خبر ها

با ارزش‌ترین و بی ارزش ترین پول های جهان در سال 2022

همان‌طور که می‌دانید، در اقتصاد هر کشور، پول آن کشور نقش بسیار مهمی دارد؛ همچنین کاهش یا افزایش نرخ جهانی تاثیر بسیار زیادی بر روی ارزش پول خواهد داشت. براساس میزان عرضه و تقاضا در داخل و خارج از هر کشور، پول‌ها رتبه‌بندی می‌شوند.

هر چقدر تقاضا برای دریافت یک پول بیشتر باشد، ارزش آن پول نیز بیشتر خواهد بود و آن پول یا ارز به عنوان یک ارز گران شناخته خواهد شد. در مقابل افزایش عرضه یک پول باعث کاهش ارزش آن شده و آن پول به عنوان یک ارز یا پول ارزان شناخته می‌شود.

در سفر یا مهاجرت به کشورهای دیگر، شناخت ارز آن کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ به همین دلیل افرادی که متقاضی مهاجرت به کشورهای دیگر دنیا هستند، باید ارزش ارز آشنا باشند.

در ادامه این مقاله تصمیم داریم تا با ارزش‌ترین و بی ارزش ترین پول های جهان در سال 2022 را به شما معرفی کنیم. این مقاله را حتما بخوانید.

اهمیت شناخت با ارزش‌ترین و بی ارزش ترین پول های جهان

قبل از اینکه بخواهیم درباره اهمیت ارزها صحبت کنیم، بهتر است با پول، ارز و همچنین نرخ ارز بیشتر آشنا شوید. هر کشوری دارای یک واحد پولی مشخص است و تمامی معاملات داخلی در هر کشور با استفاده از این پول انجام می‌شود. ارز هم به واحدهای پولی گفته می‌شود که در کشورهای دیگر به غیر از کشور اصلی در داد و ستد استفاده می‌شوند.

در صورتی که ارزش پول یک کشور کم شود، درآمد صادرات آن کشور برای اتباع خارجی ارزان خواهد شد و در مقابل هزینه واردات از کشورهای دیگر گران می‌شود. این مسئله باعث تورم و سخت شدن زندگی بر مردم آن کشور می‌شود.

در مقابل اگر ارزش پول یک کشور افزایش یابد، این کشور صادرات خود را با قیمت گران‌تری به اتباع خارجی فروخته و در مقابل واردات ارزن قیمتی خواهد داشت و این مسئله باعث می‌شود که مردم آن کشور زندگی بهتری داشته و در رفاه بیشتری زندگی کنند.

با این تعاریف، افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر را دارند، باید با ارزش پول آن کشور آشنا باشند تا بتوانند در یک کشور مرفه با واحد پولی قدرتمند زندگی کنند.

گران‌ترین پول های جهان
دلار آمریکا پرکاربردترین پول جهان

گران‌ترین پول های جهان کدام‌اند؟

سازمان ملل 180 ارز را به رسمیت می‌شناسد. برخی از این ارزها بسیار قدرتمند و برخی ارزهای ضعیفی هستند. قبل از اینکه به سراغ ارزهای ضعیف جهان برویم، بهتر است به گران‌ترین و قوی ترین پول های جهان بپردازیم. 10 مورد از با ارزش‌ترین پول های جهان عبارت‌اند از:

1- دینار کویت

با ارزش‌ترین پول جهان، دینار کویت است. این پول که با کد KWD شناخته شده است، دارای اسکناس‌های 4.1، 2.1، 1، 5، 10 و 20 دیناری است. اقتصاد کشور کویت یک اقتصاد پایدار است و در این اقتصاد خبری از مالیات نیست. نرخ بیکاری در این کشور ناچیز است و ارزش پول کویت به ذخایر نفتی این کشور بستگی دارد.

2- دینار بحرین

دومین پول از لیست باارزش‌ترین پول های جهان، دینار بحرین با کد بین‌المللی BHD است. کشور بحرین یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده و ذخایر نفتی فراوانی دارد. این کشور با نرخ بیکاری پایین فرصت‌های شغلی بیشماری داشته و به همین دلیل دومین پول قدرتمند جهان را از آن خود کرده است.

3- ریال عمان

سومین پول در لیست گران‌ترین پول های جهان، ریال عمان است. این ریال با کد بین‌المللی OMR معرفی شده است و ارزش آن به ذخایر نفتی کشور عمان بستگی دارد. عمان کشوری در سواحل جنوب شرقی عربستان بوده و مبادلات نفتی موفقی با سایر کشورهای جهان دارد.

یک هزارم ریال عمان برابر با یک بیسه است و قدرت خرید این ارز به قدری زیاد است که حتی اسکناس‌های 1.4 و 1.2 نیز در این کشور عرضه می‌شوند.

4- دینار اردن

دینار اردن چهارمین پول با ارزش دنیا با کد بین‌المللی JOD است. اردن کشوری در کرانه رود اردن بوده و ذخایر نفتی بالایی دارد؛ اما اقتصاد این کشور چندان به صادرات نفت بستگی ندارد. کشور اردن کشوری با ثبات اقتصادی بالا بوده و سیاست‌های مالی بسیار قدرتمندی دارد که باعث شده‌اند تا نرخ ارز در این کشور ثابت بماند.

یکی از مهم‌ترین سیاست‌های کشور اردن برای ثبات نرخ ارز، اتصال به دلار آمریکا است. این امر باعث می‌شود که دینار اردن در برابر نوسانات عرضه و تقاضا تغییری نکرده و همواره نرخ ثابتی داشته باشد.

با ارزش ترین پول های جهان
دینار

دینار اردن که ارزشی بالاتر از دلار آمریکا دارد به اسکناس‌های 10 درهم، 100 قرش و 1000 فلس تقسیم می‌شود.

5- دلار جزیره کیمن

جزیره کیمن یک کشور کوچک و گرمسیری است که از مستعمره‌های انگلستان بوده و در دریای کارائیب واقع شده است.  این کشور قبلا از دلار جامائیکا استفاده می‌کرد و امروز یکی از با ارزش‌ترین پول های جهان را دارد. کد بین المللی این پول، KYD است و هیچ‌گونه مالیاتی ندارد.

جزیره کیمن یک کشور خودمختار است که حکومت مستقلی داشته و افراد ثروتمند و شرکت‌های بزرگ را در خود جای داده است؛ همچنین این کشور گواهی‌نامه رسمی برای بانک‌های بزرگ جهان، صندوق‌های مالی و شرکت‌های بیمه صادر کرده و از سرمایه‌گذاران خارجی استقبال می‌کند.

6- پوند انگلیس

پوند استرلینگ یا همان پوند انگلیس با کد اختصاری GBP یکی دیگر از گران‌ترین پول های جهان است. این ارز بعد از دلار آمریکا، یورو و ین، چهارمین ارز پرمعامله در جهان است و در بازار ارز جهانی و فارکس در حدود 12.8 درصد از معاملات روزانه با این ارز انجام می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید، لندن قطب مالی جهان بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری عظیمی را در خود جای داده است. این کشور اقتصاد گسترده و فعالی دارد و این موارد باعث شده تا پوند انگلیس یکی از قدرتمندترین ارزهای جهان باشد.

7- فرانک سوئیس

سوئیس یکی از کشورهای ثروتمند اروپایی است که در صنعت تکنولوژی پیشرفت بسیاری داشته و واحد پولی معتبری دارد. فرانک سوئیس علاوه بر سوئیس در لیختن اشتاین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پول که با کد CHF شناخته می‌شود یک ارز محبوب در میان پول های جهان است.

8- یورو اتحادیه اروپا

باارزش ترین پول های جهان
یورو اتحادیه اروپا

یکی از ارزهای رایج جهان، یورو با کد بین‌المللی EUR  است. این ارز در سال 1999 به منظور ایجاد اتحاد در بین کشورهای اروپایی با اهداف تجاری و سیاسی معرفی شد و امروزه ارز رسمی اتحادیه اروپا بوده و در 19 کشور مورداستفاده قرار می‌گیرد.

یورو پرکاربردترین ارز رسمی در جهان است و بزرگترین قدرت تجاری جهان را ایجاد کرده و ارزشی بالاتر از دلار آمریکا دارد؛ البته کاربرد آن از دلار آمریکا کمتر است. یورو در ابتدا به‌صورت مجازی و در قالب چک بانکی و انتقال الکترونیک شروع به کار کرد و در سال 2002 به‌صورت اسکناس بانکی و سکه ارائه شد.

9- دلار آمریکا

دلار آمریکا یک ارز شناخته شده برای همه مردم جهان است. این ارز با کد بین‌المللی USD یکی از با ارزش‌ترین و قدرتمندترین پول های جهان است. دلار آمریکا پرکاربرد ترین پول جهان از نظر حجم معاملات بوده و بزرگ‌ترین سهم را در ذخیره ارزی جهان از آن خود کرده است. این ارز در بیشتر بانک‌های مرکزی و بانک‌های تجاری جهانی وجود دارد.

10- دلار کانادا

یکی از با ارزش‌ترین پول های جهان، دلار کانادا است. دلار کانادا یا CAD به دلار آمریکا از نظر ارزش بسیار نزدیک بوده و به‌صورت اسکناس‌های دو، پنج، ده، بیست، پنجاه و صد دلاری مورد معامله قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: افتتاح حساب در کانادا

پول های جهان
گران‌ترین پول های جهان

ارزان ترین پول های جهان کدام‌اند؟

در مقابل پول‌های قدرتمند و گران جهان، برخی از ارزها بسیار ارزان بوده و تقاضا برای آنها بسیار کم است. 10 مورد از ارزان‌ترین و بی‌ارزش‌ترین پول های جهان عبارت‌اند از:

1- بولیوار ونزوئلا

بولیوار ونزوئلا بی‌ارزش‌ترین ارز جهان است. ونزوئلا کشوری در شمال آمریکای جنوبی بوده و اقتصاد بحران‌زده‌ای دارد. این کشور سعی دارد تا اقتصاد خود را بهبود بخشیده و ارزش پول خود را بالا ببرد؛ اما در حال حاضر ضعیف‌ترین پول جهان را دارد.

2- ریال ایران

بی ارزش ترین پول های جهان
ریال ایران

ایران دومین پول بی‌ارزش دنیا را دارد. کاهش ارزش ریال در ایران از سال 1979 با خروج شرکت‌ها و مشاغل از ایران آغاز شد. جنگ 8 ساله ایران و عراق نیز بر روند سقوط ارزش پول ایران تاثیر بسزایی داشت. این روند نزولی برای ارزش ریال ایران با شروع تحریم‌ها و موارد متعدد دیگری تشدید شد تا ریال ایران به یکی از ضعیف‌ترین و ارزان‌ترین پول های جهان تبدیل شود.

3- دونگ ویتنام

سومین پول ضعیف و بی‌ارزش جهان، دونگ ویتنام است. جنگ‌های ویتنام ضربه‌های سختی به اقتصاد این کشور زده و ویتنام به یکی از فقیرترین کشورهای دنیا تبدیل شده است. البته برخی از اقتصاددانان برجسته جهان معتقدند که ویتنام در حال حاضر مسیر درستی را برای رشد اقتصاد و افزایش ارزش پول خود در پیش گرفته است.

4- روپیه اندونزی

یکی دیگر از بی‌ارزش‌ترین پول های جهان، روپیه اندونزی است. با وجود اینکه اندونزی کشوری باثبات بوده و به سمت توسعه و پیشرفت حرکت می‌کند؛ اما ارزش پول این کشور پایین است و نهادهای نظارتی تلاش می‌کنند که ارزش پول این کشور را بهبود ببخشند.

5- لئون سیرالئون

سیرالئون یکی از فقیرترین کشورهای دنیا است. این کشور آفریقایی یکی از ضعیف‌ترین ارزهای دنیا را دارد. دلیل ارزش کم پول این کشور، شورش‌های داخلی، جنگ، بیماری‌های مرگبار و… بوده که باعث رکود اقتصادی آن شده اند.

6- کیپ لائوس

لائوس کشوری ناشناخته در جنوب شرقی آسیا است. پول این کشور با نام کیپ، ارزش پایینی داشته و مردم این کشور ترجیح می‌دهند تا بیشتر با دلار معاملات خود را انجام دهند؛ بنابراین اقتصاد این کشور با دلار گره خورده است و پیش بینی می‌شود که ارزش کیپ نیز در این کشور افزایش یابد.

7- سوم ازبکستان

در لیست بی‌ارزش‌ترین پول های جهان، سوم ازبکستان در رتبه هفتم قرار دارد. ازبکستان کشوری در آسیای مرکزی است که در گذشته وضعیت اقتصادی چندان خوبی نداشت و همین باعث کاهش ارزش پول در این کشور شده است؛ البته اقتصاد ازبکستان در حال بهبود است.

8- فرانک گینه

یکی از فقیرترین کشورهای آفریقایی، کشور گینه است. با وجود ذخایر معدنی بسیار ارزشمند، مردم این کشور بسیار فقیر هستند و اقتصاد این کشور یک اقتصاد پر تورم است. فرانک گینه یکی از ضعیف‌ترین پول های جهان است.

9- گوارانی پاراگوئه

دومین کشور فقیر آمریکای جنوبی، کشور پاراگوئه است. اقتصاد شکست خورده، نرخ فقر و فساد بالا در این کشور باعث شده است که این کشور از نظر اقتصادی پیشرفت نکند.

حتی صادرات سویا و پنبه نتوانسته است که این کشور را از فقر نجات دهد و پول پاراگوئه همچنان یکی از بی‌ارزش‌ترین پول های جهان است.

10- ریل کامبوج

دهمین پول ضعیف و بی‌ارزش دنیا، ریل کامبوج است. این پول با نرخ بسیار پایینی عرضه شده است و نه تنها در بین مردم محلی بلکه در بازار جهانی نیز پیشرفتی ندارد. مردم این کشور بیشتر ترجیح می‌دهند تا با دلار کار کنند و همین باعث شده که ارزش پول این کشور کاهش یابد.

زیباترین پول های جهان کدام‌اند؟

در کنار باارزش‌ترین و بی‌ارزش‌ترین ارزهای جهان، برخی از پول های جهان هم هستند که طراحی بسیار زیبایی دارند. 10 مورد از زیباترین پول های جهان عبارت‌اند از:

1- اسکناس 50 فرانکی سوئیس

این اسکناس یک اسکناس رنگارنگ و زیباست که طراحی آن توسط Manuela Pfrunder انجام شده است. بر روی این اسکناس یک دست به عنوان نماد مردم سوئیس چاپ شده است.

2- اسکناس 10 پوندی سوئیس

دومین پول زیبای جهان، اسکناس 10 پوندی انگلیس است. بر روی این اسکناس، تصویر jane austen (خالق اثرهای معروفی مثل Pride and Prejudice) چاپ شده است و تصویری مهربان از چهره جین آستین است که براساس پرتره آبرنگی از او کشیده شده است.

3- اسکناس 2 دلاری برمودا

یکی از پول های جهان که فوق‌العاده زیباست، اسکناس 2 دلاری برمودا است که یک طراحی لطیف و زیبا دارد. رنگ‌بندی این اسکناس بسیار عالی است و یک پروانه شفاف بر روی این اسکناس مشاهده می‌شود.

4- اسکناس 50 دلاری پلیمری ترینیدا و توباگو

این اسکناس زمینه طلایی داشته و بر روی آن تصویر یک سهره کاکل قرمز آمریکایی که در حال پرواز است، مشاهده می‌شود. همچنین بر روی این اسکناس یک گل hibiscus قرمز زیبا نیز طراحی شده است. در پشت این اسکناس یک تصویر از بانک مرکزی ترینیدا و توباگو با یک زن جوان که لباس محلی بر تن دارد، دیده می‌شود.

5- اسکناس 50000 شیلینگی اوگاندا

این اسکناس زیبا با ظاهری اغواکننده یکی از زیباترین پول های جهان است. در جلوی این اسکناس تصویر قلب اوگاندا است که مردی را با لباس محلی و نقشه اوگاندا که خط استوا در آن نشان داده می‌شود، مشاهده می‌شود.

در پشت اسکناس، گوریل‌های کوهستان سیلبورک با بنای یادبود استقبال در سمت راست تصویر چاپ شده‌اند. در این اسکناس زیبا رنگ‌های طلایی بسیار قوی به کار برده شده‌اند.

6- اسکناس 1000 کرونور جزایر فارو

این اسکناس یک طراحی خاص و مبهم دارد. تصویری نیمه کاره از یک پرنده در حال پرواز و نقاشی با آب رنگ باعث شده است که این پول یکی از زیباترین پول های جهان باشد.

7- اسکناس 50 پوندی اسکاتلند

بر روی این اسکناس زیبا، پرتره‌ای از sir walter scott (شاعر و مخترع اسکاتلندی) دیده می‌شود. دلیل مشهور بودن این اسکناس همین پرتره است که توسط هنری ریبون از چهره اسکات کشیده شده است.

8- اسکناس 20 تالا ساموا

یکی دیگر از زیباترین پول های جهان، اسکناس 20 تالای کشور ساموا است. بر روی این اسکناس یک تصویر زیبا از یک آبشار دیده می‌شود؛ همچنین تصویری از پرنده ملی ساموا به نام Manumea روی این اسکناس به چشم می‌خورد. طراحی این اسکناس بسیار زیبا است و از رنگ‌های روشن در این اسکناس استفاده شده است.

9- اسکناس 20 دلاری کانادا

اسکناس 20 دلاری کانادا در سال 2004، برنده عنوان زیباترین پول جهان شد. بر روی این اسکناس تصویری از ملکه الیزابت دوم مشاهده می‌شود؛ همچنین این اسکناس از نظر امنیتی یک اسکناس پیشرفته و غیر قابل جعل است.

10- اسکناس 1000 فرانکی کوموروس

اسکناس 1000 فرانکی کوموروس در سال 2006 به عنوان زیباترین پول جهان معرفی شد. روی این اسکناس یک ماهی باستانی به نام Coelacanth دیده می‌شود. به عقیده زیست‌شناسان نسل این ماهی منقرض شده است.

 

قدیمی‌ترین پول جهان کدام‌ است؟

قدیمی‌ترین پول جهان، پوند انگلیس (پوند استرلینگ) است. این پول از سال‌های بسیار دور در انگلیس مورد استفاده قرار گرفته و امروزه در لیست قدرتمندترین و با ارزش‌ترین پول های جهان قرار دارد. ریشه کلمه پوند از کلمه لیبرا گرفته شده است که در زبان لاتین به معنای وزن یا تعادل است. واحد کوچک‌تر پوند انگلیس، پنی نام دارد که برابر یک صدم پوند است.

پول های جهان
قدیمی ترین پول جهان

جمع‌بندی

در سفر یا مهاجرت به هر کشوری، ناچار به استفاده از پول آن کشور هستیم. پول هر کشور بخش مهمی از اقتصاد آن کشور را در بر می‌گیرد؛ بنابراین آشنایی با ارزش پول های جهان به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب مقصد مهاجرتی خود دقت بیشتری داشته باشید.

در این مقاله ارزش پول های جهان تا پایان سال 2022 را مورد ارزیابی قرار دادیم و تصمیم داریم همواره اطلاعات به روز را به شما ارائه دهیم؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی، مهاجر را دنبال کنید. 

بیشتر بخوانید: امتیاز اعتباری کانادا

منبع
کجارولحظه آخرامیرتریدرnetnevesht

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا