خبر هاکاناداکشور هامهاجرمهاجرت به کانادا؛ راه‌های مهاجرت به کانادا

اعلام برنامه سطوح مهاجرتی کانادا

بر اساس قانون حفاظت از مهاجرت و پناهندگان (IRPA) که قانون اصلی مهاجرت کانادا است، دولت می بایست برنامه سطوح مهاجرتی کانادا را تا اول نوامبر هر سال، زمانی که پارلمان در حال برگزاری است، اعلام نماید. با این حال، به دلیل برگزاری انتخاباتی توسط دولت کانادا در ماه سپتامبر2021، اعلام طرح سطوح در سال گذشته انجام نشدو به تعویق افتاد.

برنامه سطوح مهاجرتی کانادا چیست؟

برنامه سطوح مهاجرتی کانادا، سیستم مهاجرت کانادا را راهنمایی می کند و تعداد مهاجرانی را که کانادا باید تحت برنامه های مختلف فدرال، استانی و سرزمینی خود به استقبال آنها برود را، مشخص می نماید. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و استان ها و مناطق کانادا پذیرش مهاجران را بر اساس این طرح تنظیم می نمایند تا اطمینان حاصل شود که توانایی جذب، اسکان، ادغام و حفظ سطوح هدفمند مهاجران تازه وارد را خواهند داشت.

برنامه سطوح مهاجرتی کانادا
مهاجرت به کانادا

برنامه سطوح مهاجرتی کانادا در2022، 2021 و سالهای گذشته

کانادا ورود 411000 مقیم دائم جدید را بر اساس برنامه قبلی، در سال جاری هدف قرار داده است که از 405000 مورد پذیرفته شده در سال 2021 بیشتر است.

تا سال 2015، کانادا پذیرای حدود 250هزار مهاجر در سال بود و در سال 2016، هدف جدیدی بر مبنای پذیرش 300 هزار تازه وارد در سال را اعلام کرد. قبل از همه‌گیری، دولت کانادا قصد پذیرش حدود 340 هزارنفر مهاجر در سال را تعیین کرده بود، اما به دلیل همه‌گیری covid-19، مهاجرت به زیر 200 هزار نفر در سال 2020 کاهش یافت.

پس از آن، دولت کانادا در اکتبر 2020 اعلامیه غافلگیرکننده ای را اعلام کرد؛ تا سالانه از بیش از 400 هزار مهاجر استقبال نماید و از این طریق شرایط اقتصادی پس ازهمه گیری کرونا را بهبود بخشد. این میزان پذیرش مهاجر بالاترین هدف کانادا در پذیرش مهاجران تا کنون می باشد.

سال گذشته، کانادا رکورد خود را با دریافت 405 هزار مقیم دائم جدید شکست، که عمدتاً با تبدیل ویزای موقت ساکنان داخل کشور به اقامت دائم بود. قبل از همه گیری، بیشتر مهاجران جدید از خارج به کانادا می آمدند، اما در 2021 بیشتر پذیرش های اقامت دائم کانادا از داخل کشور صورت گرفت.

آمار نحوه پذیرش و ورود مهاجران به کانادا در سال 2021

در سال 2021، 62 درصد از مهاجران جدید از طریق مسیرهای طبقه اقتصادی مانند اکسپرس اینتری، برنامه نامزد استانی (PNP) و جریان های کبک وارد شدند.

حدود 20 درصد در سال گذشته  با ویزای خانواده از طریق برنامه همسران، شرکا و فرزندان و برنامه والدین و پدربزرگ و مادربزرگ مورد استقبال قرار گرفتند.

در مجموع 15 درصد در سال 2021 تحت برنامه های پناهندگان و بشردوستانه به کانادا وارد شدند.

برنامه سطوح مهاجرتی کانادا
کشور کانادا

اهداف کانادا برای پذیرش مهاجران

در برنامه سطوح مهاجرتی کانادا، کانادا آمار بالایی از مهاجران تازه وارد را برای حمایت از اقتصاد و موقعیت مالی خود هدف قرار می دهد. به دلیل پیری جمعیت و نرخ پایین زاد و ولد، کانادا به سطوح بالاتری از مهاجرت برای حمایت از جمعیت، نیروی کار، و رشد اقتصادی خود و همچنین داشتن کارگران کافی برای پرداخت مالیات های لازم برای حمایت از خدمات اجتماعی مهم مانند مراقبت های بهداشتی و درمانی نیاز دارد. علاوه بر موارد ذکر شده، کانادا با پذیرش مهاجران؛ اهداف مهاجرت اجتماعی خود از جمله اتحاد مجدد خانواده ها، ارائه کمک های بشردوستانه و تقویت میراث فرانسوی زبان  را نیز دنبال می کند.

نیاز دولت های کانادا به مهاجران

مسلماً مهاجرت در طول همه‌گیری از اهمیت اقتصادی بیشتری برخوردار شده است. دولت‌های سراسر کانادا به دلیل افزایش هزینه‌ها در بحبوحه همه‌گیری و فعالیت‌های اقتصادی ضعیف‌تر، دچار کسری مالی هستند. علاوه بر این، کارفرمایان در سراسر کانادا به دلیل پیری جمعیت کانادا، تغییرات عمده در اقتصاد کانادا در طول کووید و کاهش مهاجران وارد شده به کشور از خارج ، با کمبود نیروی کار مواجه هستند.

بیشتر بخوانید: برنامه های مهاجرتی کبک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا