کاناداتحصیل در کانادا

ویزای همراه کانادا و شرایط دریافت آن 

بسیاری از افراد که به دلایلی مانند کار یا تحصیل ویزای کانادا را دریافت می‌کنند، می‌توانند در زمان اقامت در کانادا همسر و فرزندان خود را نیز به همراه داشته باشند. خانواده این فرد می‌توانند با ویزای همراه کانادا وارد این کشور شده و اقامت داشته باشند. 

ویزای همراه کانادا انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع ویزای متقاضی اصلی یکی از انواع ویزای همراه به خانواده او تعلق خواهد گرفت. برای اینکه بیشتر با ویزای همراه کانادا و شرایط دریافت آن آشنا شوید، ادامه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد. 

ویزای همراه کانادا و هدف از این ویزا 

یکی از کارهایی که کانادا برای حفظ کانون گرم خانواده انجام می‌دهد، صدور ویزای همراه کانادا است. این ویزا به خانواده افرادی که برای تحصیل یا کار در کانادا اقامت دارند، کمک می‌کند تا به کانادا رفته و در کنار متقاضی اصلی حضور داشته باشند. بدین ترتیب خانواده در کنار هم بوده و استرس و دلتنگی برای خانواده وجود نخواهد داشت. 

افرادی که خانواده خود را به همراه دارند، برای تحصیل و کار تمرکز بیشتری داشته و نتیجه بهتری نیز خواهند گرفت. با این حال دریافت ویزای همراه کانادا نیز شرایطی دارد و متقاضیان باید به تمامی این شرایط توجه داشته باشند. 

ویزای همراه کانادا
تحصیل در کانادا

انواع ویزای همراه کانادا 

ویزای همراه در کانادا انواع مختلفی دارد و حتی می‌تواند شامل والدین دارنده ویزای اصلی نیز شود. انواع این ویزا عبارت‌اند از:‌

 

 • ویزای همراه دانش‌آموزی

ویزای همراه دانش‌آموزی به والدین دانش‌آموزان بین‌المللی در کانادا این امکان را می‌دهد که با ویزای TRV ( ویزای اقامت موقت کانادا) یا مجوز الکترونیکی (eTA) به کانادا سفر کنند. 

 • ویزای همراه دانشجویی

رایج‌ترین نوع ویزای همراه کانادا، ویزای همراه دانشجویی است که به همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال دانشجو این امکان را می‌دهد که وارد کانادا شده و همراه با متقاضی اصلی در کانادا اقامت داشته باشند. 

نکات مهم درباره این نوع ویزا این است که،

۱- همسر قانونی فرد می‌تواند ویزای همراه دریافت کند، البته شامل ازدواج هم‌جنس‌گرایان نیز می‌شود. 

۲- در صورتی که فرد همسر قانونی متقاضی ویزای اصلی نباشد، اما مدارکی نشان دهد که وابستگی زیادی بین این دو نفر وجود دارد و به مدت حداقل یکسال پیوسته در کنار هم و در یک خانه زندگی کرده‌اند، باز هم امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد. 

۳- فرزندان بالای ۲۲ سال متقاضی ویزای اصلی در صورتی که ناتوانی جسمی و ذهنی داشته باشند، می‌توانند ویزای همراه بگیرند. 

مدارک مورد نیاز برای دریافت  ویزای همراه کانادا 

متقاضیان دریافت ویزای همراه کانادا باید مدارک مختلفی را برای اثبات روابط ارائه دهند که این مدارک عبارت‌اند از:

 • ارائه عقدنامه محضری 
 • در صورتی که عقد محضری نبوده و روابط عاطفی وجود داشته باشد، باید دو طرف ثابت کنند که حداقل ۱۲ ماه با هم زندگی کرده‌اند. مدارک مورد نیاز برای اثبات این مسئله عبارت‌اند از:

۱- سند رسمی ملک که به نام هر دو نفر باشد

۲- قرارداد اجاره ملک به صورت مشترک و یا اقساط مشترک 

۳- مدارک مهمی که شامل یک آدرس مشترک برای محل سکونت باشد،‌ مانند: گواهینامه یا بیمه نامه 

۴- مدارک هویتی

از دیگر مدارکی که برای دریافت ویزای همراه کانادا مورد نیاز است، می‌توان به مدارک زیر اشاره کرد. 

 • پاسپورت معتبر 
 • فرم درخواست ویزای همراه 
 • مدارک مربوط به اجازه تحصیلی و استادی پرمیت دارنده ویزای دانشجویی
 • مدارک مربوط به تمکن مالی دارنده ویزای تحصیلی 
 • رسید پرداخت هزینه‌های مربوط به فرم درخواست
 • عکس بیومتریک 
 • معاینات پزشکی 

نکته: 

برای دریافت ویزای همراه کانادا، امکان درخواست همزمان ویزا وجود دارد، بنابراین در صورتی که متقاضی اصلی و خانواده او به صورت همزمان برای دریافت ویزاهایشان اقدام کنند، باید تمامی مدارک به صورت همزمان به سفارت ارائه شود. 

متقاضی اصلی باید در فرم درخواست ویزای خود، به سوال «آیا مایلید خانواده خود را به همراه داشته باشید؟» پاسخ مثبت دهد. 

ویزای همراه کانادا
زندگی خانوادگی در کانادا

مزایای دریافت ویزای همراه کانادا 

دریافت ویزای همراه علاوه بر اینکه باعث می‌شود تا اعضای خانواده در کنار هم زندگی کنند، مزایای دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از: 

 • دارنده ویزای همراه کانادا اگر همسر متقاضی اصلی باشد، می‌تواند ویزای open work permit دریافت کرده و به‌صورت تمام وقت در مشاغل مختلفی در کانادا مشغول به کار شود. (امکان کار در حوزه سلامت و مدارس وجود ندارد.)
 • دارنده ویزای همراه کانادا می‌تواند با دریافت استادی پرمیت در کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا مشغول تحصیل شود. (برای دوره‌های کمتر از ۶ ماه نیازی به دریافت استادی پرمیت نخواهد داشت.)
 • دارنده ویزای همراه در صورتی که فرزند زیر ۱۸ سال متقاضی ویزای اصلی باشد، می‌تواند در مدارس دولتی کانادا به صورت رایگان مشغول به تحصیل شود. 

هزینه دریافت ویزای همراه کانادا 

دریافت ویزای همراه کانادا شامل هزینه‌های مختلفی است که عبارت‌اند از:

۱- هزینه فرم درخواست ویزا (۱۵۰ دلار کانادا)

۲- هزینه مربوط به فرایند بیومتریک (۸۵ دلار کانادا)

و البته اثبات تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی در کانادا که برای همراه اول در حدود ۴ هزار دلار کانادا و برای همراهان بعدی ۳ هزار دلار کانادا خواهد بود. 

ویزای همراه کانادا
ویزای همراه دانشجویی کانادا

مدت زمان اعتبار ویزای همراه کانادا 

مدت زمان اعتبار این نوع ویزای کانادا برابر با مدت اعتبار استادی پرمیت یا اجازه تحصیل متقاضی ویزای اصلی است. در صورتی که متقاضی ویزای اصلی مجبور شود مدت زمان بیشتری در کانادا بماند و نیاز به تحصیل بیشتری داشته باشد، باید استادی پرمیت را تمدید کنه که در صورت تمدید استادی پرمیت، ویزای همراه نیز قابل تمدید خواهد بود. 

جمع‌بندی

ویزای همراه کانادا یکی از ویزاهایی است که اداره مهاجرت کانادا برای همسر و فرزندان دانشجویان بین‌المللی که در این کشور مشغول تحصیل هستند، صادر می‌کند. یعنی اینکه همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۲ سال فردی که ویزای دانشجویی کانادا را دارد، می‌توانند به کانادا مهاجرت کرده و در طول مدت تحصیل فرد اصلی، در کانادا بمانند. 

همسر این فرد می‌تواند با دریافت مجوز کار باز در کانادا مشغول کار شود و یا اینکه با دریافت مجوز تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا تحصیل کند. فرزندان نیز می‌توانند در مدارس دولتی کانادا به صورت رایگان تحصیل کنند. 

برای اینکه بیشتر با ویزاهای کانادا و یا تحصیل در این کشور آشنا شوید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید، همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر دنیا با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: ویزای همراه آمریکا و شرایط دریافت آن 

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا