خبر هافرانسهمسافرت به فرانسهویزای توریستی

ویزای توریستی فرانسه

فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا است و هرساله افراد زیادی برای بازدید از این کشور زیبا و تاریخی به آنجا سفر می‌کنند. این کشور از مهم‌ترین اعضای اتحادیه اروپا بوده و جزو اتحادیه شینگن است.

افرادی که ویزای توریستی فرانسه را دریافت می‌کنند، می‌توانند در مدت‌زمان اعتبار این ویزا از 25 کشور دیگر عضو شینگن نیز بازدید کنند. البته دریافت ویزای توریستی فرانسه نیز مدارک و شرایط خاص خود را می‌طلبد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ویزای توریستی فرانسه و انواع آن

ویزای توریستی، همان‌طور که از نامش پیداست برای اقامت به مدت کوتاه در فرانسه صادر می‌شود و دارندگان آن می‌توانند به مدت 3 ماه در فرانسه و سایر کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشند.

شرایط دریافت ویزای توریستی فرانسه

کشور فرانسه برای ارائه ویزای توریستی، شرایط سخت‌تری دارد و تنها افرادی می‌توانند این ویزا را دریافت کنند که شرایط لازم را داشته باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

 • کشور فرانسه به افرادی ویزای توریستی صادر می‌کند که قبلاً نیز ویزای شینگن داشته‌اند؛ یعنی شینگن اولی‌ها شانسی برای دریافت ویزای توریستی فرانسه ندارند.
 • برای دریافت ویزای شینگن فرانسه، تمامی اعضای یک خانواده باید سابقه سفر به حوزه شینگن را داشته باشند؛ یعنی نمی‌توان گفت چون پدر قبلاً ویزای شینگن داشته، برای کل خانواده کافی است.
 • حداقل تمکن مالی برای سفر به فرانسه 200 میلیون تومان است؛ همچنین گردش مالی 6 ماه آخر نیز باید خوب باشد؛ یعنی حساب بانکی تعداد تراکنش‌های بالایی داشته باشد.
 • کسانی که قصد دریافت ویزای مولتی فرانسه را دارند، باید یک سال از تاریخ دریافت آخرین ویزای شینگنشان گذشته باشد.

ویزای توریستی فرانسه

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی فرانسه

مسافران فرانسه نیازی به انجام مصاحبه با افسران ویزای این کشور ندارند و تنها باید مدارک را تحویل سفارت داده و انگشت‌نگاری شوند. مدارکی که این افراد باید به سفارت ارائه دهند، عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست ویزای شینگن فرانسه
 • گذرنامه معتبر به همراه تمامی گذرنامه‌های قبلی متقاضی
 • رسید پرداخت هزینه ویزای درخواستی
 • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • بیمه مسافرتی؛ این بیمه باید حداقل تا سقف 30000 یورو پوشش درمانی داشته باشد و در تمامی کشورهای عضو شینگن معتبر باشد؛ همچنین تاریخ بیمه‌نامه باید تمام مدت سفر را پوشش دهد.
 • اصل و ترجمه سند ازدواج، گواهی اشتغال به کار یا گواهی اشتغال به تحصیل
 • گردش حساب و تمکن مالی
 • اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 • رزرو بلیت رفت‌وبرگشت و واچر هتل
 • ارائه اصل و کپی دعوت‌نامه (در صورت وجود)؛ درصورتی‌که دعوت‌نامه از طرف بستگان درجه 1 باشد، از اعتبار بیشتری برخوردار خواهد بود.

نکته:

معمولاً صدور این ویزا 21 روز کاری زمان می‌برد؛ بنابراین متقاضیان باید از 1 تا 6 ماه قبل از سفر، برای دریافت ویزا اقدام کنند.

ریجکت ویزای توریستی فرانسه و رفع ریجکتی آن

ویزای توریستی فرانسه نیز مانند ویزاهای دیگر کشورهای عضو شینگن، ممکن است به دلایل مختلف ریجکت شود. از رایج‌ترین دلایل رد شدن این ویزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عدم توانایی مالی متقاضی برای هزینه‌های اقامت در کشور فرانسه
 • ارائه مدارک نامعتبر
 • عدم اعتماد به بازگشت متقاضی از منطقه شینگن
 • عدم توانایی متقاضی در روشن‌کردن هدف خود از سفر به کشور فرانسه

در صورت ریجکت ویزا، متقاضی تا 6 ماه نمی‌تواند اقدام به درخواست مجدد ویزا کند؛ اما می‌توان نسبت به ریجکت شدن ویزای خود اعتراض کند. برای این کار می‌تواند یک نامه به زبان انگلیسی به افسران ویزا بنویسد و با سند و مدرک اثبات کند که به‌اشتباه ویزای او ریجکت شده است.

سفارت فرانسه روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 10:30 تا 11:30 نامه‌های اعتراضی را جمع‌آوری می‌کند و متقاضی می‌تواند این نامه را در زمان تعیین شده تحویل سفارت دهد.

گرفتن وقت از سفارت فرانسه برای ویزای توریستی

نوبت‌دهی سفارت فرانسه از طریق کارگزاری VFSGlobal در ایران انجام می‌شود. زمان دقیق وقت، دو روز بعد از درخواست و برای یک ماه بعد تعیین می‌شود. البته درصورتی‌که فرد برای درمان به فرانسه سفر می‌کند، امکان درخواست تعیین وقت فوری برای متقاضی وجود دارد.

ویزای توریستی فرانسه مصاحبه ندارد و متقاضی برای ارائه مدارک و انگشت‌نگاری باید به این سفارت مراجعه کند.

برای تعیین وقت، متقاضی باید به سایت VFSGlobal مراجعه کرده و بعد از ورود به سایت، کشور مبدأ و مقصد را انتخاب کند. سپس یک ایمیل برای متقاضی نشان داده می‌شود که متقاضی باید نامه درخواست ویزا را طبق فرمت تعیین شده به این آدرس ایمیل، ارسال کند.

آدرس دفتر VFS Global در تهران

متقاضیان برای انگشت‌نگاری و تحویل مدارک باید به دفتر VFS در تهران مراجعه کنند. آدرس دفتر تهران؛ تهران، میدان هروی، خیابان موسوی (گلستان پنجم)، مجتمع هروی، طبقه چهارم است.

آدرس سفارت فرانسه نیز، تهران، خیابان نوفل‌لوشاتو، پلاک 66-64  است که در صورت نیاز متقاضیان می‌توانند به این آدرس مراجعه کنند.

جمع‌بندی

ویزای توریستی فرانسه یکی از ویزاهای معتبر شینگن است که 180 روز اعتبار دارد؛ اما هر فرد تنها می‌تواند با آن ویزا به مدت 90 روز در خاک فرانسه یا سایر کشورهای عضو شینگن اقامت داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای توریستی فرانسه این است که فرد باید قبلاً ویزای شینگن دریافت کرده باشد؛ بنابراین کسانی که برای اولین‌بار می‌خواهند ویزای شینگن دریافت کنند، باید ویزای توریستی کشور دیگری غیر از فرانسه را دریافت کنند تا بتوانند در نوبت‌های بعدی برای ویزای توریستی فرانسه اقدام کنند.

برای دریافت آخرین اخبار و مقالات به‌روز مهاجرتی همراه مهاجر باشید.

بیشتر بخوانید: ویزای شینگن چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا