خبر هاکانادامهاجرت به کانادا؛ راه‌های مهاجرت به کانادا

تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری در می 2023

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)  در تاریخ 30 می 2023، از تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری کانادا بر اساس دسته‌بندی‌های جدید خبر داد. تقریبا یکسال قبل این لایحه تصویب شده بود و طبق این لایحه وزیر مهاجرت کانادا این اجازه را دارد تا از نامزدهای اکسپرس اینتری با ویژگی‌های خاص برای حمایت از اهداف اقتصادی کانادا دعوت کند.

طبق این لایحه 6 دسته‌بندی برای نامزدهای اکسپرس اینتری تعریف شده است که افرادی که بتوانند در این دسته‌ها قرار بگیرند، شانس بیشتری برای دریافت اقامت دائم کانادا خواهند داشت. برای آشنایی بیشتر با این 6 دسته‌بندی، ادامه این مقاله را بخوانید.

اهمیت تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری کانادا

وزیر مهاجرت کانادا وظیفه دارد تا از اهداف اقتصادی این کشور حمایت کند تا با این کار به رشد جوامع فرانسوی زبان کانادا که در خارج از استان کبک هستند، کمک کرده و از زبان فرانسه به عنوان یکی از زبان‌های رسمی این کشور محافظت کند؛ همچنین وزیر مهاجرت کانادا با مهاجرت هدفمند سعی در کاهش کمبود نیروی کار در بسیاری از صنایع دارد.

بدین ترتیب در دسته‌بندی‌های جدید مشاغل در برنامه اکسپرس اینتری سعی شده است تا با تامین نیروی کار و افزایش تعداد فرانسوی زبانان در جوامع اقلیت فرانسوی به اهداف مهاجرتی کانادا جامه عمل پوشانده شود.

6 دسته‌بندی تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری

طبق دسته‌بندی‌های اکسپرس اینتری، داوطلبان اکسپرس اینتری که در زمینه‌های زیر دارای تجربه کاری باشند، واجد شرایط شرکت در قرعه‌کشی خواهند بود.

1- افرادی که به زبان فرانسه مسلط باشند (حداقل نمره NCLC 7 در چهار مهارت خواندن- نوشتن- گوش دادن و صحبت کردن)

2- افرادی که در یکی از مشاغل مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی و درمانی تخصص داشته باشند.

3- افرادی که در یکی از حرفه‌های علوم، مهندسی و ریاضیات یا فناوری متخصص باشند.

4- مشاغل فنی و حرفه‌ای مانند: نجار، لوله‌کش، پیمانکار و…

5- مشاغل مرتبط با حمل‌ونقل

6- مشاغل مرتبط با کشاورزی و مواد غذایی

برنامه اکسپرس اینتری
مهاجرت به کانادا

قرعه‌کشی با تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری از چه زمانی آغاز می‌شود؟

با دسته‌بندی‌های جدید در برنامه اکسپرس اینتری، این قرعه‌کشی‌های هدفمند از اواخر تابستان آغاز خواهند شد؛ اما هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نیست. همه نامزدها باید معیارهای واجد شرایط بودن در برنامه مدیریت شده اکسپرس اینتری را داشته باشند. این برنامه‌ها عبارت‌اند از:

  •       برنامه کارگران ماهر فدرال
  •       برنامه کلاس تجربه کانادایی
  •       برنامه تجارت ماهر فدرال

البته سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) همچنان در قرعه‌کشی اکسپرس اینتری محاسبه خواهد شد؛ همچنین IRCC قرعه‌کشی‌هایی برگزار خواهد کرد تا در آن نامزدها بدون اشاره به این 6 دسته‌بندی دعوت شوند. این می‌تواند شامل قرعه‌کشی‌های تمام برنامه و یا قرعه‌کشی‌های خاص باشد.

آیا شرایط در هر دسته در برنامه جدید اکسپرس اینتری متفاوت است؟

در 5 دسته شغلی تعریف شده در برنامه جدید اکسپرس اینتری، همه نامزدها باید حداقل 6 ماه تجربه کار مداوم در کانادا و یا خارج از کانادا را در 3 سال گذشته در شغل مورد نظر خود داشته باشند.

نامزدهایی که براساس مهارت زبان فرانسه دعوت می‌شوند، باید نتایج آزمون فرانسه را داشته باشند. این افراد باید حداقل نمره 7 را در 4 مهارت (خواندن نوشتاری- گفتاری و شنیداری) در آزمون Niveaux de competence Linguisitique canadiens کسب کرده باشند.

آیا در برنامه جدید اکسپرس اینتری، قرعه‌کشی برای نامزدهای PNP وجود دارد؟

IRCC اعلام کرد که همچنان از نامزدهای دارای نامزدی استانی یا منطقه‌ای دعوت خواهد کرد. IRCC معتقد است که این نامزدها مهارت، تحصیلات و تجربه کاری لازم را برای کمک به اقتصاد استان یا منطقه دارند.

طبق گزارش IRCC، این دسته‌های 6 گانه بعد از بحث‌های اجباری و مشورت‌های عمومی با سهام داران استان‌ها و مناطق، اعضای صنعت، اتحادیه‌ها، کارفرمایان، کارگران، گروه‌های مدافع کارگران، سازمان‌های ارائه‌دهنده شهرک‌سازی، محققان و متخصصان انتخاب شده‌اند.

این دسته‌بندی‌های جدید می‌توانند هر ساله بعد از گزارش IRCC به مجلس تغییر کنند.

جمع‌بندی

شان فریزر در 31 می 2023 اعلام کرد که تغییرات جدیدی در دسته‌بندی مشاغل در برنامه اکسپرس اینتری کانادا ایجاد شده است و بدین ترتیب کانادا سعی در ایجاد مهاجرت هدفمند دارد. در همین راستا 6 دسته‌بندی به‌عنوان معیار مهاجرت مورد توجه قرار می‌گیرند.

دسته اول مهارت زبان فرانسوی است. دسته دوم مشاغل مربوط به بهداشت و درمان، دسته سوم، مشاغل مربوط به مهندسی و ریاضیات، دسته چهارم، مشاغل فنی، دسته پنجم، مشاغل مربوط به حمل و نقل و دسته ششم مشاغل مربوط به کشاورزی و مواد غذایی هستند.

بدین ترتیب تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری کانادا یک برنامه مهاجرتی در راستای مهاجرت هدفمند است. برای اینکه بیشتر با برنامه‌های مهاجرتی کانادا آشنا شوید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: اکسپرس اینتری کانادا و آخرین تغییرات آن

منبع
CICNEWS

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا