خبر ها

آمریکا یا اروپا، شما کدام یک را برای مهاجرت انتخاب می‌کنید؟

یکی از دغدغه‌های افرادی که تصمیم دارند برای تحصیل، کار یا زندگی دائمی به خارج از کشور مهاجرت کنند، انتخاب مقصد است. معمولا جاذبه‌های کشورهای خارجی وسوسه‌انگیز است و افراد در انتخاب دچار مشکل می‌شوند که آمریکا یا اروپا کدام را انتخاب کنند. از آنجایی که بیشتر جوان‌ها آنهم برای تحصیل قصد مهاجرت دارند، بهتر است که با آگاهی بیشتر انتخاب بهتری داشته باشند. 

برخی از کشورهای اروپایی با خدمات تحصیل رایگان به دانشجویان بین‌المللی شرایط بسیار خوبی را برای تحصیل آنها فراهم کرده و انتخاب خوبی برای مهاجرت هستند، با این حال از امکانات و سیستم آموزشی آمریکا هم نمی‌توان به این راحتی گذشت. در ادامه این مطلب بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت که آمریکا یا اروپا کدام یک برای مهاجرت مناسب‌تر است؟

اگر قصد مهاجرت دارید برای اینکه بیشتر با تفاوت زندگی در این دو قاره آشنا شوید، ادامه این مطلب را بخوانید. 

آمریکا یا اروپا؟ کدام یک انتخاب بهتری است؟

آمریکا و اروپا هر دو قاره از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بسیار زیادی بهره می‌برند و امکانات رفاهی و اجتماعی بسیار خوبی دارند، اما انتخاب بین آمریکا و اروپا در درجه اول به نظر شخصی فرد و معیارهای او بستگی دارد. با این حال باید با برخی از واقعیت‌ها نیز روبرو شد. مهاجرت به آمریکا هزینه بیشتری داشته و به ویژه برای ایرانی‌ها ریسک زیادی دارد. 

افرادی که قصد مهاجرت به آمریکا را دارند، به دلیل هزینه‌های زیاد مهاجرتی، باید با آگاهی بیشتری قدم در مسیر بگذارند، زیرا فرصت کمتری برای آزمون و خطا دارند. از طرفی برخی از روش‌های مهاجرتی مهاجرتی که در آمریکا وجود دارد، در کشورهای اروپایی امکان‌پذیر نیست و این مورد می‌تواند از مزایای انتخاب آمریکا باشد. 

در جدول زیر می‌توانید روش‌های مهاجرتی در آمریکا و اروپا را مشاهده کنید. 

 

نوع روش مهاجرت  آمریکا  اروپا 
مهاجرت کاری دارد دارد
مهاجرت تحصیلی دارد دارد
مهاجرت از طریق ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری دارد دارد
مهاجرت از طریق لاتاری  دارد ندارد
مهاجرت از طریق ازدواج  دارد دارد
مهاجرت از طریق تولد خاک در کشورهای مختلف متفاوت است. 
مهاجرت از طریق خرید ملک  دارد در کشورهای مختلف متفاوت است. 
مهاجرت از طریق استارتاپ  دارد در کشورهای مختلف متفاوت است. 
مهاجرت از طریق پناهندگی دارد دارد

 

آمریکا یا اروپا
آمریکا

مهاجرت از طریق تولد در آمریکا یا اروپا؟

همان طور که می‌دانید، برخی از کشورها از قانون خاک و برخی دیگر از قانون خون تبعیت می‌کنند، کودکانی که در خاک آمریکا متولد می شوند، بدون توجه به تابعیت والدین خود، تابعیت امریکا را دریافت می‌کنند. 

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای اروپایی قانون خون وجود دارد و با توجه به تابعیت یکی از والدین یا هر دو آنها کودک تابعیت کشوری را دریافت می‌کند، با توجه به اینکه مهاجرت از طریق تولد در اروپا و کشورهای اروپایی بیشتر بر اساس خون است، افرادی که قصد دارند کودک انها در ابتدا تابعیت یک کشور قدرتمند و مرفه را اخذ کند، بهتر است آمریکا را انتخاب کنند. 

مهاجرت به آمریکا یا یکی از کشورهای اروپایی که تابعیت خاک دارد، تابعیت کودک را تضمین کرده و در آینده شرایط را برای مهاجرت والدین نیز مهیا می‌کند. 

مهاجرت از طریق تحصیل به آمریکا یا اروپا؟

یکی از رایج‌ترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق تحصیل است. تحصیل در آمریکا یکی از آرزوهایی است که تقریبا اکثر دانشجویان بین‌المللی در سر می‌پرورانند. تحصیل در بهترین دانشگاه‌ها با بهترین سیستم آموزشی و به‌روزترین تجهیزات و امکانات آموزشی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در آمریکا است. 

با این حال تحصیل در آمریکا گران است و همه دانشجویان نمی‌توانند بورسیه تحصیلی دریافت کرده و یا کار همزمان با تحصیل داشته باشند، اما تحصیل در اروپا به مراتب ارزان‌تر است. در برخی از کشورهای اروپایی تحصیل به زبان رسمی آن کشور رایگان است و همین مسئله باعث شده است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تحصیل در کشورهایی مانند آلمان و ایتالیا را ترجیح دهند. 

امکان تحصیل رایگان، تحصیل ارزان، استفاده از بورسیه‌های متنوع و… باعث شده است که اروپا انتخاب مناسب‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تری برای بیشتر دانشجویان بین‌المللی است. 

بیشتر بخوانید: اقامت پس از تحصیل در آمریکا 

آمریکا یا اروپا
اروپا

کار در آمریکا یا اروپا؟

یکی از دلایل مهاجرت به کشورهای آمریکایی یا اروپایی مسئله کار است. آمریکا به‌عنوان قدرتمندترین اقتصاد جهان،‌همواره در عرصه‌های اقتصادی، آموزشی و سیاسی پیشتاز بوده و البته نرخ بیکاری پایینی دارد. به همین دلیل به نیروی کار نیاز داشته و بسیاری از مهاجران برای کار در آمریکا این کشور را انتخاب می‌کنند. 

با این حال برخی از کشورهای اروپایی نیز به نیروی کار نیاز دارند که از جمله این کشورها می‌توان به آلمان اشاره کرد. البته در مقابل برخی از کشورهای اروپایی نیز نرخ بیکاری بالایی داشته و مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری نیستند، بنابراین افرادی که قصد مهاجرت کاری دارند باید به نرخ بیکاری و شرایط کار در کشور مقصد توجه داشته باشند. 

هزینه‌های زندگی ارزان در آمریکا یا اروپا؟

یکی از مواردی که در مهاجرت باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، هزینه‌های زندگی است که در نگاه کلی آمریکا کشور گران‌تری نسبت به کشورهای اروپایی است. با این حال نظام اقتصادی آمریکا قوی بوده و همچنین زندگی در برخی از شهرها و ایالات امریکا نسبتا ارزان‌تر است. مثلا نرخ اجاره در شهرهای سانفرانسیسکو، نیویورک و واشنگتن دی سی آمریکا بیشتر از میانگین ملی است. 

در اروپا نیز برخی از شهرها، شهرهای گرانی هستند. مثلا پاریس، هامبورگ و بارسلونا شهرهای گرانی هستند و در حالت کلی جنوب اروپا به نسبت شمال اروپا ارزان‌تر است، بنابراین در پروسه مهاجرت باید هزینه‌های شهر مقصد مورد بررسی قرار بگیرد. 

آمریکا یا اروپا
فرانسه

جمع‌بندی

آمریکا یا اروپا هر کدام را که برای مهاجرت انتخاب کنید، باید قبل از هر چیز به مزایا و معایب زندگی در آنها فکر کنید. در برخی از کشورهای اروپایی ممکن است آب و هوا بسیار سرد باشد یا اینکه شهر مقصد در دسته شهرهای گران اروپایی باشد. 

مهاجرت به آمریکا نیز هزینه زیادی داشته و در کل این کشور، کشور گرانی است که البته برخی از شهرها و ایالات آمریکا به نسبت ارزان‌تر هستند و از طرفی آمریکا از قانون خاک تبعیت می‌کند و کودکان متولد شده در آمریکا تابعیت این کشور را دریافت می‌کنند. 

تحصیل در آمریکا ارزان نیست، اما آمریکا بهترین سیستم آموزشی جهان را دارد، بنابراین در انتخاب بین آمریکا و اروپا هر فرد باید شرایط و معیارهای خود را بررسی کرده و بهترین انتخاب را داشته باشد. 

اگر می‌خواهید بیشتر درباره مهاجرت به آمریکا و اروپا بدانید، سایر مقالات این سایت را نیز بخوانید، همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر دنیا با ما در مهاجر همراه باشید. 

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا