خبر هاتحصیل در کاناداکانادامهاجرت به کانادا؛ راه‌های مهاجرت به کانادا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

یکی از مواردی که همواره در مهاجرت تحصیلی بسیار اهمیت دارد، بورسیه تحصیلی است. بورسیه یا اسکالرشیپ به دانشجو کمک می‌کند تا به هزینه‌های تحصیل فکر نکند و بیشتر تمرکز و انرژی خود را برای تحصیل علم صرف کند. امروزه بسیاری از دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل کشور کانادا را انتخاب می‌کنند.

برای اینکه دانشجویان بین‌المللی در کانادا بتوانند از بورسیه تحصیلی کانادا استفاده کنند، شرایط و مراحلی در نظر گرفته شده است؛ یعنی اینکه همه افراد شانس دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را ندارند. یکی از مهم‌ترین شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی در هر جای دنیا، داشتن شایستگی است و دانشجو باید رزومه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشد تا بتواند بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کند.

در ادامه این مقاله بیشتر درباره بورسیه تحصیلی کانادا و روند دریافت آن صحبت خواهیم کرد.

معرفی بورسیه تحصیلی کانادا

یکی از راه‌های پوشش هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی، استفاده از بورسیه تحصیلی است. بورسیه تحصیلی یا اسکالرشیپ یک نوع کمک هزینه است که به دانشجویان واجد شرایط داده می‌شود.

دریافت بورسیه تحصیلی محدود و بسیار رقابتی است  و در بیشتر مواقع بورسیه‌ تحصیلی کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان داده می‌شود؛ بنابراین دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی دشوارتر خواهد بود.

مهم‌ترین شرط برای دریافت این کمک هزینه تحصیلی، شایستگی علمی، پیشرفت در تحصیل، داشتن مهارت ورزشی و یا استعدادهای دیگر است. دانشجویان بین‌المللی با این شرایط می‌توانند برای دریافت بورسیه از دانشگاه، اسپانسر و یا موسسه علمی اقدام کنند.

بورسیه تحصیلی کانادا
تحصیل در کانادا

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

در کانادا سازمان‌های دولتی، خصوصی و همچنین موسسات آموزش عالی برای دانشجویان بین‌المللی انواع کمک هزینه تحصیلی را ارائه می‌دهند. در حالت کلی انواع بورسیه تحصیلی کانادا در 3 گروه تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام از این گروه‌ها نیز شامل انواع مختلفی است.

1-   بورسیه تحصیلی دولتی

انواع بورسیه‌هایی که از طریق سازمان‌های دولتی کانادا به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود، عبارت‌اند از:

·       فلوشیپ فوق دکتری (Banting Postdoctoral Fellowship)

این بورسیه تحصیلی ارزشی در حدود سالانه 70 هزار دلار کانادا دارد که به دانشجویان بین‌المللی ممتاز در مقطع دکتری داده می‌شود. هدف از اعطا این بورسیه تحصیلی، جذب استعدادهای برتر کانادایی و بین‌المللی است. این کمک هزینه به مدت دو سال برای تحقیق در مقطع دکتری در حوزه‌های علوم اجتماعی، سلامت، علوم طبیعی و علوم انسانی به متقاضی ارائه می‌شود و قابلیت تجدید ندارد.

·       بورسیه تحصیلی مقطع فوق لیسانس (Canada Graduate Scholorship-Master Program)

به این بورسیه تحصیلی CGSM گفته می‌شود و به افرادی داده می‌شود که شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم کانادا را دارند. در این بورسیه، موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) و شورای تحقیقات علوم انسانی و اجتماعی کانادا (SSHRC) مدیریت پرداخت بورسیه را برعهده دارند.

اعتبار این بورسیه تحصیلی 1 سال است و غیر قابل تمدید خواهد بود.

·       بورسیه جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards)

بورسیه جوایز تحقیقاتی یک بورسیه تحصیلی است که به دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکتری اعطا می‌شود. این بورسیه مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که از کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا (کشورهای ASEAN) به کانادا مهاجرت کرده و در دانشگاه‌های این کشور تحصیل می‌کنند.

(این بورسیه به دانشجویان ایرانی داده نمی‌شود.)

·       بورسیه تحصیلات تکمیلی (NSERC)

این نوع بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویانی که در رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ممتاز هستند، تعلق می‌گیرد و سازمان NSERC تامین مالی این کمک هزینه دانشجویی را برعهده دارد.

·       بورسیه تحصیلات تکمیلی (Vanier)

این بورسیه تحصیلی مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند. مدت زمان این بورسیه تحصیلی 3 سال بوده و مبلغ آن سالانه در حدود 50 هزار دلار کانادا است.

بورسیه تحصیلی vanier هر سال به 200 نفر از دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند در دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکتری تحصیل کنند، پرداخت می‌شود. شرط لازم برای دریافت این نوع بورسیه به این صورت است که داوطلب باید رزومه تحصیلی قوی و نمرات تحصیلی عالی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و سلامت داشته باشد.

·   بورسیه تحصیلات تکمیلی (Ontario)

این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی که در یکی از دانشگاه‌های استان انتاریو کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند، اعطا می‌شود. تامین مالی این بورسیه توسط استان انتاریو کانادا انجام شده و شرایط لازم برای دریافت این بورسیه داشتن حداقل معدل 16 در آخرین دوره تحصیل و ی رزومه تحصیلی قوی است.

·       بورسیه تحصیلی (Trillium) انتاریو

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان ممتازی که در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه‌های استان انتاریو پذیرش شده‌اند، پرداخت می‌شود. تعداد این نوع بورسیه محدود بوده و سالانه در حدود 40 هزار دلار است. این نوع بورسیه تحصیلی تا 3 سال قابل تمدید خواهد بود.

2-   بورسیه تحصیلی غیردولتی

یک گروه دیگر از بورسیه‌های تحصیلی کانادا، بورسیه‌های غیردولتی کانادا هستند که از بین آنها می‌توان به کمک هزینه‌های زیر اشاره کرد.

·       کمک تحصیلی اکولوژی Anne Vallee

این بورس تحصیلی مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که در دانشگاه‌های معتبر استان‌های کبک و بریتیش کلمبیا در مقطع فوق لیسانس و دکتری تحقیقات جانوری انجام می‌دهند.

متقاضیان این نوع بورسیه از آوریل تا 20 سپتامبر رای انتخاب دانشگاه و ارسال مدارک فرصت خواهند داشت. در اواسط ماه مارس جواب درخواست به ایمیل دانشجو ارسال می‌شود.

بورسیه تحصیلی کانادا
مهاجرت تحصیلی به کانادا

·       اسکالرشیپ و فلوشیپ Trudeau

بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ و فلوشیپ در اختیار دانشجویان بین‌المللی (بیشتر دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه) قرار می‌گیرد. این دانشجویان، افرادی هستند که قصد دارند در رشته‌های علوم اجتماعی یا علوم انسانی در مقطع دکتری تحصیل کنند یا اینکه در حال تحصیل هستند.

این نوع بورسیه تحصیلی کانادا محدود بوده و به مدت 3 سال و در سالانه در حدود 60 هزار دلار خواهد بود.

3-   بورسیه تحصیلی دانشگاهی کانادا

بورسیه‌ تحصیلی کانادا از نوع بورسیه‌های دانشگاهی، کمک هزینه‌هایی هستند که هرکدام با شرایط خاص به دانشجویان اعطا می‌شوند و از رایج‌ترین بورسیه‌های تحصیلی کانادا هستند. انواع این نوع بورسیه عبارت‌اند از:

·   کمک هزینه دستیار تحقیق (Research Assistant)

این نوع کمک هزینه در دانشگاه‌هایی بیشتر اعطا می‌شود که جنبه پژوهشی دارند. در این نوع بورسیه، دانشجو در قبال تحقیق و به واسطه انجام امور پژوهشی از طرف استاد خود کمک هزینه دریافت می‌کند.

در این نوع فاند دانشجوهایی که در مقطع دکتری تحصیل می‌کنند، در اولویت خواهند بود؛ اما دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می‌توانند با انجام کارهای تحقیقاتی از این فاند بهره ببرند.

·       کمک هزینه دستیار آموزش (Teaching Assistant)

بسیاری از اساتید برای حضور در کلاس از بین دانشجویان یک دستیار انتخاب می‌کنند تا در تصحیح ور امتحانی، تدریس درس آزمایشگاهی، برگزاری آزمون و جلسات رفع اشکال به استاد کمک کند.

انتخاب این دستیار با استاد خواهد بود؛ البته این دانشجو باید در یک واحد درسی نمره A را کسب کند و یا اینکه سطح علمی بالایی داشته باشد.

نکته:

بورسیه‌های تحصیلی RA و TA بورسیه‌هایی هستند که فقط به دانشجویان تمام وقت در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌شوند.

·       بورسیه تحصیلی ورودی کشور مبدا (Domestic Entrance Scholarships)

این نوع بورس تحصیلی کانادا، یک بورس یک ساله است و به دانشجویان بومی کانادا اعطا می‌شود. برای دریافت این نوع بورسیه، میانگین معدل دانشجو باید 5 از 10 باشد و دانشجو به‌صورت تمام‌وقت مشغول به تحصیل باشد.

·       بورسیه تحصیلی شایستگی (Merit Scholarships)

همان‌طور که از نامش پیداست، این نوع بورسیه بر اساس شایستگی (نمرات درسی مقطع تحصیلی قبلی) به دانشجویان ممتاز اعطا می‌شود. مقدار این بورسیه می‌تواند بین 1000 تا 12000 دلار کانادا باشد.

بیشتر بخوانید: فاند چیست و چه تفاوتی با بورسیه دارد؟

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

داوطلبان واجد شرایط برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا باید اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهند.

1-   انتخاب دانشگاه

اولین کاری که برای مهاجرت تحصیلی لازم است، انتخاب دانشگاه در کشور کانادا است. این دانشگاه باید رشته تحصیلی مورد نظر را داشته باشد و دارای بورسیه‌های متنوعی نیز باشد. در زمان انتخاب دانشگاه باید یک استاد راهنما در حوزه پژوهشی برای مقطع دکتری نیز انتخاب شود.

2-   ارائه مدارک و رزومه

بعد از انتخاب دانشگاه باید مکاتبات لازم با دانشگاه انجام شود و بعد از آن متقاضی باید مدارک خواسته شده و رزومه خود را به دانشگاه ارائه دهد. در واقع این مرحله اپلای تحصیلی کانادا بوده و هر چقدر مدارک کامل‌تر و رزومه دانشجو قوی‌تر باشد، شانس او برای پذیرش در دانشگاه و دریافت بورسیه بیشتر می‌شود.

3-   پرداخت هزینه اپلای

همه دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک متقاضی هزینه‌ای را دریافت می‌کنند که این هزینه در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است. (معمولا هزینه اپلای بین 100 تا 200 دلار کانادا خواهد بود.)

4-   دریافت ویزای تحصیلی کانادا

بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، دانشجو باید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند تا به موقع ویزای کانادا برای او صادر شود و بتواند برای تحصیل به کانادا مهاجرت کند.

چند روش برای جستجوی بورسیه تحصیلی کانادا

برای اینکه متقاضی بتواند بورسیه تحصیلی کانادا را یافته و شرایط آنها را بررسی کند، در قدم اول باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کند. در سایت دانشگاه‌های کانادا تمامی اطلاعات لازم درج شده است؛ اما علاوه بر سایت دانشگاه مقصد، سایت‌های متعددی وجود دارند که عبارت‌اند از:

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

برای دریافت بورسیه، متقاضی باید مدارک زیر را ارائه دهد.

1-   انگیزه‌نامه SOP

2-   توصیه‌نامه

3-   مقالات بین‌المللی و پروپوزال‌های دانشجویی

4-   مدرک زبان (آیلتس یا تافل با توجه به دانشگاه)

5-   مدارک تحصیلی اسکن شده که ترجمه رسمی شده باشند.

6-   ریز نمرات اسکن شده ترجمه شده

7-   عکس 3.5 * 4.5

8-   آدرس دانشجو به همراه کدپستی

کدام رشته‌ها در کانادا تحت پوشش بورسیه تحصیلی کانادا قرار می‌گیرند؟

تقریبا دانشجویان واجد شرایط تمامی رشته‌ها در کانادا می‌توانند بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت کنند؛ یعنی اینکه محدودیتی در رشته تحصیلی وجود ندارد؛ اما شرایط اعطا بورسیه در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است.

با این حال مهم‌ترین رشته‌ها برای دریافت بورسیه عبارت‌اند از:

  •   رشته طراحی لباس
  •   رشته‌های بهداشت، علوم، مهندسی، علوم انسانی
  •   رشته پرستاری
  •   رشته MBA
  •   رشته روان‌شناسی
  •   رشته هنر

دلایل ریجکت شدن بورسیه تحصیلی کانادا

در مواردی ممکن است که بورسیه تحصیلی ریجکت شود. این موارد عبارت‌اند از:

1-   داشتن سن بالا

2-   گپ تحصیلی زیاد

3-   مدرک زبان پایین

4-   سطح علمی پایین

5-   مقطع تحصیلی

6-   عدم ارائه مدارک تکمیلی و منابع مالی

راه‌های بالا بردن شانس دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

متقاضی تحصیل در کانادا و استفاده از بورسیه تحصیلی برای بالا بردن شانس خود باید به نکات زیر توجه داشته باشد.

1-   معدل بالا

2-   سطح زبان خوب با کسب نمره بالا در آزمون‌های تافل یا آیلتس و شرکت در آزمون‌های معتبری مانند: GRE، SAT و ACT

3-   رزومه علمی و پژوهشی که برای تقویت آن دانشجو می‌تواند مقالات خود را در ژورنال‌ها و کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی چاپ کتد.

بورسیه تحصیلی کانادا
بالا بردن شانس دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه فول فاند کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی

فول فاند کانادا به این معنی است که تمامی مخارج دانشجو در طول تحصیل پرداخت می‌شود. برای دریافت فول فاند، دانشجو باید رزومه علمی – پژوهشی قوی داشته باشد؛ همچنین نمره زبان، سطح معدل و انگیزه‌نامه داوطلب باید بسیار بالا باشد.

بورسیه فول فاند در مقاطع مختلف تحصیلی و در دانشگاه‌های مختلف به دانشجویان اعطا می‌شود. شرایط دریافت فول فاند کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی به صورت زیر است.

·       فول فاند کانادا در مقطع کارشناسی

داوطلبان دریافت فول فاند کانادا در این مقطع باید دارای مدرک دیپلم با معدل بالای 16 باشند. حداقل نمره زبان آیلتس دانشجو باید 6.5 باشد و توصیه نامه از اساتید و همچنین یک انگیزه‌نامه خوب نیز باید ارائه دهد تا بتواند بورسیه فول فاند کانادا را دریافت کند.

·       فول فاند کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

برای دریافت فول فاند کانادا در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجو باید معدل بالا، نمره زبان آیلتس خوب، توصیه نامه و انگیزه نامه را داشته باشد. این فرد باید رزومه پژوهشی، مقاله و انگیزه‌نامه بسیار قوی داشته باشد تا بتواند هیئت بررسی فول فاند را متقاعد کند.

داشتن جایزه یا اختراع در زمینه تحصیلی، شانس دریافت فول فاند دانشجو را بالا خواهد برد.

·       فول فاند کانادا در مقطع دکتری

دانشجویان در مقطع دکتری برای دریافت فول فاند کانادا باید حداقل نمره آیلتس 7 را داشته باشند. در این مقطع ارائه طرح اولیه و تایید استاد راهنما بسیار مهم است و این طرح باید نشان‌دهنده این باشد که برای دانشگاه و کشور کانادا مفید خواهد بود.

جمع‌بندی

بورسیه تحصیلی کانادا یکی از مهم‌ترین مباحث در مهاجرت تحصیلی به این کشور قدرتمند و پیشرفته است. مهم‌ترین شرط برای دریافت بورسیه تحصیلی این است که دانشجو شایستگی‌های لازم را دارد؛ یعنی اینکه دارای رزومه تحصیلی بسیار خوب است؛ البته بورسیه تحصیلی کانادا انواع مختلفی داشته و در مقاطع تحصیلی مختلف، دانشگاه‌های مختلف و همچنین رشته‌های تحصیلی مختلف، متفاوت است.

دانشجویانی که می‌خواهند از بورسیه تحصیلی کانادا استفاده کنند، باید به سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کرده و در مورد بورسیه‌های ارائه شده دانشگاه تحقیق کنند تا نسبت به دریافت بورسیه، اقدامات مناسب را انجام دهند.

برای اینکه بیشتر با مهاجرت تحصیلی به کانادا آشنا شوید، کارشناسان ما در هلدینگ مهاجر آماده ارائه مشاوره رایگان و خدمات مهاجرتی لازم به شما هستند.

برای مشاهده اخبار و مقالات به روز مهاجرت به سراسر دنیا با مهاجر همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید: بورسیه آراسموس ماندوس

 

منبع
توریسمموسسه ملک پوراسمارت اپلای ویزا

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا