آلمانتحصیل در آلمانمهاجرت به آلمان

آشنایی با بهترین دانشگاه‌های آلمان

آلمان یکی از کشورهای مطرح دنیاست. علاوه بر صنعتی بودن و اقتصاد قوی، این کشور دارای دانشگاه‌های بسیار معتبری است. این دانشگاه‌ها دارای سطح علمی و کیفیت آموزشی بالایی بوده و حدود 48 دانشگاه از دانشگاه‌های آلمان از بهترین دانشگاه‌های جهان محسوب می‌شوند؛ بنابراین آلمان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است.

البته برای تحصیل در بهترین دانشگاههای آلمان، متقاضی باید رزومه تحصیلی قوی داشته باشد تا بتواند از این دانشگاه‌ها پذیرش گرفته و مشغول به تحصیل شود. البته این دانشجو با تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند آینده شغلی خود را تضمین کند.

در ادامه این مطلب بیشتر درباره بهترین دانشگاههای آلمان صحبت خواهیم کرد.

5 دانشگاه از بهترین دانشگاههای آلمان

از بین دانشگاه‌های مهم و مطرح آلمان می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد.

بهترین دانشگاه‌های آلمان
مهاجرت تحصیلی به آلمان

1-    دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ LMU Munich

دومین دانشگاه پرجمعیت آلمان، دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان است. در حدود 13 درصد از دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان بوده و افتخارات زیادی را کسب کرده است. از جمله افتخارات این دانشگاه، کسب 42 جایزه نوبل توسط دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه است؛ همچنین دانشمندان زیادی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند که می‌توان به اوتوهان، ماکس پلانک و ورنز هایزنبرگ اشاره کرد.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ در ابتدا بر روی علوم طبیعی متمرکز بود و از اواسط قرن 19، اختراعات، نوآوری‌ها و پژوهش‌های بسیار مفیدی را به جهان عرضه کرد.

2-    دانشگاه فنی مونیخ (Technical University of Munich)

تنها دانشگاه دولتی آلمان که مربوط به رشته‌های علوم و فناوری است، دانشگاه فنی مونیخ است. این دانشگاه بر پایه علوم مهندسی تاسیس شد و به مرور برنامه‌های تحصیلی دیگری مانند علوم طبیعی، علوم اجتماعی، کشاورزی، صنایع غذایی و پزشکی نیز در این دانشگاه ارائه شد.

دانشگاه فنی مونیخ یکی از بهترین دانشگاههای آلمان است که یک دانشگاه کارآفرین نمونه بوده و دارای 15 دپارتمان است. این دانشگاه 17 جایزه نوبل در زمینه‌های فیزیک، شیمی و پزشکی را در کارنامه خود دارد. یک شعبه از این دانشگاه در کشور سنگاپور با نام TUM Asia تاسیس شده است تا دانشجویان آسیایی بتوانند به‌راحتی در این دانشگاه تحصیل کنند.

3-    دانشگاه هایدلبرگ Heidelberg University

یکی دیگر از بهترین دانشگاههای آلمان دانشگاه هایدلبرگ است. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان است و 160 برنامه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و مقاطع تحصیلات تکمیلی دارد.

دانشگاه هایدلبرگ اولین دانشگاهی است که برخی از زیرشاخه‌های رشته‌های روان‌پزشکی، فیزیک محیط زیست، جامعه‌شناسی مدرن و ژنتیک را برای اولین بار ارائه داده است.

در حدود 20 درصد از دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند؛ همچنین این دانشگاه به خانه رمانتیسیسم آلمانی معروف است و شهر قدیمی و قلعه این دانشگاه یکی از جاذبه‌های توریستی آلمان است.

از مشاهیری که در این دانشگاه تحصیل کرده و یا با آن همکاری کرده‌اند، می‌توان به ماکس وبر بنیانگذار جامعه‌شناسی مدرن و هانا آرنت فیلسوف مشهور آلمانی اشاره کرد.

4-    دانشگاه هومبولت برلین Humboldt University of Berlin

یکی دیگر از بهترین دانشگاههای آلمان دانشگاه هومبولت برلین است. این دانشگاه مدل دانشگاهی و شیوه‌های آموزشی منحصر به فرد خود را دارد و هدف اصلی آن آموزش و همچنین انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی است. 16 درصد دانشجویان این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

از جمله افراد موفق که در این دانشگاه تحصیل کرده و یا با آن همکاری داشته‌اند، می‌توان به والتر بنیامین، آلبرت انیشتین و ماکس پلانک اشاره کرد. دانشگاه هومبولت برلین 55 جایزه نوبل در رشته‌های فیزیک، شیمی و پزشکی را در کارنامه خود دارد.

در زمینه علوم انسانی و هنر نیز دانشگاه هومبولت یک دانشگاه نام‌آور است. کتابخانه دانشگاه هومبولت برلین یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌ها در کشور آلمان است.

5-    دانشگاه چاریته برلین Charite- Universitat Medizin Berlin

یکی از بزرگترین دانشگاه‌های پزشکی و بیمارستانی در اروپا دانشگاه چاریته است. بسیاری از دانشمندان و فیزیکدانان مشهور در این دانشگاه تحصیل و یا تدریس کرده‌اند که از جمله این افراد می‌توان به کارل ورنیک (متخصص اعصاب معروف)، کارل لئونارد (روان‌پزشک مشهور) و رائل هیرش (اولین استاد پزشکی زن) اشاره کرد.

در حالت کلی دانشگاه چاریته یکی از بهترین دانشگاههای آلمان بوده و در زمینه‌های علمی و پژوهشی افتخارات زیادی کسب کرده است.

بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه‌های ایتالیا

بهترین دانشگاههای آلمان
تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

بهترین دانشگاههای آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

دانشگاه‌های زیادی در کشور آلمان وجود دارند که دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند. از بهترین دانشگاه‌هایی که دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کنند، می‌توان به دانشگاه‌های زیر اشاره کرد.

 •   دانشگاه فناوری مونیخ

دانشگاه فناوری مونیخ یکی از بهترین دانشگاههای آلمان است که رشته‌های تحصیلی متعددی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 1.  معماری
 2.  شیمی
 3. علوم کامپیوتری
 4.  ساختار ژئو محیط زیست 
 5. هوانوردی 
 6. فضانوردی و علم مساحی
 7. مهندسی مکانیک
 8. مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق 
 9. ریاضیات
 10.  فیزیک
 11. علوم تربیتی و ورزشی 
 12. اقتصاد و پزشکی

 

 •   دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ نیز رشته‌های متنوعی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 1. خداشناسی کاتولیک 
 2. خداشناسی پروتستان
 3. حقوق
 4. مدیریت تجارت در مدرسه مدیریت مونیخ
 5. اقتصاد
 6. پزشکی
 7. دامپزشکی
 8. فلسفه
 9. فلسفه علم و مطالعات دین
 10. روان‌شناسی و علوم آموزشی
 11. ریاضیات
 12. انفورماتیک و استاتیستیک
 13. مطالعات فرهنگی
 14. زبان و ادبیات
 15. علوم اجتماعی
 16. فیزیک
 17. بیولوژی
 18. شیمی
 19. داروسازی
 20. علوم زمین‌شناسی
 •   دانشگاه روپرکت کارل هایدلبرگ

یکی دیگر از دانشگاه‌های آلمان که دانشجویان بین‌المللی را پذیرش می‌کند، دانشگاه روپرکت کارل هایدلبرگ است. این دانشگاه نیز رشته‌های متعددی را ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:

 1. علوم زیستی 
 2. شیمی و علوم زمین
 3. ریاضیات و علوم کامپیوتر و فضانوردی
 4. مطالعات فرهنگی و رفتاری
 5. علوم اجتماعی و اقتصاد
 6. حقوق
 7. زبان‌های مدرن
 8. فلسفه
 9. الهیات و ادیان
 10. پزشکی
 •   دانشگاه هومبولت برلین

یکی دیگر از بهترین دانشگاههای آلمان، دانشگاه هومبولت برلین است. رشته‌های ارائه شده این دانشگاه عبارت‌اند از:

 1. حقوق 
 2. مطالعات فرهنگی
 3. علوم اجتماعی و آموزشی
 4. علوم زندگی
 5. ریاضیات و علوم طبیعی
 6. فلسفه
 7. زبان و ادبیات
 8. الهیات و ادیان
 9. تجارت و اقتصاد
 10. پزشکی
 •   موسسه فناوری کارلسروهه

یکی دیگر از بهترین دانشگاههای آلمان برای دانشجویان بین‌المللی، موسسه فناوری کارلسروهه است. رشته‌های اصلی این دانشگاه عبارت‌اند از:

 1. معماری 
 2. مهندسی عمران
 3. علوم محیط زیست
 4. علوم زمین‌شناسی
 5. شیمی
 6. علوم زیست
 7. مهندسی شیمی و فرایند
 8. علوم انسانی و علوم اجتماعی
 9. مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 10. مهندسی مکانیک
 11. مدیریت و اقتصاد
 12. اطلاعات و ریاضیات
 •   دانشگاه آزاد برلین

دانشگاه آزاد برلین یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر آلمان است که از مقاصد دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود. از رشته‌های ارائه شده در این دانشگاه می‌توان به رشته‌های زیر اشاره کرد.

 1. بیولوژی 
 2. شیمی
 3. داروسازی
 4. علوم زمین
 5. روان‌شناسی و آموزش
 6. تاریخ و مطالعات فرهنگی
 7. حقوق
 8. ریاضیات و علوم کامپیوتر
 9. فلسفه و علوم انسانی
 10. فیزیک
 11. علوم اجتماعی و سیاسی
 12. دامپزشکی
 13. تجارت و اقتصاد
 14. پزشکی
 •   دانشگاه آخن

دانشگاه آخن یکی از 10 دانشگاه برتر آلمان است که برنامه‌های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 1. ریاضیات
 2. علوم کامپیوتری و علوم طبیعی
 3. معماری
 4. مهندسی عمران
 5. مهندسی مکانیک
 6. مهندسی مواد و منابع زیستی
 7. علوم انسانی
 8. هنر
 9. مهندسی برق
 10. مهندسی فناوری اطلاعات
 11. تجارت و اقتصاد
 12. پزشکی
 •   موسسه فناوری برلین

موسسه فناوری برلین به عنوان یکی از بهترین دانشگاههای آلمان، طیف وسیع و گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی مختلف را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. این رشته‌ها عبارت‌اند از:

 1.  آموزش و علوم انسانی 
 2. علوم طبیعی و ریاضیات
 3. علوم شیمی و فرایندها
 4. مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر
 5. سیستم‌های ماشینی و ترافیک
 6. برنامه‌ریزی ساخت محیط زیست
 7. مدیریت و اقتصاد
 •   دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن

یک مرکز آموزشی و مطالعاتی عالی در آلمان، دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن است. این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی خلاقانه‌ای را ارائه می‌دهد و از رشته‌های مهم این دانشگاه می‌توان به رشته‌های زیر اشاره کرد.

 1. خداشناسی پروتستان
 2.  خداشناسی کاتولیک
 3.  فلسفه
 4. علوم طبیعی
 5. علوم اجتماعی
 6. اقتصاد
 7. پزشکی
 •   دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر آلمان، دانشگاه آلبرت لودیگ فرایبورگ است. این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی متنوعی داشته و امکانات و شرایط خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کند. از رشته‌های این دانشگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. خداشناسی و الهیات
 2. حقوق
 3. علوم رفتاری و اقتصاد
 4. علوم انسانی
 5. زبان شناسی
 6. زیست شناسی
 7. ریاضیات
 8. فیزیک
 9. شیمی
 10. داروسازی
 11. پزشکی
 12. محیط زیست
 13. منابع طبیعی
 14. رشته‌های مهندسی
بهترین دانشگاههای آلمان
مهاجرت به آلمان

جمع‌بندی:

آلمان یک کشور صنعتی است که از نظر اقتصادی نیز بسیار قدرتمند است. علاوه بر این، کشور آلمان دارای دانشگاه‌های معتبری است که برخی از آنها در سطح جهان نیز بسیار مطرح هستند. سطح کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های آلمان بالا بوده و اولین کشور غیر انگلیسی زبان است که دانشجویان بین‌المللی را در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش می‌کند.

تحصیل در بهترین دانشگاههای آلمان رزومه تحصیلی بسیار خوبی را می‌طلبد؛ اما مزیت بزرگ آن این است که دانشجو بعد از تحصیل می‌تواند به‌راحتی وارد بازار کار شود.

برای اطلاع از اخبار روز مهاجرتی به سراسر دنیا، با ما در مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: تحصیل در آلمان

منبع
نکست ابروودلتسگونی

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا