ترکیهمهاجرت به ترکیه

راهنمای جامع خرید ملک در ترکیه

یکی از کشورهای همسایه ایران که یکی از بهترین مقاصد برای گردشگری و مهاجرت به شمار می‌آید، کشور ترکیه است. بسیاری از ایرانی‌ها اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنند تا علاوه بر سرمایه‌گذاری، اقامت دائم این کشور را نیز به دست آورند.

در واقع خرید ملک در این کشور یکی از آسان‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری و دریافت اقامت دائم ترکیه است. بدین ترتیب صاحب ملک می‌تواند شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کرده و از تمامی مزایای شهروندی این کشور بهره‌مند شود.

البته شهروندی ترکیه یک مزیت بزرگ دیگر نیز برای ما ایرانی‌ها دارد، در صورتی که یک ایرانی بتواند پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کند، می‌تواند با شهروندی این کشور در کشور آمریکا سرمایه‌گذاری کرده و با ویزاهای سرمایه‌گذاری آمریکا، اقامت این کشور را دریافت کند.

با این حساب خرید ملک در ترکیه مزایای بسیاری برای خارجی‌ها و به ویژه ایرانی‌ها دارد؛ اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که تمایل دارید با خرید ملک در ترکیه از مزایای زندگی در این کشور زیبا و شهروندی این کشور بهره‌مند شوید، این مطلب را تا به انتها بخوانید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

ترکیه دارای موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی است. این کشور هم اروپایی و هم آسیایی است و قیمت مسکن نیز در این کشور بسیار مناسب است؛ حتی قیمت خانه‌های لوکس و زیبای ترکیه نسبت به ایران ارزان‌تر است؛ بنابراین افراد زیادی ترجیح می‌دهند که با خرید ملک در ترکیه در یک خانه لوکس، در کشوری زیبا و با مزایای زیاد زندگی کنند.

به ویژه اینکه ایرانی‌ها برای اقامت 90 روزه در ترکیه نیازی به ویزا نیز ندارند و می‌توانند به راحتی به این کشور رفت و آمد کرده و در خانه خودشان اقامت داشته باشند. از طرفی یکی از راه‌های مهاجرت به کشور ترکیه، سرمایه‌گذاری در این کشور با خرید ملک است.

وزارت کشور ترکیه به افرادی که ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار خریداری کنند، شهروندی این کشور را اعطا می‌کند. این افراد می‌توانند به راحتی با این روش شهروندی همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را نیز دریافت کنند؛ بنابراین خرید ملک در این کشور مورد توجه بسیاری از خارجی‌ها به ویژه ایرانی‌ها قرار می‌گیرد.

البته افرادی که به این روش می‌خواهند شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کنند، نباید تا 3 سال، ملک خریداری شده را بفروشند. از دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 •   خرید ملک در ترکیه می‌تواند منجر به اقامت موقت، دائم و شهروندی ترکیه شود. افرادی که حتی اقامت موقت ترکیه را دریافت کنند، اجازه کار در این کشور را خواهند داشت.
 •   فرزندان زیر 18 سال که اقامت ترکیه را دارند، می‌توانند در مدارس ترکیه (دولتی، خصوصی و یا مدارس بین‌المللی) ثبت‌نام کنند.
 •   تمامی افرادی که اقامت دائم و شهروندی ترکیه را دریافت می‌کنند، می‌توانند بیمه درمانی ترکیه را نیز دریافت کنند که کاملا رایگان و تحت عنوان بیمه سلامت است.
 •   ریسک سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه پایین بوده و خرید ملک در ترکیه نیز سریع‌ترین روش برای دریافت تابعیت و شهروندی این کشور است.

بیشتر بخوانید: ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه 

خرید ملک در ترکیه
مهاجرت به ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه به این صورت است که اتباع خارجی اجازه خرید املاک مسکونی، اداری و یا تجاری را در کشور ترکیه دارند. این افراد می‌توانند در ملک مسکونی خریداری شده خود سکونت داشته باشند و یا آن را اجاره دهند. با این حال قوانین دیگری نیز برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد که عبارت‌اند از:

1-    ملکی که اتباع خارجی در ترکیه خریداری می‌کنند، با هر کاربری که باشد، نباید بیش از 30 هزار متر مربع (30 هکتار) زیربنا داشته باشد.

2-    برای دریافت اقامت دائم ترکیه، ارزش ملک خریداری شده نباید کمتر از 400 هزار دلار باشد. در سال قبل افرادی که ملکی با ارزش 250 هزار دلار خریداری می‌کردند، می‌توانستند اقامت دائم ترکیه را به دست آورند. از طرفی دو خانواده به صورت اشتراکی می‌توانستند این ملک را خریداری کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند؛ اما در قوانین جدید خرید ملک در ترکیه، تنها یک خانواده می‎تواند با خرید ملکی به ارزش 400 هزار دلار، اقامت دائم این کشور را به دست آورد.

3-    خرید ملک در ترکیه حتما باید به صورت نقدی انجام شود.

4- 3 مالک قبلی ملک خریداری شده نباید از اتباع خارجی بوده باشند.

5-    خریدار تا 3 سال امکان فروش ملک را نخواهد داشت.

6-    خریدار می‌تواند به جای خرید یک ملک، چندین ملک را خریداری کند و آنها را اجاره دهد؛ مهم این است که ارزش املاک بیش از 400 هزار دلار باشد و زیربنای املاک از 30 هکتار تجاوز نکند.

7-    در صورتی که فردی زمینی خریداری کرده باشد، باید در مدت 2 سال بنای مورد نظر را بسازد.

8-    در هر ناحیه از کشور ترکیه، تنها 10 درصد از املاک به خارجی‌ها فروخته می‌شوند.

شرایط دریافت اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

همان‌طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، افرادی که بتوانند ملکی با ارزش 400 هزار دلار در ترکیه خریداری کنند، می‌توانند اقامت دائم و شهروندی این کشور را به دست آورند؛ اما در ترکیه قیمت خانه به نسبت ایران ارزان است و افراد با مبالغ کمتری نیز می‌توانند خانه‌های زیبا و لوکسی داشته باشند.

این افراد برای اینکه بتوانند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند، باید شرایطی داشته باشند. این شرایط عبارت‌اند از:

1-    متقاضی نباید در 3 سال گذشته از دولت ترکیه کمک‌های اجتماعی دریافت کرده باشد.

2-    متقاضی باید دارای بیمه درمانی معتبری باشد.

3-    متقاضی نباید برای امنیت کشور ترکیه و نظم عمومی این کشور خطری داشته باشد.

4-    آدرس خانه متقاضی باید در سیستم ترکیه ثبت شده باشد.

افرادی که این شرایط را داشته باشند، می‌توانند پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کرده و از تمامی مزایای شهروندی بهره‌مند شوند و مشمول تمامی موارد زیر خواهند بود.

1-    سربازی برای دولت ترکیه

2-    استخدام در مشاغل دولتی ترکیه

3-    حق شرکت در انتخابات ترکیه

4-    حق کاندیداتوری در انتخابات ترکیه

از طرفی کشور ترکیه یک کشور دوتابعیتی است و افرادی که شهروند کشور ترکیه می‌شوند، لازم نیست که تابعیت قبلی خود را انکار کنند.

مراحل خرید ملک در ترکیه

اتباع خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، برای خرید باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارند. این مراحل عبارت‌اند از:

1-    بازدید ملک

اولین مرحله در زمان خرید ملک در هر جایی، بازدید ملک و بررسی آن است. در کشور ترکیه نیز افرادی که قصد خرید ملک دارند، باید از نزدیک ملک مورد نظر را دیده و تمامی جزئیات آن را بررسی کنند؛ همچنین باید مواردی که در سند ملک نوشته شده است، مورد بررسی قرار بگیرد.

2-    عقد قرارداد

بعد از بازدید ملک، در صورتی که ملک مورد پسند واقع شد، باید قراردادی بین فروشنده و خریدار منعقد شود. این قرارداد به دو زبان ترکی و زبان خریدار خارجی نوشته خواهد شد.

در قراردادی که بین فروشنده و خریدار منعقد می‌گردد، شرایط تحویل ملک، امکانات ملک، تاریخ ثبت سند و… درج می‌شوند. در زمان عقد قرارداد، خریدار باید مبلغی را به عنوان پیش پرداخت، بپردازد که این مبلغ نیز در قرارداد ثبت می‌شود و برای پرداختی‌های بعدی نیز زمان معینی در نظر گرفته خواهد شد.

3-    درخواست انتقال سند

مرحله بعد مرحله‌ای است که مالک یک درخواست برای ارائه اقدامات اولیه انتقال سند به سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه می‌دهد. در صورتی که این درخواست به موقع ارائه نشود، کارهای انتقال سند به تعویق خواهند افتاد؛ البته برای انتقال سند مدارکی مورد نیاز هستند که عبارت‌اند از:

 •   سند ملک مورد معامله و یا تاییدیه از طرف سازمان ثبت اسناد برای احراز مالک که در این اسناد باید جزئیات کامل ملک، آدرس، مساحت و… نوشته شده باشند.
 •   پاسپورت خریدار که به زبان ترکی ترجمه رسمی شده است.
 •   برگه پایان کار ملک که نشان‌دهنده تسویه حساب مالیات و عوارض شهرداری مربوطه باشد.
 •   ارائه بیمه‌نامه زلزله
 •   یک قطعه عکس فروشنده در سایز 6*4
 •   دو قطعه عکس خریدار که باید برای 6 ماه قبل باشد. در سایز 6*4
 •   حضور یک مترجم رسمی و همچنین دو شاهد (در صورتی که خریدار به زبان ترکی استانبولی آشنایی نداشته باشد.)
 •   اصل و کپی وکالت‌نامه همراه با ترجمه رسمی آن که مهر تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور مبدا را داشته باشد. (در صورت داشتن وکیل)

4-    پرداخت هزینه ملک

در این مرحله با توجه به قیمت توافق شده که در قرارداد ثبت شده است، خریدار باید مبلغ مورد نظر را پرداخت کند. انتقال این مبلغ می‌تواند از طریق بانک‌ها یا موسسات مالی خصوصی باشد. مبلغ پرداختی می‌تواند ارز خارجی یا وجود حاصل از فروش یا استفاده از یک ملک باشد.

5-    اخذ مالکیت ملک

آخرین مرحله از مراحل خرید ملک در ترکیه، دریافت مالکیت ملک است. در این مرحله سازمان‌های بازرسی مربوط به اتباع خارجی و سازمان‌های بازرسی پرداخت مالیات و عوارض شرایط ملک و خریدار را تایید کرده و اسناد مالکیت ملک (تاپو) را به خریدار ارائه می‌دهند.

تاپو یک حق بی انتها و مطلق مالکیت است که به خریدار داده خواهد شد و امکان دردسر برای مالکیت ملک به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

خرید ملک در ترکیه
استانبول

نکات مهم برای خرید ملک در ترکیه

افرادی که متقاضی خرید ملک در ترکیه هستند، باید به نکات زیر توجه داشته باشند.

1-    ملک نباید مشکلاتی مانند گرو بودن سند نزد دولت داشته باشد. برای اینکه بدانید ملک مورد نظر مشکل بدهی، رهن و وام ندارد، باید از دفتر اسناد رسمی در این مورد تحقیق کنید.

2-    در صورتی که اتباع خارجی بخواهند ملکی را در ترکیه خریداری کنند، نیازی به داشتن اقامت در ترکیه ندارند و بعد از خرید ملک اقامت دریافت می‌کنند؛ اما افرادی که خواهان اجاره ملک در ترکیه هستند، قبلا باید اقامت ترکیه را داشته باشند.

دریافت اقامت دائم ترکیه با خرید ملک ارزان

افرادی که ملکی با ارزش 400 هزار دلار خریداری کنند، اقامت دائم ترکیه را دریافت خواهند کرد؛ اما این به آن معنا نیست که خرید ملک ارزان در ترکیه امکان‌پذیر نباشد و یا اینکه امکان دریافت اقامت دائم ترکیه با ملک‌های ارزان وجود نداشته باشد.

اتباع خارجی می‌توانند در بهترین شهرهای ترکیه نیز خانه‌های ارزان خریداری کنند و از اقامت در این خانه‌ها لذت ببرند. این افراد باید بعد از خرید ملک به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کرده و اقامت موقت یک ساله دریافت کنند. این افراد بعد از پایان یک سال می‌توانند اقامت خود را تمدید کنند.

در صورتی که این افراد بتوانند 8 سال در کشور ترکیه به صورت قانونی زندگی کنند و در این 8 سال فقط 360 روز را در خارج از ترکیه بوده باشند، می‌توانند اقامت دائم ترکیه را نیز به دست آورند.

این زمان 360 روزه شامل افرادی که خدمات سربازی خود را در کشور مبدا می‌گذرانند، افرادی که مجبور هستند برای درمان یا ماموریت کاری ترکیه را ترک کنند، نمی‌شود.

جمع‌بندی

یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری و مهاجرت به ترکیه، خرید ملک در ترکیه است که مزایای بسیار زیادی داشته و باعث دریافت اقامت دائم این کشور خواهد شد. افرادی که بتوانند ملکی به ارزش 400 هزار دلار خریداری کنند، در همان ابتدا اقامت دائم ترکیه را دریافت می‌کنند.

این افراد می‌توانند از تمامی مزایای شهروندی کشور ترکیه برخوردار شده و با پاسپورت ترکیه به راحتی در کشور آمریکا نیز سرمایه‌گذاری داشته باشند. با این حال خرید ملک در ترکیه قوانین و شرایط خاص خود را دارد که ما در این مقاله سعی کردیم به آن بپردازیم.

در صورتی که تصمیم دارید تا بیشتر درباره ترکیه و شرایط مهاجرت به این کشور زیبا آشنا شوید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید؛ همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات مهاجرتی به سراسر دنیا با مهاجر همراه باشید.

 بیشتر بخوانید: خرید ملک در ترکیه و قوانین آن 

 

منبع
اول خونهترم گلوبالbrgoldenkeygo2tr.comtcco.netturkeyhelperglobalkadro

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا