ویزای استارتاپسایر کشور هامهاجرت به سایر کشور ها

اقامت دائم سوئد از طریق استارتاپ ویزا

سوئد یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان و یک کشور اروپایی و اسکاندیناوی است که همواره یکی از بهترین گزینه‌های مهاجرتی محسوب می‌شود. دریافت اقامت دائم سوئد یکی از اهدافی است که متقاضیان مهاجرت به این کشور آن را دنبال می‌کنند؛ زیرا با دریافت اقامت دائم مسیر دریافت شهروندی سوئد برای آنها هموار خواهد شد.

اکوسیستم کسب‌وکار در کشور سوئد برای رشد کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها بسیار مناسب است و همین باعث شده که در سال‌های اخیر استارتاپ‌های بسیاری در این کشور راه‌اندازی شده و رشد کنند. دولت سوئد نیز به منظور جذب کارآفرینان و دارندگان ایده‌های استارتاپی، تدابیری اندیشیده است تا بیشتر در بازارهای بین‌المللی خودنمایی کند.

در واقع دولت سوئد با ارائه ویزای استارتاپ به کارآفرینان، اقامت دائم سوئد را به آنها اعطا می‌کند تا این افراد را در خاک سوئد حفظ کرده و از توانایی‌های آنها استفاده کند. برای اینکه بیشتر با استارتاپ ویزای سوئد و شرایط دریافت آن آشنا شوید، توصیه می‌کنیم که این مقاله را تا به انتها بخوانید.

راه‌اندازی استارتاپ و اقامت دائم سوئد

سوئد یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که اقتصاد آن صادرات محور بوده و صنایع مختلفی مانند: صنایع ساخت وسایل نقلیه، مخابرات، داروسازی، تجهیزات اندازه‌گیری، ماشین آلات صنعتی، کالاهای شیمیایی، لوازم خانگی، صنایع فولاد و آهن از صنایع مهم در این کشور هستند.

سوئد از نظر نوآوری رتبه 2 بین‌المللی را داشته و درباره شاخص استاندارد زندگی در ردیف 16 جهان است. تمامی این موارد باعث شده تا سوئد یکی از بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری باشد. سرمایه‌گذاران در سوئد علاوه بر اینکه در اقتصاد این کشور سهیم هستند، سود فراوانی نیز کسب خواهند کرد.

سرمایه‌‌گذاری در این کشور به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر کدام از این روش‌ها شرایط خاص خود را دارند؛ اما یکی از بهترین روش‌ها که به مهاجرت و دریافت اقامت دائم این کشور منجر می‌شود، راه‌اندازی استارتاپ است.

اجرای ایده‌های استارتاپی در سوئد باعث رونق اقتصادی، رشد صنایع، پیشرفت و توسعه اقتصادی سوئد خواهد شد و همین باعث شده که دولت سوئد به جذب کارآفرینان خارجی ترغیب شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با استارتاپ اروپا

اقامت دائم سوئد
زیبایی های سوئد

شرایط راه‌اندازی استارتاپ در کشور سوئد

افرادی که قصد دارند از طریق ویزای استارتاپ به سوئد مهاجرت کرده و اقامت دائم سوئد را دریافت کنند، باید یک طرح استارتاپ قوی ارائه دهند. آنها باید ثابت کنند که این بیزینس پلن یا ایده استارتاپی نه تنها برای خودشان و خانواده همراهشان سودآور خواهد بود؛ بلکه برای پیشرفت و رشد اقتصادی سوئد نیز سودمند است.

در این روش، کارآفرین می‌تواند با صرف هزینه کم به سود و درآمد زیادی دست یابد و از طرفی افرادی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند، می‌توانند با دریافت ویزای استارتاپ سوئد به این کشور مهاجرت کرده و اقامت دائم سوئد را دریافت کنند.

از دیگر شرایط برای راه‌اندازی استارتاپ در سوئد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- متقاضی باید حداقل 50 درصد از سهام شرکت را در اختیار داشته باشد.

2- تمکن مالی برای دریافت ویزای استارتاپ سوئد حداقل 200000 کرون برای دو سال است.

3- متقاضی باید ثابت کند که ایده استارتاپی او برای ارائه خدمات به مردم سوئد است.

4- حساب‌های مالی بعد از دو سال باید کاملا متعادل باشند.

دارندگان ویزای استارتاپ سوئد می‌توانند همسر و فرزندان خود را نیز با خود به سوئد ببرند و تمامی آنها امکان دریافت اقامت دائم و سپس پاسپورت سوئد را خواهند داشت.

مراحل دریافت اقامت دائم سوئد با ویزای استارتاپ

افرادی که قصد دارند تا از طریق راه‌اندازی استارتاپ، اقامت دائم سوئد را دریافت کنند، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند که این مراحل به صورت زیر می‌باشد.

·   انجام تحقیقات جامع

کشور سوئد دارای جامعه پیشرفته‌ای بوده و دسترسی به اطلاعات در این کشور بسیار ساده است؛ بنابراین افرادی که قصد راه‌اندازی استارتاپ در سوئد را دارند، می‌توانند به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند.

·   راه‌اندازی شبکه

در مرحله بعد کارآفرین باید مشاوره‌های کاربردی و مفیدی را دریافت کرده و شبکه‌سازی‌های لازم را برای راه‌اندازی استارتاپ انجام دهند.

·       اخذ مجوز

برای راه‌اندازی استارتاپ در سوئد در مشاغل مختلف نیاز به دریافت مجوزهای خاصی است که کارآفرین باید با آگاهی کافی نسبت به دریافت این مجوزها اقدام کند.

·       ثبت کسب‌وکار در مالیات

در مرحله بعد یک کارآفرین باید کسب‌وکار خود را با شماره هویت شخصی در اداره مالیات سوئد ثبت کند.

·   دریافت ویزای استارتاپ و اقامت دائم سوئد

تمامی کارآفرینانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند، برای اقامت بیشتر از 3 ماه در سوئد باید ویزای استارتاپ دریافت کنند تا بتوانند مدت زمان بیشتری در سوئد بمانند و کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند.

این ویزا اعتباری 2 ساله خواهد داشت که قابل تمدید است و بعد از گذشت 4 سال، در صورتی که اداره مهاجرت سوئد تشخیص دهد که این طرح دارای توجیه اقتصادی است و هزینه‌های زندگی فرد و خانواده او از این راه تامین می‌شود، اقامت دائم سوئد را به او اعطا خواهد کرد.

اقامت دائم سوئد
زندگی در سوئد

مزایای راه‌اندازی استارتاپ در سوئد

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، راه‌اندازی کسب‌وکار نوپا و استارتاپ در سوئد، به جهات مختلفی اهمیت داشته و پرطرفدار است که از مهم‌ترین دلایل انتخاب سوئد برای مهاجرت از طریق استارتاپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •       وجود استخر کارآفرینان مدل نقش
 •       وجود شرکت‌های پیشگام جهانی در عرصه‌های مختلف
 •       مردمی که دوستدار تکنولوژی و جامعه دیجیتال هستند
 •       پیشگامی سوئد در نوآوری و شفافیت
 •       دسترسی کارآفرینان به حمایت‌های بخش دولتی یا خصوصی سوئد
 •       امنیت سیاسی و اقتصادی سوئد
 •       پایین بودن نرخ مالیات به نسبت سایر کشورهای اروپایی
 •       پایین بودن نرخ بیکاری در سوئد

و…

البته اگر بخواهیم مزایای مهاجرت به سوئد از طریق استارتاپ را در چند جمله خلاصه کنیم، این مزایا عبارت‌اند از:

 •       دریافت اقامت دائم سوئد برای خود فرد و خانواده‌اش
 •       امکان برخورداری از حقوق شهروندی سوئد
 •       دسترسی کارآفرین به بازارهای بین‌المللی
 •       سود بالا با صرف هزینه کم

حوزه‌های پرطرفدار در زمینه استارتاپ در سوئد

از مهم‌ترین حوزه‌های استارتاپی در کشور سوئد می‌توان به حوزه‌های زیر اشاره کرد.

1- رشته فناوری‌های بانکی یا Fintech

از شرکت‌های پیشرو در زمینه فناوری‌های بانکی در کشور سوئد، می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد.

 •       iZettle
 •       OMX
 •       KIarna

2- نرم‌افزارهای بازی یا Gaming

شرکت‌های پیشرو در زمینه نرم‌افزارهای بازی در کشور سوئد عبارت‌اند از:

 •       Mojang
 •       KING

3- فناوری‌های موسیقی یا Music Tech

شرکت‌های پیشرو در زمینه فناوری‌های موسیقی در سوئد عبارت‌اند از:

 •       Tidal
 •       Spotify

4- بیوتک Bio Tech

از شرکت‌های پیشرو در زمینه بیوتک در کشور سوئد می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد.

 •       Anocca
 •       Annexin

5- فناوری اطلاعات یا IT

از شرکت‌هایی که در زمینه فناوری اطلاعات یا IT فعالیت می‌کنند، می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد.

 •       Encore
 •       Beetroot

مهم‌ترین استارتاپ‌هایی که در سوئد راه‌اندازی شده‌اند عبارت‌اند از:

 •       اسکایپ
 •       اسپاتیفای
 •       مویانگ
 •       کینگ
 •       اویتو
 •       کلارنا
اقامت دائم سوئد
زندگی در سوئد

جمع‌بندی

یکی از بهترین کشورهای جهان برای راه‌اندازی استارتاپ، کشور سوئد است که استارتاپ‌های مطرحی از این کشور شروع به کار کرده‌اند. همین امر باعث شده که کارآفرینان زیادی از سراسر دنیا برای راه‌اندازی استارتاپ به سوئد مهاجرت کنند.

مهاجرت به سوئد از طریق استارتاپ، منجر به دریافت اقامت دائم سوئد خواهد شد و کارآفرین می‌تواند از مزایای متعددی برخوردار شود که یکی از آنها استفاده از فرصت شهروندی سوئد است.

برای اینکه بیشتر با مهاجرت به سوئد یا سایر کشورهای جهان آشنا شوید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر دنیا با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: از صفر تا صد مهاجرت به سوئد

منبع
سفیران سروش سعادتپرگاس پارساصطهباناتی

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا