اقامت دائم آلمان بعد از تحصیل

دانشجویان بین‌المللی که از دانشگاه‌های آلمان فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند بعد از تحصیل تا 18 ماه در این کشور مانده و به دنبال شغل مناسب بگردند. با پیدا کردن شغل، فرد می‌تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و بدین ترتیب بیشتر در آلمان بماند.

بدین ترتیب امکان دریافت اقامت دائم آلمان برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.

9. امکان استفاده از مزایای دانشجویی

از دیگر مزایای تحصیل در آلمان، استفاده از مزایای ویزای تحصیلی آلمان است. دانشجویان بین‌المللی که از خارج از اتحادیه اروپا هستند، برای اینکه بتوانند وارد آلمان شده و در این کشور تحصیل کنند، باید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنند.

با دریافت این ویزا، فرد می‌تواند در آلمان اقامت داشته و تحصیل کند؛ همچنین امکان سفر و رفت‌وآمد به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز خواهد داشت.

10. رنکینگ دانشگاه‌های آلمان

طبق آمار سال 2018، در کشور آلمان 429 موسسه آموزش عالی دولتی وجود دارد که از میان آنها 106 دانشگاه دارای استانداردهای بالاتری نسبت به استانداردهای جهانی آموزش عالی هستند.

هر ساله چند دانشگاه آلمان در لیست صد دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرند و علاوه بر اینکه از دانشگاه‌های قدیمی اروپا محسوب می‌شوند، از بهترین دانشگاه‌های جهان نیز به شمار می‌آیند.

مزایای تحصیل در آلمان
زیبایی های آلمان

معایب و مشکلات تحصیل در آلمان

در کنار مزایای تحصیل در آلمان، معایب و مشکلاتی نیز وجود دارد. از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

·   بوروکراسی اداری

متاسفانه آلمان کشوری است که دارای بورکراسی‌های اداری و کاغذبازی‌های زیادی است و ثبت‌نام در دانشگاه یا امتحانات، مراحل اداری مختلفی خواهد داشت.

·   امکانات دانشجویی محدود

یکی دیگر از معایب تحصیل در آلمان این است که معمولا دانشگاه‌های دولتی و رایگان آلمان به نسبت دانشگاه‌های خصوصی، امکانات کمتری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

·   یادگیری زبان آلمانی

گرچه امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های آلمان وجود دارد؛ اما برای زندگی در آلمان لازم است که دانشجو با زبان آلمانی آشنا باشد؛ زیرا با وجود اینکه بیشتر مردم آلمان به زبان انگلیسی تسلط دارند، اما دوست دارند که با زبان خودشان با دیگران ارتباط برقرار کنند.

·   امتحانات

سیستم نمره‌دهی و امتحانات در آلمان با سیستم ایران متفاوت است و این مسئله ممکن است برای شما کمی گیج کننده باشد. در بیشتر کلاس‌ها نمره کل دوره بر اساس مقاله نهایی در نظر گرفته می‌شود و این ممکن است استرس و فشار زیادی برای دانشجو ایجاد کند.

·   ساختار آموزشی دوره

در مقایسه با سایر کشورهای جهان، دانشجویان در دانشگاه‌های آلمان ساعات کمتری را در کلاس حضور داشته و بیشتر وقت خود را باید صرف تحقیق و مطالعه کنند.

مزایای تحصیل در آلمان
تحصیل در آلمان

·   محدودیت کاری

دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، برای کار حین تحصیل در آلمان محدود خواهند بود. آنها برای کار باید درخواست خود را به مقامات کار آلمان ارائه کنند که در صورت پذیرش درخواست، تنها 120 روز در سال می‌توانند کار همزمان با تحصیل داشته باشند.

·   عدم وجود امتحانات میان ترم

در دانشگاه‌های آلمان، نمره امتحان نهایی اولین و تنها نمره دانشجو در طول ترم تحصیلی خواهد بود و برای همین دانشجو باید سخت مطالعه کند تا بتواند ترم تحصیلی خود را با موفقیت پشت سر بگذارد.

·   خدمات پزشکی و دندانپزشکی

برای دریافت نوبت پزشک، فرد باید مدت زمان زیادی را منتظر بماند. از طرفی خدمات دندانپزشکی نیز در آلمان بسیار بالاست که تحت پوشش بیمه درمانی نیز نخواهد بود.

·   هزینه اینترنت

هزینه اینترنت نیز در آلمان بالا است و دانشجو باید برای اینترنت این هزینه را پرداخت کند.

·   بلوکه شدن حساب بانکی

معمولا از دانشجویان خواسته می‌شود که برای تحصیل در آلمان مبلغی در حدود 8640 یورو در حساب بانکی در آلمان داشته باشند و این مبلغ را بلوکه کنند.

جمع‌بندی

تحصیل در آلمان یکی از رویاهایی است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی در سر می‌پرورانند؛ زیرا از مزایای تحصیل در آلمان مطلع هستند و می‌دانند که با مهاجرت تحصیلی به آلمان علاوه بر تحصیل و زندگی ارزان در یک کشور قدرتمند، چشم‌انداز روشنی نیز به آینده خواهند داشت.

تحصیل در آلمان نسبت به سایر کشورهای دنیا برای دانشجویان بین‌المللی مقرون‌به صرفه است و از طرفی بسیاری از دانشگاه‌های آلمان در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان هستند. با این حال معایب و سختی‌هایی نیز وجود دارد که در این مقاله به آن پرداخته شد.

اگر دوست دارید درباره تحصیل در آلمان بیشتر بدانید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر دنیا با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی آمریکا و مزایای آن 

منبع
safiranstudyletsgounihamimohajer

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا