روش هاکانادا

انواع ویزای کانادا و کاربرد هر کدام 

یکی از کشورهایی که همواره افراد زیادی تمایل به مهاجرت به آن دارند، کشور کانادا است که یک کشور ثروتمند و مهاجر پذیر است و همواره سعی در جذب مهاجران و به ویژه افراد توانمند دارد، به همین دلیل است که با صدور انواع ویزای کانادا سعی دارد که مهاجران را با اهداف مختلف طبقه‌بندی کرده و مجوز اقامت در کانادا را با توجه به نوع ویزا به افراد واجد شرایط ارائه دهد. 

با توجه به اینکه هر ویزای کانادا شرایط و مدارک خاصی را می‌طلبد و می‌تواند مهاجرتی و غیر مهاجرتی باشد، افرادی که قصد اقامت در کانادا را دارند، باید قبل از هر چیز با انواع ویزای کانادا و کاربرد هر کدام آشنا شوند تا بتوانند برای دریافت ویزای مناسب خود اقدام کنند. 

در ادامه این مطلب تصمیم داریم تا درباره انواع ویزای کانادا و کاربرد هر کدام صحبت کنیم، بنابراین توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا به انتها بخوانید. 

انواع ویزای کانادا کدام‌اند؟

در حالت کلی ویزاهای کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام نیز شامل چندین ویزا هستند. این دو دسته عبارت‌اند از: 

۱– ویزای موقت یا TRV

منظور از ویزاهای موقت، همان‌طور که از نامش پیداست، ویزاهایی هستند که اجازه اقامت موقت را به دارنده ویزا می‌دهند و فرد تنها تا زمان اعتبار ویزا می‌تواند در کشور کانادا اقامت داشته باشد. این ویزاها با اهدافی مانند بازدید اقوام، گردش، تحصیل در کانادا و… صادر می شوند. 

۲– ویزای دائم 

ویزای دائم کانادا ویزایی است که مجوز اقامت دایم کانادا بوده و روش دریافت آن نسبت به ویزاهای موقت سخت‌تر است. این ویزاها بیشتر بر پایه کار، سرمایه‌گذاری و یا اسپانسرشیپ هستند که هر کدام نیز شرایط خاص خود را دارند. 

انواع ویزای کانادا
مهاجرت به کانادا

انواع ویزای موقت کانادا و شرایط دریافت هر کدام

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، در حالت کلی، انواع ویزای کانادا شامل ویزاهای موقت و ویزاهای دائم هستند که ویزاهای موقت مجوزی برای اقامت کوتاه بوده و منجر به دریافت شهروندی و تابعیت کانادا نخواهند شد. 

انواع ویزای کانادا که به صورت موقت صادر می‌شوند، عبارت‌اند از: 

1– ویزای توریستی کانادا Visitor visa

ویزای توریستی کانادا یک مجوز برای اقامت موقت (نهایتا ۶ ماهه) در خاک کانادا است که با هدف دید و بازدید، گردشگری، شرکت در همایش‌ها، سمینارها،‌ ملاقات‌های کاری و… صادر می‌شود. البته ویزای توریستی کانادا خود به دو نوع تقسیم می شود. 

 • ویزای سینگل برای یک‌بار ورود به کانادا Single Entry
 • ویزای مولتیپل برای چند بار ورود به کانادا Multiple Entry

بیشتر بخوانید: ویزای توریستی کانادا

2– سوپرویزای کانادا Super Visa

یکی دیگر از انواع ویزای کانادا که یک ویزای موقت بوده و در دسته ویزاهای توریستی کانادا نیز قرار می‌گیرد، سوپر ویزای کانادا است که برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی صادر می‌شود که فرزندان و نوه‌های آنها شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم این کشور را دارند. 

اعتبار سوپرویزای کانادا ۱۰ ساله است و دارنده این ویزا می‌تواند بارها با این ویزا وارد خاک کانادا شود. 

بیشتر بخوانید: سوپر ویزای کانادا 

3– ویزای تحصیلی کانادا Study visa

یکی دیگر از انواع ویزای کانادا از نوع ویزاهای موقت، ویزای تحصیلی است که به دارنده اجازه اقامت در کانادا را برای تحصیل می‌دهد. افرادی که بتوانند ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند، از مزایای متعددی بهره‌مند خواهند شد که از مهم‌ترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • به همراه داشتن همسر و فرزند در کانادا
 • امکان کار همزمان با تحصیل در کانادا

بیشتر بخوانید: انواع ویزای تحصیلی کانادا

4– ویزای کار موقت کانادا 

ویزای کار موقت در کانادا یکی دیگر از انواع ویزای کانادا است که فرد می‌تواند با در دست داشتن یک جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی، برای دریافت این ویزا اقدام کند و در یک بازه زمانی مشخص در کانادا اقامت داشته و برای کارفرمای مورد نظر کار کند. 

البته این ویزا قابل تمدید است و در شرایط خاصی نیز می‌تواند منجر به دریافت اقامت دائم کانادا شود. 

5– ویزای تجاری کانادا 

یکی دیگر از انواع ویزاهای توریستی یا ویزاهای موقت کانادا، ویزای تجاری کانادا است که با اهداف تجاری و کسب‌وکار صادر شده و بیشتر هدف از این ویزا، برگزاری جلسه، شرکت در کنفرانس، همایش و یا امضای قرارداد و.. است و حداکثر اعتبار این ویزا نیز ۶ ماه است. 

6– ویزای کار در تعطیلات کانادا

این ویزا یکی دیگر از انواع ویزای کانادا است و بیشتر به دانشجویانی صادر می‌شود که قصد دارند در ایام تعطیلات تحصیلی برای کار موقت وارد کشور کانادا شوند. البته صدور این ویزا برای متقاضیان به صورت تصادفی بوده و معمولا همه آنهایی که درخواست دریافت این ویزا را دارند، موفق به دریافت آن نمی‌شوند. 

افرادی می‌توانند برای دریافت این ویزا درخواست دهند که کشور آنها با کانادا توافقنامه کاری برای تبادل نیروی جوان داشته باشد و یا اینکه فرایند دریافت این ویزا از طریق تماس با نهادهای معتبر RO انجام شود. از نهادهای RO می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

 • SWAP Working Holidays
 • GO International
 • Stepwest

7– سایر ویزاهای موقت کانادا

از دیگر ویزاهای موقت کانادا می‌توان به ویزاهای زیر اشاره کرد. 

 • ویزای رسمی و دیپلماتیک 

این ویزا همان‌طور که از نامش پیداست، یک ویزای سیاسی بوده و به دیپلمات‌ها و مقامات رسمی اجازه ورود به کشور کانادا را برای فعالیت‌های سیاسی و دیپلماتیک می‌دهد. 

 • ویزای حسن نیت 

یکی دیگر از انواع ویزای کانادا، ویزایی است که به مقامات عالی رتبه کشورهای خارجی با صلاحدید افسرهای گذرنامه صادر می‌شود. 

 • ویزای زایمان 

این ویزا برای زنان بارداری است که با داشتن معیارهای اقامت موقت کانادا، تصمیم دارند که در این کشور زایمان کنند. 

 • ویزای اهدا عضو

یکی دیگر از انواع ویزای کانادا، ویزای اهدا عضو است که به فرد این امکان را می‌دهد تا برای اهدای عضو به یکی از شهروندان کانادا یا افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، در کانادا اقامت داشته باشند. 

بیشتر بخوانید: ویزای سیاسی 

انواع ویزای کانادا
مهاجرت به کانادا

انواع ویزای کانادا که می‌توانند منجر به اقامت دائم شوند

برخی از ویزاهای کانادا هم هستند که ویزاهای دائم بوده و منجر به دریافت اقامت دائم این کشور می‌شوند. دارندگان این ویزاها می‌توانند به‌صورت نامحدود وارد کانادا شوند و از مزایا و امکانات زندگی در کانادا استفاده کنند. این ویزاها عبارت‌اند از:‌

 

 • ویزای کار کانادا 

اداره مهاجرت کانادا برای افرادی که بر مبنای کار به این کشور مهاجرت می‌کنند، ویزاهای مختلفی را صادر می‌کند که این ویزاها عبارت‌اند از: 

۱- ویزاهای زیرمجموعه برنامه اکسپرس اینتری

۲- ویزای نیروی متخصص فدرال کانادا یا FSWP

۳- ویزای برنامه استانی کانادا PNP

۴- ویزای کارگر ماهر کانادا

۵- ویزای تجربه کار کانادا یا CEC

۶- ویزای برنامه مهاجرتی کبک QSWP

۷- ویزای برنامه مراقبتی کانادا LCP

 • ویزای اسپانسرشیپ کانادا 

یکی دیگر از انواع ویزای کانادا که در دسته ویزاهای دائم این کشور قرار دارد، ویزای خانوادگی یا اسپانسرشیپ کانادا است و افرادی که با این ویزا به کانادا مهاجرت می‌کنند، باید از طریق یکی از اقوام که شهروند کانادا است، حمایت شوند. در واقع فردی که شهروند کانادا است، در صورتی که تمامی شرایط لازم برای اسپانسر شدن را داشته باشد، می‌تواند خانواده خود را حمایت کرده و آنها را با ویزای اسپانسرشیپ به نزد خود ببرد. 

بیشتر بخوانید: ویزای استارتاپ کانادا و مزایای آن

 • ویزای استارتاپ کانادا

یکی از ویزاهای دائم کانادا که از بهترین ویزاهای مهاجرتی این کشور است، ویزای استارتاپ کانادا است که در همان ابتدا منجر به دریافت اقامت دائم کانادا می‌شود. افرادی که یک ایده استارتاپی خوب ارائه دهند، می‌توانند با این ویزا به کانادا مهاجرت کنند. 

 • ویزای سرمایه‌گذاری کانادا

یکی دیگر از ویزاهای مهاجرتی کانادا، ویزای سرمایه‌گذاری یا ویزای کارآفرینی است و افرادی که حداقل سرمایه لازم (800000 دلار) را دارند، می‌توانند برای دریافت این ویزای کانادا اقدام کنند. 

بیشتر بخوانید: ویزای کارآفرینی کانادا

 • ویزای خود حمایتی کانادا

از دیگر انواع ویزای کانادا که در دسته ویزاهای دائم کانادا قرار دارد، می‌توان به ویزای خود حمایتی اشاره کرد. این ویزا مختص افرادی است که مهارت‌هایی در زمینه کار، ورزش، علم، کشاورزی و یا فرهنگ دارند و می توانند کسب‌وکار خود را در کانادا راه‌اندازی کنند. این افراد باید توانایی خود را نشان داده و همچنین تمکن مالی کافی داشته باشند. 

جمع‌بندی

افرادی که قصد سفر و یا مهاجرت به کانادا را دارند، می‌توانند با توجه به شرایط خود یک نوع از انواع ویزای کانادا را انتخاب کرده و برای دریافت ویزا اقدام کنند. برخی از ویزاهای کانادا مجوزی برای اقامت موقت بوده و برخی دیگر مجوز اقامت دائم هستند. 

ما در این مقاله سعی کردیم تا کمی درباره انواع ویزای کانادا صحبت کنیم. در صورتی که شما قصد دارید تا درباره هر ویزای کانادا بیشتر بدانید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید. همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر دنیا با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: انواع ویزای آمریکا 

منبع
حامی مهاجرویزا لند

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا