کانادا

تمکن مالی کانادا برای هر کدام از روش‌های مهاجرتی 

یکی از مهم‌ترین مدارک برای دریافت ویزای کانادا، اثبات تمکن مالی کافی برای دریافت ویزا است. تمکن مالی کانادا برای هر روش مهاجرتی متفاوت بوده و به عوامل متعددی بستگی دارد. هدف از ارائه این مدرک، این است که فرد به دولت کانادا این اطمینان را بدهد که از عهده تامین هزینه‌های زندگی خود و خانواده همراه برآمده و سربار کشور کانادا نخواهد بود. 

افرادی که نتوانند توانایی مالی خود را برای اقامت در کانادا با توجه به ویزای درخواستی خود، ثابت کنند، نمی‌توانند ویزای کانادا را دریافت کنند و درخواست آنها ریجکت خواهد شد، بنابراین تمامی متقاضیان دریافت ویزای کانادا باید قبل از اقدام با مبلغ تمکن مالی کانادا در روش مهاجرتی خود آشنا بوده و این مبلغ را تامین کنند. 

برای اینکه بیشتر با تمکن مالی کانادا در روش‌های مختلف مهاجرتی آشنا شوید، ادامه این مطلب را بخوانید. 

نامه تمکن مالی کانادا چیست؟

تمکن مالی یعنی اینکه متقاضی مهاجرت به کانادا بتواند به اداره مهاجرت این کشور ثابت کند که پول کافی برای اقامت در کانادا و گذراندن زندگی خود در این کشور را دارد. نکته مهم این است که این پول صرف هزینه‌های مهاجرت نمی‌شود و تمامی این پول برای تامین مخارج در کانادا است و جدا از هزینه‌های دریافت ویزا خواهد بود. 

نامه تمکن مالی یک تاییدیه مالی است که توسط بانک عامل فرد و به واحد پول کشور مبدا برای متقاضی صادر می شود و شامل موارد زیر است. 

  • مانده حساب شخص به همراه سپرده بانکی 
  • تاریخ افتتاح حساب 
  • میانگین مبلغی که به حساب وارد شده 
  • میانگین مبلغی که از حساب خارج شده 
  • تفاضل این دو مبلغ (گردش حساب)

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که این نامه در صورتی معتبر است که شعبه ارزی آن را صادر کرده باشد و مدیر شعبه این نامه را مهر و امضاء کند. 

بازه این گردش حساب نیز باید ۳ ماه قبل از تاریخ درخواست ویزا باشد و مدت زمان اعتبار این نامه تا ۷ روز بعد از صدور آن است. 

بیشتر بخوانید: انواع ویزای کانادا و کاربرد هر کدام

تمکن مالی کانادا
هزینه زندگی در کانادا

برای چه کسانی ارائه نامه تمکن مالی کانادا الزامی نیست؟

دو دسته از افراد برای دریافت اقامت کانادا نیازی به ارائه نامه تمکن مالی کانادا ندارند. این دو دسته عبارت‌اند از: 

  • افرادی که تجربه کار کانادایی دارند یعنی حداقل یک سال سابقه کار در کانادا را دارند. 
  • افرادی که هم مجوز کار در کانادا را داشته و هم یک جاب آفر معتبر دارند. 

افرادی که در سیستم اکسپرس اینتری کانادا شرکت می‌کنند، بهتر است که همواره مدارک خود را آپدیت کنند، زیرا ممکن است که این افراد واجد شرایط بیش از یک برنامه مهاجرتی باشند و تا آخرین لحظه معلوم نباشد که برای کدام برنامه انتخاب می‌شوند. 

میزان تمکن مالی کانادا در سال ۲۰۲۳

میزان تمکن مالی کانادا به عواملی مانند تعداد اعضای خانواده همراه متقاضی بستگی دارد. منظور از اعضای خانواده، همسر، فرزند یا شریک زندگی است که ممکن است شهروند کانادا باشند یا نباشند و یا همراه با متقاضی دریافت ویزا به کانادا بیایند یا نیایند به هر حال هزینه زندگی آنها باید تامین شود و این مورد باید در زمان ارائه نامه تمکن لحاظ شود. 

طبق به روزرسانی تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۲۳،  میزان تمکن مالی برای هر فرد طبق جدول زیر اعلام شد. 

 

تعداد اعضای خانواده تمکن مالی مورد نیاز 
۱ نفر  ۱۳۷۵۷ دلار کانادا 
۲ نفر ۱۷۱۲۷ دلار کانادا
۳ نفر ۲۱۰۵۵ دلار کانادا
۴ نفر ۲۵۵۶۴ دلار کانادا
۵ نفر  ۲۸۹۹۴ دلار کانادا
۶ نفر ۳۲۷۰۰ دلار کانادا
۷ نفر  ۳۶۴۰۷ دلار کانادا
خانواده بالای ۷ نفر (به ازای هر ۱ نفر اضافه) ۳۷۰۶ دلار کانادا 

 

این مبلغ تمکن مالی در واقع حداقل مبلغی است که یک فرد برای زندگی در کانادا نیاز دارد و با تصمیم دولت فدرال کانادا این مبلغ بر اساس ۵۰٪ لایکو (Low-Income Cut-Off) برآورد شده است. لایکو LICO آماری است از کمترین میزان درآمد یک کشور قبل و بعد از کسر مالیات. در واقع لایکو را می‌توان همان خط فقر کانادا نامید. 

دولت کانادا با فرض اینکه فرد متقاضی برای پیدا کردن کار و رسیدن به درآمد ممکن است که به ۶ ماه زمان نیاز داشته باشد، این تمکن مالی را برای گذراندن ۶ ماه از زندگی فرد در نظر گرفته است. 

تمکن مالی کانادا برای هر ویزا در سال ۲۰۲۳

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا IRCC در سال ۲۰۲۳ میزان تمکن مالی برای هر کدام از ویزاها را به صورت زیر تعیین کرده بود که البته تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۴ به دو برابر رسیده است. 

 

نوع ویزای کانادا میزان تمکن مالی کانادا برای هر ۱ نفر 
اسکیل ترید  ۱۲۳۰۰ دلار کانادا
اسکیل ورکر  ۱۳۷۵۷ دلار کانادا
ویزای تحصیلی کانادا ۱۰۰۰۰ دلار کانادا 
ویزای تحصیلی برای استان کبک  ۱۳۱۳۴ دلار کانادا
ویزای توریستی کانادا ۱۰۰۰۰ دلار کانادا 

بیشتر بخوانید: قوانین سخت گیرانه کانادا برای ویزای تحصیلی در سال ۲۰۲۴

اسناد مورد تایید دولت کانادا برای اثبات تمکن مالی 

برای اثبات تمکن مالی کانادا، متقاضی می‌تواند توانایی مالی خود را به یکی از روش‌های زیر نشان دهد. 

۱- پول نقد 

۲- اسناد مالی (سهام، اوراق قرضه، حواله‌های دولتی، اوراق خزانه)

۳- اسنادی مانند (چک، چک‌های مسافرتی، حواله بانکی و حواله‌های ارزی)

البته به غیر از هزینه زندگی در کانادا و هزینه‌های مربوط به ویزا، هزینه‌های جانبی دیگری نیز وجود دارد که متقاضی باید بتواند این هزینه‌ها را تامین کند. 

۱- هزینه خرید بلیط 

۲- هزینه بار اضافی 

۳- هزینه محل اقامت موقت 

۴- هزینه بیمه درمانی 

و…

البته متقاضی باید با شهر و استان مقصد و هزینه‌های زندگی در آن آشنایی کافی داشته باشد تا بتواند تمکن مالی کافی برای اقامت در مقصد داشته باشد. 

تمکن مالی کانادا
زندگی در کانادا

زمان دقیق ارائه تمکن مالی کانادا 

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری باید بعد از دریافت دعوت‌نامه اقامت دائم ITA از طرف اداره مهاجرت کانادا، نامه تمکن مالی را ارائه دهند. البته این افراد باید در زمانی که پروفایل اکسپرس اینتری خود را می سازند، یک مبلغ حدودی از تمکن مالی را ثبت کنند. 

بعد از اینکه متقاضی نامه ITA را دریافت کرد، ۶۰ روز وقت دارد تا تمامی مدارک مورد نیاز مانند نامه تمکن مالی را ارائه دهد، البته نامه تمکن مالی باید کاملا به روز باشد، بنابراین باید بعد از دریافت نامه ITA باشد. 

مبلغ تمکن مالی باید در زمان ثبت درخواست مهاجرت و همچنین تایید اداره مهاجرت برای صدور ویزای اقامت دائم در دسترس باشد. در واقع متقاضی در زمان ورود به کانادا باید ثابت کند که به منابع پولی که ارائه داده است، دسترسی دارد.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از دو روش زیر قادر به اثبات تمکن مالی کانادا نیستند. 

  • متقاضی نمی‌تواند از حقوق صاحبان سهام در اموال غیر منقول استفاده کند. 
  • متقاضی نمی‌تواند مبلغ تمکن مالی را وام بگیرد. 

در صورتی که همسر متقاضی در کانادا همراه اوست، حساب بانکی که تمکن مالی کانادا در آن قرار دارد، می‌تواند یک حساب مشترک باشد یا حساب به نام همسر متقاضی باشد ولی متقاضی نیز به این حساب دسترسی داشته باشد. 

نکته:‌

تمکن مالی کانادا باید در یک نامه رسمی با سربرگ بانک یا موسسه مالی معتبر باشد و تمامی اطلاعات تماس بانک، اطلاعات متقاضی، اطلاعات حساب (تاریخ افتتاح حساب، مانده حساب، میانگین موجودی حساب و…) در ۶ ماه گذشته در این نامه ثبت شده باشد. 

بیشتر بخوانید: تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری

جمع‌بندی

افرادی که قصد دریافت ویزای کانادا و اقامت در این کشور را دارند، باید ثابت کنند که توانایی مالی کافی برای تامین زندگی خود در این کشور را دارند. این افراد برای اثبات این موضوع باید نامه تمکن مالی را به سفارت ارائه دهند. 

تمکن مالی کانادا با توجه به اعضای خانواده فرد، نوع ویزای درخواستی و همچنین شهر و استان مقصد متفاوت است، اما در حالت کلی با توجه به لایکو کانادا (حداقل تمکن مالی مورد نیاز) باید در حساب فرد باشد. در صورتی که فرد نتواند توانایی مالی خود را ثابت کند، درخواست ویزای او ریجکت خواهد شد. 

برای اینکه بیشتر با مهاجرت به کانادا و اقامت در این کشور آشنا شوید، سایر مطالب این سایت را نیز بخوانید، همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر دنیا با ما در مهاجر همراه باشید. 

منبع
parsicanadavisamondialghasrangashtscorize

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا