خبر هاکانادا

شرایط و قوانین دریافت گواهینامه رانندگی کانادا

یکی از بهترین کشورهای دنیا که همواره مهاجران زیادی را می‌پذیرد، کشور کانادا است. شاید شما هم یکی از افرادی باشید که برای مهاجرت به کانادا در حال برنامه‌ریزی هستید. یکی از مواردی که بهتر است قبل از مهاجرت درباره آن تحقیق کنید، شرایط دریافت گواهینامه رانندگی کانادا است.

کانادا کشور ثروتمند و مرفه‌ای است و شما خیلی زود می‌توانید یکی از بهترین ماشین‌های دنیا را در کانادا خریداری کرده و رانندگی کنید. با این حال رانندگی در این کشور نیز قوانین خاص خود را دارد و شما باید تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور را بدانید.

از طرفی گواهینامه ایرانی شما در کانادا تا مدت زمان کوتاهی اعتبار خواهد داشت که آن هم قبلا باید به زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی ترجمه رسمی شده باشد. پس در اولین فرصت بعد از ورود به کانادا، به فکر دریافت گواهینامه رانندگی کانادا باشید.

برای اینکه با نحوه دریافت گواهینامه و شرایط دریافت آن بیشتر آشنا شوید، این مقاله را حتما بخوانید.

گواهینامه رانندگی کانادا و انواع آن

گواهینامه رانندگی در کانادا نیز مانند ایران یک مجوز برای افرادی است که می‌خواهند کنترل فرمان اتومبیل را به دست گرفته و در خیابان‌ها و جاده‌های کانادا رانندگی کنند. شاید در ابتدا به نظر چندان سخت نیست؛ اما علاوه بر تمامی قوانین رانندگی که در تمامی کشورهای دنیا یکسان هستند، کانادا زمستان‌های سردی دارد که رانندگی را دشوار می‌کند.

از طرفی قوانین و شرایط دریافت گواهینامه رانندگی کانادا با توجه به استان و ایالت موردنظر متفاوت است و افرادی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند، باید با توجه به استان مقصد تمامی شرایط دریافت گواهینامه را بدانند.

در کشور کانادا بیش از 15 نوع گواهینامه رانندگی وجود دارد که عبارت‌اند از:

·       گواهینامه دسته M2 با شرایط M

دارندگان این گواهینامه رانندگی کانادا تنها می‌توانند موتورسیکلت‌های سه چرخ برانند.

·       گواهینامه دسته M با شرایط L

افرادی که این نوع گواهینامه رانندگی کانادا را دارند، می‌توانند موتورسیکلت‌های گازی یا موتورسیکلت‌هایی که دارای محدودیت سرعت هستند، برانند.

گواهینامه رانندگی کانادا
رانندگی در جاده

·   گواهینامه دسته M2

افرادی که گواهینامه رانندگی M2 کانادا را دریافت می‌کنند، در صورتی که سطح الکل خونشان صفر باشد، مجاز به رانندگی موتورسیکلت هستند؛ همچنین در صورتی که بخواهند پشت فرمان خودرو بنشینند، باید یک فرد دارای گواهینامه دسته G که حداقل 4 سال تجربه رانندگی دارد، همراهشان باشد.

·       گواهینامه دسته M1

گواهینامه M1 سطح اول گواهینامه موتورسیکلت در کشور کانادا است و دارندگان این گواهینامه می‌توانند تحت شرایط خاصی رانندگی کنند.

·   گواهینامه M یا 8

افرادی که گواهینامه M را دریافت می‌کنند، می‌توانند هر نوع موتور سیکلتی را برانند و همچنین برای رانندگی با خودرو باید یک فرد دارای گواهینامه G که حداقل 4 سال از اعتبار گواهینامه او گذشته است، به همراه او باشد.

·       گواهینامه دسته G2

این گواهینامه، گواهینامه سطح 2 رانندگی در کانادا است و افرادی که این گواهینامه را دریافت می‌کنند، می‌توانند تحت شرایط خاصی رانندگی کنند.

·       گواهینامه دسته G1

گواهینامه G1، گواهینامه سطح یک رانندگی در کانادا است و افرادی که دارای این نوع گواهینامه هستند، باید به همراه فردی که دارای گواهینامه G بوده و حداقل 4 سال سابقه رانندگی دارد، به رانندگی بپردازند.

·   گواهینامه دسته G یا 7

یکی از گواهینامه‌های رانندگی کانادا، گواهینامه دسته G است. دارندگان این گواهینامه می‌توانند هر گونه خودرو، کامیون‌های کوچک، ون و یدک کش‌های زیر 11 تن که وزن وسیله یدک شده هم کمتر از 4.6 تن باشد را برانند؛ همچنین این افراد می‌توانند وانت‌هایی که اتاقکی با وزن بیش از 4.6 تن دارند ولی وزن نهایی آنها زیر 11 تن است را نیز برانند.

·       گواهینامه دسته F یا 6

دارندگان گواهینامه دسته F می‌توانند تمامی وسایل نقلیه‌ای که گروه G می‌رانند را برانند. به علاوه اینکه این افراد مجاز به رانندگی با آمبولانس یا اتوبوس‌هایی با حداکثر 24 نفر ظرفیت نیز هستند.

·       گواهینامه دسته E یا 5

دارندگان این گواهینامه رانندگی کانادا علاوه بر تمامی وسایل نقلیه‌ای که گروه G و F مجاز به رانندگی با آنها هستند، مجاز به رانندگی با اتوبوس‌های مدرسه با ظرفیت حداکثر 24 نفر نیز هستند.

·       گواهینامه دسته D یا 4

افرادی که گواهینامه دسته D دارند، می‌توانند هرگونه وسیله نقلیه با وزن بیش از 11 تن را برانند.

·       گواهینامه دسته C یا 3

افرادی که دارای گواهینامه رانندگی دسته C کانادا هستند، می‌توانند تمامی وسایل نقلیه مجاز در دسته‌های F، D و G و همچنین اتوبوس‌های معمولی را نیز برانند.

·       گواهینامه دسته B یا 2

افرادی که گواهینامه رانندگی دسته B کانادا را دارند، مجاز به رانندگی اتوبوس‌های مدرسه و وسایل نقلیه مجاز در دسته‌های F، E، D، C و G نیز هستند.

·       گواهینامه دسته A یا 1

افرادی که گواهینامه رانندگی دسته A کانادا را دارند، می‌توانند تمامی وسایل نقلیه مجاز در دسته‌های D و G و همچنین کامیون و یدک کش را نیز برانند.

گواهینامه رانندگی کانادا
مهاجرت به کانادا

دریافت گواهینامه رانندگی کانادا برای ایرانیان

قوانین دریافت گواهینامه رانندگی کانادا در هر منطقه و استان این کشور متفاوت است. با این حال بسته به کشور مبدا، فرد می‌تواند بدون اینکه امتحان رانندگی در داخل کانادا بدهد، گواهینامه خود را به گواهینامه کانادا تبدیل کند؛ البته فرد باید با علائم راهنمایی رانندگی، جاده‌ها و قوانین رانندگی در استان آشنا باشد.

ایرانیانی که کانادا را برای مهاجرت و زندگی انتخاب می‌کنند، باید قبل از رسیدن به کانادا، یک کپی از سوابق رانندگی خود تهیه کنند. این سابقه را می‌توانند از مراجع راهنمایی رانندگی و یا شرکت بیمه تهیه کنند.

از طرفی باید اصل گواهینامه رانندگی ایرانی خود را که به زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمه شده است، به همراه داشته باشند تا بتوانند در کشور کانادا با این گواهینامه رانندگی کنند؛ البته این افراد باید برای دریافت گواهینامه کانادایی اقدام کنند.

بیشتر بخوانید: گواهینامه رانندگی آلمان و شرایط دریافت آن

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادا

افرادی که متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی در کشور کانادا هستند، باید با توجه به شرایط اقامتی خود مدارک شناسایی معتبری را ارائه دهند. این مدارک برای گروه‌های مختلف به صورت زیر است.

مدارک شناسایی برای ساکنین موقت کانادا برای دریافت گواهینامه رانندگی عبارت‌اند از:

 •       مجوز تحصیلی اعتبارنامه دانشجویی IMM 1442
 •       مجوز کاری اعتبارنامه استخدامی IMM 1442
 •       مدارک معتبر که نشان‌دهنده توریست بودن فرد باشد
 •       اجاره‌نامه محل سکونت فعلی
 •       ادعا نامه برای وضعیت پناهندگان در کانادا IMM 1434
 •       فرم عکس‌دار اظهارنامه برای گرفتن پناهندگی IMM 7703
 •       کارت عکس‌دار ایالتی
 •       گزارش عکس‌دار طبق قانون مهاجرت به کانادا

ساکنین دائمی کانادا نیز برای دریافت گواهینامه باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهند.

 •       کارت اقامت دائم PR
 •       گواهی سکونت Record of Landing/IMM1000
 •       تاییدیه اقامت دائم و پاسپورت کشور مبدا
 •       کارت عکس‌دار ایالتی

شهروندان کانادا نیز برای دریافت گواهینامه باید یکی از مدارک شناسایی زیر را ارائه دهند.

 •       پاسپورت
 •       کارت شهروندی عکس دار کانادایی
 •       کارت گواهی امن سرخپوست‌های مقیم کانادا
 •       کارت عکس‎دار ایالتی
گواهینامه رانندگی کانادا
مهاجرت به کانادا

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی کانادا

افرادی که متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی کشور کانادا هستند، باید مراحل مختلفی را بگذرانند که این مراحل عبارت‌اند از:

 •       موفقیت در آزمون آیین‌نامه رانندگی سطح 1 (آزمون کتبی G1)
 •       1 سال تمرین با گواهینامه G1 یا گذراندن یک دوره آموزش رانندگی 8 ماهه در مراکز معتبر
 •       آزمون شهری سطح 1 (آزمون رانندگی جاده‌ای G1)
 •       1 سال تمرین با گواهینامه G2
 •       آزمون شهری سطح 2 (آزمون رانندگی جاده‌ای G2)
 •       آزمون جاده‌ای گواهینامه 5 ساله Full G License

شرایط عمومی برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادا

متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی کانادا باید 3 شرط اولیه را داشته باشند.

1- حداقل سن برای متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی در کشور کانادا 16 سال است.

2- متقاضی باید مورد بینایی سنجی قرار بگیرد.

3- متقاضی باید آزمون کتبی G1 را با موفقیت بگذراند.

افرادی که آزمون رانندگی G1 را می‌گذرانند، می‌توانند همراه با یک سرنشین که دارای گواهینامه رانندگی است تحت شرایط خاصی رانندگی کنند.

گواهینامه رانندگی کانادا
رانندگی در کانادا

شرایط تبدیل گواهینامه خارجی به گواهینامه کانادا

شهروندان برخی از کشورها می‌توانند بدون آزمون رانندگی در کانادا، گواهینامه رانندگی خود را به گواهینامه کانادایی تبدیل کنند. البته این مورد نیز در استان‌های مختلف کانادا شامل کشورهای مختلفی است. مثلا در استان بریتیش کلمبیا، افرادی که گواهینامه یکی از کشورهای زیر را دارند، می‌توانند گواهینامه رانندگی خود را به گواهینامه کانادایی تبدیل کنند.

 •       استرالیا
 •       اتریش
 •       فرانسه
 •       آلمان
 •       ایرلند
 •       ژاپن
 •       هلند
 •       نیوزیلند
 •       کره جنوبی
 •       ایالات متحده
 •       انگلیس
 •       تایوان
 •       سوییس
 •       جزیره گرنزی
 •       جزیره من

این افراد می‌توانند سریع بعد از ورود به کانادا برای تبدیل گواهینامه خود اقدام کنند؛ اما افرادی که شهروند این کشورها نیستند، تنها 90 روز بعد از ورود به کانادا می‌توانند از گواهینامه خود استفاده کنند و بعد از آن باید برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادا اقدام کنند.

جمع‌بندی

یکی از مواردی که بعد از مهاجرت به کانادا باید برای آن اقدام کنید، گواهینامه رانندگی کانادا است. شما می‌توانید با گواهینامه ایرانی خودتان که ترجمه رسمی شده تنها 3 ماه در این کشور رانندگی کنید؛ ولی بعد از آن باید گواهینامه کانادایی داشته باشید.

کانادا بیش از 15 نوع گواهینامه رانندگی دارد که ما در این مقاله به صورت کلی درباره گواهینامه کانادا و شرایط عمومی دریافت آن صحبت کردیم. اگر دوست دارید بیشتر درباره مهاجرت به کانادا، زندگی در این کشور و… بدانید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید.

همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: گواهینامه رانندگی آمریکا و شرایط آن 

منبع
aplolawgroupvisa724

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا