کانادامهاجرت به کانادا؛ راه‌های مهاجرت به کانادا

برنامه آتلانتیک کانادا یک برنامه مهاجرتی بی‌نظیر

مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور یکی از رویاهای بسیاری از مردم جهان است؛ زیرا همه دوست دارند که در یک کشور توسعه یافته ثروتمند زندگی کرده و از امکانات رفاهی آن بهره ببرند. یکی از راه‌های مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور، برنامه آتلانتیک کانادا است.

برنامه آتلانتیک این امکان را برای فرد ایجاد می‌کند که با ویزای آتلانتیک در یکی از استان‌های حوزه آتلانتیک ساکن شود و با گذشت چند سال، شهروندی این کشور را دریافت کند. این برنامه مهاجرتی مزایای زیادی داشته و همین باعث شده که بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کانادا به شرکت در این برنامه مهاجرتی فکر کنند.

در ادامه این مقاله تصمیم داریم تا بیشتر درباره برنامه آتلانتیک کانادا و مزایای این روش مهاجرتی صحبت کنیم؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا به انتها بخوانید.

آشنایی با برنامه آتلانتیک کانادا

برنامه مهاجرتی آتلانتیک Atlantic Immigration Program (AIP) یک روش مهاجرتی امن و مطمئن برای افرادی است که یا نیروی کار متخصص هستند و یا از یکی از موسسات آموزشی کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند. برای شرکت در این برنامه مهاجرتی نیازی به نمره زبان بالا، سابقه کار و یا تحصیلات بالا نیست و به همین دلیل یکی از برنامه‌های مهاجرتی نسبتا آسان است.

افرادی که بتوانند در برنامه مهاجرتی آتلانتیک پذیرفته شوند، باید در یکی از 4 استان حوزه آتلانتیک ساکن شده و مشغول به کار شوند. این استان‌ها عبارت‌اند از:

1- نیوفاندلند و لابرادور

2- جزیره پرنس ادوارد

3- نیوبرانزویک

4- نوا اسکوشیا

هدف از برنامه آتلانتیک کانادا، تامین نیروی کار در این استان‌ها بوده و دولت کانادا تصمیم دارد تا با این روش، کمبودهای شغلی این مناطق را جبران کند و به کارفرمایان کانادایی این فرصت داده می‎شود تا کارگران ماهری را از بین مهاجران پیدا کرده و استخدام کنند.

در حالت کلی برنامه آتلانتیک کانادا یک برنامه کارفرما محور است و افرادی که قصد دارند تا از طریق این برنامه به کانادا مهاجرت کنند، باید قبل از هر چیز از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کنند و یک محل زندگی برای خود و خانواده شان در کانادا داشته باشند.

مزایای مهاجرت با برنامه آتلانتیک کانادا

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، برنامه آتلانتیک کانادا بیشتر یک برنامه کارفرما محور بوده و البته نسبت به سایر برنامه‌های مهاجرتی، روشی آسان‌تر است. از مهم‌ترین مزایای شرکت در این برنامه مهاجرتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •       این برنامه نسبت به سایر برنامه‌های مهاجرتی ارزان‌تر است.
 •       مدت زمان بررسی پرونده مهاجرتی در این برنامه کوتاه‌تر است.
 •       متقاضی برای پیدا کردن جاب آفر، توانایی انتخاب از بین 4 استان را دارد.
 •       در این برنامه مهاجرتی نیازی به دریافت مجوز LMIA نیست.
 •       این برنامه سیستم امتیاز بندی ندارد.
 •       این برنامه مهاجرتی شرط سنی ندارد.
 •       نمره زبان مورد نیاز در این برنامه مهاجرتی پایین است.
 •       متقاضیان شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا با کار نیمه تخصصی نیز امکان مهاجرت دارند.
 •       در این برنامه مهاجرتی، مبلغ تمکن مالی بسیار کمتر از سایر برنامه‎‌ها است.
برنامه آتلانتیک کانادا
مهاجرت به کانادا

افراد واجد شرایط برای شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا

افرادی می‌توانند در این برنامه مهاجرتی شرکت کنند که یکی از شرایط زیر را داشته باشند.

1- نیروی کار کاهر باشند

برنامه آتلانتیک کانادا برای نیروهای کار ماهر با نام AHSP، مخصوص افرادی است که در مشاغل NOC، تجربه کاری دارند. در این برنامه مدرک تحصیلی به شکل آکادمیک چندان اهمیتی ندارد و افراد برای اینکه بتوانند واجد شرایط شرکت در این برنامه باشند، باید شرایط زیر را داشته باشند.

 •       متقاضیان شرکت در این برنامه باید در 3 سال گذشته، حداقل یک سال سابقه کار تمام‌وقت (یا پاره وقت معادل ) را داشته باشند. این سابقه کار باید همراه با دستمزد بوده و به صورت کارآموزی نباشد.
 •       برای شرکت در این برنامه، مشاغل مدیریتی به سطح مهارت 0، مشاغل حرفه‌ای به مهارت در سطح A، مشاغل فنی به مهارت در سطح B نیاز دارند.
 •       متقاضی در این برنامه آتلانتیک کانادا باید مدرک دیپلم دبیرستان و یا گواهینامه معتبر داشته باشد.
 •       مدرک زبان مورد نیاز در این برنامه CLB 4 است.

بیشتر بخوانید: لیست مشاغل مورد نیاز کانادا

2- نیروی کار با مهارت متوسط باشند

دسته دوم از افرادی که مجاز به شرکت در این برنامه مهاجرتی هستند، کارگرانی هستند که مهارت آنها در سطح متوسط است. این افراد برای شرکت در این برنامه آتلانتیک AISP باید شرایط زیر را داشته باشند.

 •       کارگران متقاضی شرکت در برنامه باید حداقل 1560 ساعت تجربه کاری در 5 سال گذشته داشته باشند که این سابقه کار باید با حرفه آنها مرتبط باشد.
 •       سابقه کاری می‌تواند با کارفرماهای مختلف و در شرکت‌های مختلف باشد و لزومی ندارد که تنها در یک شرکت و با یک کارفرما بوده باشد.

3- از یکی از موسسات کانادا فارغ‌التحصیل شده باشند

این برنامه آتلانتیک کانادا ویژه افرادی است که از یکی از موسسات آموزشی کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند و با نام AIGP تعریف می‌شود؛ بنابراین

 •       تحصیلات آکادمیک و مدرک معتبر تحصیلی در این برنامه اهمیت بسیاری دارد. دریافت مدرک باید حداقل مدت 2 سال طول کشیده باشد و از یکی از موسسات آموزش عالی معتبر و مستقر در حوزه آتلانتیک باشد.
 •       تحصیل متقاضی باید به صورت تمام وقت بوده باشد.
 •       متقاضی باید با مجوز و یا با ویزای تحصیلی در کانادا تحصیل کرده باشد.
 •       قبل از اینکه فرد فارغ‌التحصیل شده باشد، باید حداقل 16 ماه در طول 2 سال در یک از 4 استان حوزه آتلانتیک زندگی کرده باشد.
 •       افرادی که بیش از 50 درصد از دوره تحصیلات خود را از راه دور انجام داده باشند، نمی‌توانند در این برنامه شرکت کنند.
 •       تجربه کاری برای این افراد چندان اولویت ندارد.

مراحل مهاجرت با برنامه آتلانتیک کانادا

متقاضیان مهاجرت به کانادا با این برنامه مهاجرتی باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند که این مراحل عبارت‌اند از:

·   دریافت جاب آفر

جاب آفر یا پیشنهاد شغلی یکی از الزامات شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا است. افرادی که بتوانند این نامه را دریافت کنند، می‌توانند به استان مورد نظر در حوزه آتلانتیک مهاجرت کرده و در آنجا مشغول به کار و زندگی شوند. البته شغل مورد نظر باید شرایط لازم را داشته باشند که این شرایط عبارت‌اند از:

1- شغل مورد نظر باید تمام وقت باشد.

2- شغل پیشنهادی نباید فصلی باشد، یعنی یک شغل ثابت با حقوق منظم

3- جاب آفر باید با سطح مهارت و سابقه کاری فرد مرتبط باشد.

4- افرادی که در شغل‌هایی با نوع مهارت NOC 0، NOC A یا NOC B شرکت می‌کنند، باید پیشنهاد شغلی آنها حداقل یک سال اعتبار داشته باشد. (1 سال از زمان دریافت اقامت دائم)

5- افرادی که پیشنهاد شغلی آنها در سطح NOC C است، باید استخدام تمام وقت شده باشند.

6- متقاضیان خارجی باید فرم پیشنهاد استخدام برای یک فرد با ملیت خارجی را امضا کنند. این فرم برای دریافت اقامت دائم با برنامه آتلانتیک کانادا بسیار مهم است.

برنامه آتلانتیک کانادا
حوزه آتلانتیک

·   تهیه مدارک لازم برای مهاجرت

بعد از دریافت جاب آفر، متقاضی باید تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کند. از جمله مدارکی که برای این برنامه مورد نیاز خواهد بود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی

2- مدارک تحصیلی

3- نامه‌های اثبات تمکن مالی کافی برای تامین زندگی خود و خانواده همراه

·   اقدام برای دریافت اقامت دائم

یکی از مراحل مهم در مهاجرت با برنامه آتلانتیک کانادا، درخواست برای دریافت اقامت دائم کانادا است. برای این کار متقاضی می‌تواند به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کند.

در سامانه مخصوص به ثبت درخواست، توضیحات لازم درج شده است که متقاضی باید کاملا نکات مربوط به درخواست را مطالعه کرده و با پر کرده فرم درخواست و پرداخت هزینه، درخواست برای دریافت اقامت دائم را به پایان برساند.

·   درخواست برای دریافت مجوز کار موقت

افرادی که شرایط دریافت اقامت موقت کانادا را دارند، می‌توانند تا دریافت اقامت دائم، برای دریافت مجوز کار موقت اقدام کرده و با یک مجوز کار یک ساله که مرتبط با برنامه آتلانتیک است، در کانادا مشغول به کار شوند.

برای درخواست دریافت مجوز کار موقت، فرد باید به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کرده و موارد زیر را در فرم درج کند. (البته این مورد بستگی به استان محل سکونت دارد.)

1- شماره جاب آفر

2- معرفی نامه از استان مقصد

3- فرم امضا شده IMM 0156 که این فرم برای تعهد درخواست مجوز کار است که از LMIA معاف خواهد بود.

4- مدرک زبان و نتیجه آن

5- مدارک تحصیلی

6- سوابق کاری

برنامه آتلانتیک کانادا
مهاجرت به کانادا

·   مهاجرت به کانادا

بعد از درخواست برای دریافت اقامت دائم کانادا، فرد باید منتظر بررسی و دریافت نتیجه باشد. در صورت تایید درخواست، فرد باید در یک مصاحبه شرکت کند تا با ارسال عکس، اثر انگشت، پرداخت هزینه و همچنین انجام معاینات پزشکی مورد نیاز، راهی کانادا شود.

بعد از برگزاری موفقیت آمیز مصاحبه، فرد می‌تواند با خیال راحت به کانادا مهاجرت کرده و در حوزه آتلانتیک مشغول به کار و زندگی شود.

تمکن مالی لازم برای شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا

افرادی که متقاضی شرکت در این برنامه مهاجرتی هستند، برای پذیرش درخواست باید تمکن مالی لازم را داشته باشند. این تمکن مالی با توجه به تعداد اعضای خانواده متغیر است. به صورت میانگین تمکن مالی لازم برای این برنامه به صورت جدول زیر خواهد بود.

تمکن مالی لازم برای شرکت در برنامه آتلانتیک کانادا
تعداد اعضای خانواده تمکن مالی لازم
1 نفر 3303 دلار کانادا
2 نفر 4112 دلار کانادا
3 نفر 5055 دلار کانادا
4 نفر 6138 دلار کانادا
5 نفر 6962 دلار کانادا
6 نفر 7852 دلار کانادا
7 نفر یا بیشتر 8742 دلار کانادا
هر عضو بیشتر 890 دلار کانادا

 

تفاوت برنامه آتلانتیک کانادا با اکسپرس اینتری

گرچه برنامه اکسپرس اینتری و برنامه آتلانتیک کانادا هر دو راه‌هایی برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور هستند و هر دو با هدف تامین نیروی کار متخصص، سعی در افزایش جمعیت کانادا و فعال کردن محیط کاری این کشور دارند، اما این دو برنامه تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

  استان‌های تحت پوشش برنامه تمکن مالی مورد نیاز سیستم پردازش درخواست امکان دریافت اقامت دائم مدت زمان پردازش هزینه ثبت نام
برنامه اکسپرس اینتری همه استان‌های کانادا حداقل 13213 دلار کانادا امتیازدهی دارد 6 ماه 2300 دلار کانادا
برنامه آتلانتیک کانادا استان‌های حوزه آتلانتیک حداقل 3303 دلار کانادا از طریق مجموع ساعات کاری یا مدرک تحصیلی دارد 12 ماه 1325 دلار کانادا

 بیشتر بخوانید: تغییرات جدید در برنامه اکسپرس اینتری کانادا

جمع‌بندی

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا که روشی امن و مطمئن بوده و منجر به دریافت اقامت دائم این کشور می‌شود، مهاجرت با برنامه آتلانتیک کانادا است. در این برنامه که مبتنی بر کار است، کارگران ماهر و نیمه ماهر و همچنین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها یا موسسات آموزشی کانادا می‌توانند شرکت کنند.

این برنامه مهاجرتی نسبتا آسان بوده و مدرک تحصیلی بالا، نمره زبان بالا و یا شرط سنی در این برنامه لحاظ نشده است. افرادی که قصد دارند با این برنامه به کانادا مهاجرت کنند، می‌توانند با تکمیل فرم مشاوره‌های لازم را دریافت کرده و یک مهاجرت امن و راحت را تجربه کنند.

اگر دوست دارید تا بیشتر درباره مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم این کشور بدانید، سایر پست‌های این سایت را نیز بخوانید؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر با مهاجر همراه باشید. 

 

منبع
GO2TRPARSICANADAVISA MONDIAL

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا