آمریکاتحصیل در آمریکا

اقامت پس از تحصیل در آمریکا و روش‌های آن

گرچه ویزای تحصیلی آمریکا یک ویزای غیر مهاجرتی است و دانشجویان بین‌المللی بعد از پایان اعتبار ویزای خود باید به کشورشان برگردند، اما اکثر آنها به اقامت پس از تحصیل در آمریکا فکر می‌کنند. آمریکا نیز یک کشور مهاجر پذیر است و از طرفی سعی در جذب استعدادها و تخصص‌ها از سراسر جهان دارد، بنابراین دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند که بعد از تحصیل در آمریکا اقامت داشته باشند. 

معمولا دانشجویان بین‌المللی که با ویزای f1 وارد آمریکا می‌شوند، نسبت به افرادی که با ویزاهای غیر مهاجرتی دیگر وارد آمریکا شده‌اند، شانس بیشتری برای تبدیل ویزا و اقامت دائم این کشور دارند. این افراد می‌توانند بعد از پایان تحصیل در آمریکا وارد بازار کار این کشور شده و ویزای خود را به ویزای کاری آمریکا تبدیل کنند. 

در ادامه بیشتر به این موضوع و چگونگی آن خواهیم پرداخت. توصیه می‌کنیم که این مقاله را بخوانید. 

راه‌های اقامت پس از تحصیل در آمریکا 

دانشجویان بین‌المللی که امریکا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، بعد از تحصیل با روش‌های مختلفی روبرو هستند تا بتوانند بیشتر در آمریکا مانده و اقامت دائم و بعد شهروندی این کشور را نیز دریافت کنند. از مهم‌ترین راه‌های اقامت پس از تحصیل در آمریکا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

۱- اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق مسیر OPT

یکی از مرسوم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های دریافت اقامت پس از تحصیل در آمریکا، روش استخدام یا همان مسیر OPT (Optional Practical Training) است. در این مسیر دارندگان ویزای دانشجویی f1 می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به مدت ۱۲ ماه در آمریکا بمانند. 

برای اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق این مسیر، دانشجو می‌تواند در حین تحصیل اقدام کرده و بعد از پایان تحصیل به مدت ۱۲ ماه در آمریکا بماند تا شغل مناسبی برای خود پیدا کند. دریافت مدرک تحصیلی آمریکا و پیدا کردن یک شغل منجر به تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری آمریکا خواهد شد. 

البته استثنائاتی نیز در این روش وجود دارد. مثلا برای دانشجویانی که در یکی از حوزه‌های STEM تحصیل می‌کنند، این مدت زمان بعد از پایان تحصیل یک بازه زمانی می‌تواند تا ۲۴ ساعت تمدید شود، گرچه این طرح ۲۴ ماهه ظرفیت محدودی داشته و شامل حال همگان نمی‌شود. 

افرادی که در یکی از حوزه‌های Science، Technology , Engineering و یا Mathematics هستند، می‌توانند از این شانس ۲ ساله استفاده کنند. البته برای اقامت پس از تحصیل در آمریکا با این روش باید به نکات زیر توجه داشت. 

۱- استخدام باید در زمینه رشته تحصیلی خود متقاضی باشد. 

۲- فرم‌های مجوز کار باید در USCIS ثبت‌شوند. 

۳- افرادی که قبل از پایان تحصیل در OPT پذیرفته می‌شوند می‌توانند در هفته به مدت ۲۰ ساعت همزمان با تحصیل کار کنند. 

دانشجویان برای این مسیر اقامتی می‌توانند با مراجعه به بخش مشاوره دانشجویان خارجی در داخل دانشگاه و یا استفاده از سایت‌های مخصوص opt مانند OPT Nation شغل مناسب خود را پیدا کنند. البته به دلیل مهلت یکساله، دانشجویان باید به دنبال شغل‌های کوتاه‌مدت بگردند، گرچه در صورتی که فرد بتواند یک موقعیت شغلی خوب پیدا کرده و شایستگی‌های خود را نشان دهد، می‌تواند حمایت کارفرما را دریافت کرده و ویزای خود را به ویزای H-1B تبدیل کند. 

بیشتر بخوانید: زندگی دانشجویی در آمریکا و هزینه های آن 

اقامت پس از تحصیل در آمریکا
اقامت در آمریکا

۲- اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق ویزای H-1B 

یکی دیگر از روش‌های اقامت پس از تحصیل در آمریکا، تغییر ویزای دانشجویی F1 به ویزای H-1B است که در این ویزا باید فرد یک کارفرمای آمریکایی پیدا کرده و تحت حمایت او قرار بگیرد. دانشجوی بین‌المللی که بتواند این ویزا را دریافت کند، می‌تواند ۶ سال در آمریکا اقامت داشته و مشغول به کار و زندگی شود. 

شرط لازم برای این روش اقامت پس از تحصیل در آمریکا، متقاعد کردن USCIS است تا متوجه شود که این فرد بهترین فرد برای این موقعیت شغلی است. کارفرمایان برای افرادی که بتوانند ۵ سال مداوم در یک شرکت کار کنند، این امکان را دارند که درخواست اقامت دائم دهند. 

بیشتر بخوانید: لاتاری ویزای h1-b

۳- اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق گرین کارت 

یکی دیگر از روش‌های اقامت پس از تحصیل در آمریکا، دریافت گرین کارت آمریکا از طریق لاتاری و یا از روش استخدام است که منجر به دریافت کارت اقامت دائم آمریکا شوند. 

۴- اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق اسپانسرشیپ

در صورتی که یکی از اقوام درجه ۱ فرد شهروند آمریکا باشند، دانشجو می‌تواند تحت حمایت او قرار گرفته و با تکمیل فرم I-130 و اثبات روابط خویشاوندی، اقامت دائم آمریکا را دریافت کند. 

اقامت پس از تحصیل در آمریکا
دانشجویان بین المللی

۵- اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق ازدواج 

در صورتی که فرد پس از تحصیل در آمریکا با یک شهروند آمریکایی ازدواج کند، همسر آمریکایی او می‌تواند به عنوان اسپانسر از او حمایت کند. بدین ترتیب این فرد با طی مراحلی در صورتی که واجد شرایط دریافت اقامت دائم آمریکا شود، می‌تواند در آمریکا بماند. 

۶- اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق پناهندگی 

یکی دیگر از روش‌های اقامت پس از تحصیل در آمریکا، پناهندگی در این کشور است که افرادی که بتوانند ثابت کنند شرایط پناهندگی را دارند، می‌توانند گرین کارت آمریکا را دریافت کنند. 

۷- اقامت پس از تحصیل در آمریکا از طریق خدمت در ارتش 

یکی دیگر از روش‌های اقامت پس از تحصیل در آمریکا، خدمت در ارتش آمریکا است. تمامی دانشجویان بین‌المللی که حداقل ۲ سال در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کرده‌اند، می‌توانند به عنوان پزشک، پرستار یا مترجم در ارتش این کشور خدمت کنند. 

خدمت در ارتش آمریکا شاید روش مستقیمی برای رسیدن به اقامت دائم این کشور نباشد، اما شانس فرد را برای دریافت اقامت دائم این کشور بالا می‌برد. گرچه در این روش نیز اما و اگرهایی وجود دارد و قوانین آن ممکن است که هر سال تغییر کند. 

اقامت پس از تحصیل در آمریکا
تحصیل در آمریکا

جمع‌بندی 

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آمریکا، مهاجرت تحصیلی است. البته ویزای تحصیلی آمریکا یک ویزای غیر مهاجرتی است ولی افرادی که با ویزای f1 وارد خاک آمریکا می‌شوند، با مسیرهای مختلفی روبرو هستند که بتواند به اقامت دائم این کشور منجر شود. 

ما در این مقاله سعی کردیم تا روش‌های اقامت پس از تحصیل در آمریکا را به شما معرفی کنیم. برای اینکه بیشتر با مهاجرت به آمریکا و اقامت در این کشور آشنا شوید، سایر مقالات این بخش را نیز بخوانید. 

همچنین برای مشاهده آخرین اخبار و مقالات روز مهاجرتی به سراسر دنیا با مهاجر همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: لاتاری آمریکا 

منبع
letsgouniacademyapply

سعیده احمدزاده

سعیده احمدزاده به شما کمک می‌کند تا بیشتر با مقوله مهاجرت به کشورهای مختلف جهان و روش‌های مهاجرتی آشنا شده و انتخاب بهتری برای آینده زندگی خود داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا